intrebare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
sergiu
new member
Mesaje: 1
Membru din: 04 Iul 2004 22:34

intrebare

Mesaj de sergiu » 04 Iul 2004 22:39

:?: o intrebare de incepator:
cum fixez momeala in montura fir de par? am incercat sa fixez niste boabe de porumb..le-am gaurit, am trecut firul prin ele..si cam atat .. nu m-a dus imaginatia ce sa fac sa nu pice cand lansez. poate sa-mi explice cineva? va multumesc anticipat

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 04 Iul 2004 23:46

Foloseste o bucatica de bat de chibrit, cel mai ieftin si bun, 5 mm. Pui pe firul de par porumbul sau boilles-ul apoi pui opritorul in bucla si tragi boabele pe el.
Daca doresti .. sunt in comert opritoare din plastic speciale, dar eu zic ca nu ii cazul ...
Alta posibilitate este ca bucla de la firul de par sa o tragi peste varful carligului apoi muti boabele peste nodul buclei ... si iti garantez ca nu cad.

Imagine
Imagine
Ultima oară modificat 05 Iul 2004 11:13 de către cristian_dj4all, modificat 1 dată în total.
Cristian Dj

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 05 Iul 2004 02:18

Dc folosesti opritor (bat de chibrit,..etc), deci porumbul in linie, vezi sa ai intre curbura carligului si prima boaba ceva spatiu cam 1cm.
Trage pe tija carligului un varnis si baga rigul prin el. Aceste trebuie sa iasa de sub varnis in dreptul varfului.
Dc it faci singur toata jmecheria ai mare atentie sa nu se incurce firul cu care legi carligul de firul principal sau de plumb. Porumbul este mai usor decat boiliesul si zboara altfel in timpul lansarii. Foloseste intre vartej si carlig un fir ceva mai scurt pt inceput.
Fir intins !

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 05 Iul 2004 15:24

Adaug la cele spuse pana acum faptul ca exista materiale care rezolva cam toate inconvenientele care pot aparea la o montura! Asa ca vezi ce nu iti iese si alege din gama foarte mare de produse. De ex poti inlocui efectul de incalcire al hair rigului cu un fir textil cu camasa sau cu o montura combi sau cu un varnis mai lung pus pe agrafa conectoare. www.xxx.ro/stationar

Scrie răspuns