Cit de eficiente sunt boillesurile ???

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
dan juverdeanu

Cit de eficiente sunt boillesurile ???

Mesaj de dan juverdeanu » 13 Iul 2004 10:25

Vis a vis de acest subiect am citit pe forum mai multe pareri din care una se detaseaza cel mai mult si anume ca in baltile unde crapul este obisnuit cu aceasta nada ,TRAGE.Eu am citava intrebari totusi:

1.In conditiile unui pescuit de weekend (o dupaamiza , o noapte , o zi) a unei nadiri corespunzatoare ce sanse sunt pt macar citeva trasaturi.
2 In baltile unde crapul este obisnuit cu boillesuri (si mai si maninca ) a dat cineva cu 2 lansete cu boilesuri si 2 lansete cu patratica de mamaliga , care a fost raportul intre aceste 2 grupuri si in favoare cui ?(la trasaturi si capturi)
3. Sunt balti in judetul Constanta si Tulcea unde unde ati prins crap in conditiile enumerate la pct 1si 2 ?
Pun aceste intrebari pentru ca in ultimii 2 ani pe baltile care am fost in aceste judete rezultatele mele la boilles au fost nule , la fiecare partida de pescuit m-am deplasat stinga dreapta fata de locul meu 300-400 m intrebind pescarii ce momeli au cu ce dau ce rezultate sunt.Marea majoritate au si boilles dar crap au prins la mamaliga si rima.Unde gresesc ?

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 13 Iul 2004 10:45

Daca nadesti corespunzator ai ceva sanse de trasaturi la boilies. Conteaza mult calitatea boiliesurilor. Daca o sa nadesti frecvent pe balta respectiva cu boilies de calitate pestele isi va da seama de calitatile nutritive ale noi momeli si va deveni "dependent" de ea. In cazul in care nu nadesti cu boilies frecvent pe acea balta nu are rost sa irosesti banii pe boilies numai pt o partida de 2 zile o data la 3 luni. In astfel de cazuri aproape sigur vor fi mai potrivite momelile clasice, dar care nu vor oferii acelasi grad de selectabilitate. Momelile clasice sunt de preferat pe majoritatea baltilor din romania. Boiliesul ofera (din cate mi-am dat eu seama pana acum) o gama destul de larga de factori controlabili pe care pescarul pana acum ii lasa la voia sortii (apetitul,digestia,gradul de solubilitate si difuzie in masa apei al diferitelor arome si "gusturi" in functie de parametrii apei pe care se pescuieste,posibilitatea de a mentine pestii pe locul nadit o perioada mare de timp, in comparatie cu naditul cu porumb uscat sau mamaliga, etc). Lumea boiliesurilor zic eu ca nu este neaparat stiinta dupa cum spunea cineva pe forum, insa in nici un caz nu este simplista, ba as putea spune ca e chiar complicata(asta daca aprofundezi, si nu doresti doar un mix uscat pe care sal amesteci cu oua si ceva lichide). Asta o spune unu care e la inceput de drum si isi prinde urechile de fiecare data in ceva nou si neasteptat...Si ma intreb cand or sa se termine problemele sau..urechile! :D :D :D Ps: Tine-ma si pe mine la curent daca te apuci de treaba!

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 13 Iul 2004 11:48

1.am folosit si voi folosi si de acum inainte boilis-uri, chiar pe baltile din constanta si mai rar in tulcea .Cea mai mare satisfactie am avut cind am prins la boilis-uri productie proprie . Am prins pe Dunareni si TATLAGEAC , din pacate nu pescuiesc la mamaliga ( nu imi iese ) si prefer la porumb . pina acum raportul a fost in medie 75 % porumb si 25% boilis-uri . Dar sunt incapatanat si nu renunt . In timp se va prinde si in Constanta ( daca vor mai fi balti unde sa mai si fie si peste ) la boilis-uri.
cu stima
Iulian Staicu

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 13 Iul 2004 11:57

Infrastructura noastra, a dobrogenilor, este mult diferita de ceea ce se regaseste de la Bucuresti in colo, in sensul ca baltile noastre sunt mult mai salbatice (vezi 6Martie, Jurilovca, Enisala, Conacu, si lista poate continua) iar pestele nu este obisnuit cu o prezentare foarte sofisticata a momelii. Asta nu inseamna ca din nada pe care o prepar lipsesc substantele de sinteza, dar intotdeauna am grija ca momeala folosita sa fie in armonie cu ceea ce se regaseste pe fundul apei. De aceea folosesc cu precadere porumbul in combinatie cu alte graunte cum ar fi canepa incoltita, graul, meiul etc in detrimentul boiliesurilor. Iar ca sa revin la intrebarea ta eu iti garantez ca un loc nadit intensiv 3-4 saptamani cu minim 5-6kg/saptamana de boilies iti va oferi un adevarat spectacol in final iar vecinii tai poate ca vor prinde in continuare mai mult dar sigur nu mai mare. Eu pregatesc un astfel de loc si credema ca voi avea satisfactie.
Salutari din Miami

dan juverdeanu

Mesaj de dan juverdeanu » 13 Iul 2004 12:39

Domnilor mersi
Va rog daca se poate un raspuns cit mai aproape de ordinea si continutul fiecarei intrebari.Vreau cu ajutorul dumneavoastra sa trag niste concluzii , in final poate le dezbatem impreuna.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 13 Iul 2004 18:29

Draga Danj - valoarea boilesurilor nu poate fii pusa la indoiala sub nici o forma . In schimb sunt citeva greseli pe care majoritatea din noi - le fac la inceput l ; aici ma includ si pe mine . Imi amintesc ca eram singurul nebun acum vreo 4 ani care cu 2 kg de boilesuri cumparate de la Gipo - vroiam sa prind crap pe Chilia si asta cu o indirjire de 4 zile :lol:
Deci - partidele de pescuit trebuie sa dureze macar de vineri dupa masa si pina duminica seara
- nadirea trebuie facuta la inceput cu boiles peste un pat de seminte ( porumb , cinepa , griu , mamaliga etc ) . De simbata de la prinz nu se mai nadeste cu seminte ci numai cu boiles - progresiv
- nu se nadeste cu 1-2 kg de boiles ci cu cantitati mult mai mari - de minim 3-4 kg in primele 24 ore - urmind ca apoi la fiecare peste prins sa se arunce in apa 20-30 bile iar la perioade de max 2 ore de inactivitate se mai arunca 10 - 30 bile
- boilesurile trebuie sa fie de calitate - si nu din cele 10 la borcan . Fa un efort financiar si cumpara 5-6 kg de boiles dela o firma mare ( Nutrabaits , SBS , Solar , etc ) si pescuieste cu ele in schema de mai sus . Poate iti vei schimba parerea ! Nu debuta cu boilesuri fara istoric si fara o provenienta garantata
- nu uita ca orice boiles care se pune in rig - trebuie tinut in dip . Alege un dip bun si tine-le macar 6-10 ore in acest dip - dar fara sa le naclaiesti
- incearca pentru inceput ca linga boiles sa pui pe rig si un bob de porumb . Asta va amagi pestele si ii va diminua reticenta in fata noilor momeli . Interesant ar fi si un momitor pe care poti sa pui si mamaliga - tot in acest scop . Cu timpul nu va mai fii nevoie sa-l folosesti
- nadeste concentrat si nu imprastia boilesurile unde vezi cu ochii pe balta
Or mai fi si alte sfaturi dar pentru inceput astea sunt sfaturile mele pentru o balta nepescuita la boiles - indiferent de judet sau localitate

dan juverdeanu

Mesaj de dan juverdeanu » 13 Iul 2004 20:00

Val,

Eu nu am vrut sa pun la indoiala valoarea boilesurilor si imi pare rau daca topicul
meu a transmis un astfel de mesaj. Vreau sa aud mai multe pareri din partea celor
care folosesc frecvent aceste momeli in contextul clar exprimat la pct 1 si 2 din topic . In general cunosc si eu tehica nadirii si pescuitului la crap dar nu asta este problema , repet problemele sunt in pct 1 si 2 sau cu alte cuvinte in conditile prezentate de tine ( nadire pescuit boilles ai inceput deja sa scoti crap la boilles ) ai mai incercat la patratica de mamaliga sa prinzi crap ?
Ultima oară modificat 14 Iul 2004 06:58 de către dan juverdeanu, modificat 1 dată în total.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 13 Iul 2004 20:10

Dane - cind ai inceput pe boiles poti sa mai dai eventual cu porumb . La patratica nici nu imi mai aduc aminte de cind nu am pescuit ( nici nu fost printre favoritele mele ) . Mai incerc rima neagra prin Delta si atit . Ceea ce am postat mai sus poate ramine - ca asa incep eu pescuitul la boiles pe o balta necunoscuta . Restul e interpretarea voastra

dan juverdeanu

Mesaj de dan juverdeanu » 13 Iul 2004 20:35

Val - nu intimplator am ales momentul plasarii topicului (dupa concurs) am sperat si sper in continuare ca mai <<mariiexperimentatiinalepescuitului>>si nu numai sa raspunda la doua intrebari simple si intr-un mod cit mai simplu.Cred ca eviti in mod elegant un raspuns cel putin la pct 2

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 13 Iul 2004 20:46

Dane - nu evit raspusnul - dar sa mor daca am pescuit vreodata la 2 lansete cu patratica si la 2 cu boiles . Ce vrei sa-ti spun in acest context !

Scrie răspuns