sfaturi practice

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
alexus
new member
Mesaje: 5
Membru din: 23 Iun 2004 14:34

sfaturi practice

Mesaj de alexus » 05 Iul 2004 08:00

stie cineva o metoda eficace de a dez-tzepeni doua tronsoane de carbon mufate prea strans ?

Avatar utilizator
bursucu
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 03 Iul 2003 11:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bursucu » 05 Iul 2004 11:37

Incearca (cu o seringa) sa pui intre ele ulei pentru mecanisme fine. Sau o alta metoda cu spray folosit pentru deblocarea pistonaselor de frana.

Pe urma rootesti si dai cu ascutitu.... :D

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 05 Iul 2004 12:22

Raceste tot sistemul (cu o carpa uda tinuta in congelator). Apoi incalzeste parte cu diametrul mai mare (mama) cu o carpa udata cu apa fierbinte. Nu lasa mult sa se incalzeasca, pentru a nu ajunge caldura si la partea interioara. Din motive de dilatare vor varia putin diametrele si se vor desface mai usor. Desfacerea o faci prin rasucire, nu prin tractiune pe directie longitudinala. Nu stiu cat de explicit am fost, dar sper ca ai prins ideea.

alexus
new member
Mesaje: 5
Membru din: 23 Iun 2004 14:34

Mesaj de alexus » 05 Iul 2004 12:43

am incercat metoda cu ulei pentru mecanisme fine, din pacate nu a mers

voi incerca insa metoda contractare-dilatare, sper sa reuseasca

multumesc mult pentru raspunsuri
alexus

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 05 Iul 2004 13:59

Incearca cu un uscator de par, incalzesti pina mufarea ajunge la o temperatura la care nu poti tine mina pe ea. De asemeni, cind vrei sa desfaci o mufare, e bine sa incerci si in sens invers demufarii (rotesti si impingi simultan ca si cum ai vrea sa se imbine mai bine - fara insa a forta in acest sens), important este sa poti rupe aderenta existenta. Odata ce simti o cit de mica rotatie, problema este ca si rezolvata.

Succes!

Scrie răspuns