Cit de eficiente sunt boillesurile ???

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 26 Aug 2004 22:17

salut baieti, am citit topicul acest si vreau sa precises ceva, inainte de toate pentru a vedea daca boilesuri sunt eficaci trebuie testate cel putin un sezon intreg. Al doila rand trebuie tinut in considerare toate factorile care poate sa influentasa o partida de pescuit cum ar fi: vremea, temperatura, patroni de balta care dau drum la apa,locul potrivit,unde sa aruncat nada,cat nada sa aruncat,cum, presentarea boilesurilor pe fundul balti etc.
Nu in ultimo loc trebuie vazut ce experienta are cine le testasa, pentru ca catadata o mica schimbare poate sa aduce resultate intro partida ca parea a fi un esec. Cum ati vazut e greu "cantarirea" eficacitatea boilesuri cu atatea factoare exteriore care poate sa influentasa resultat final, un lucru stiu sigur si poate sal confermaza prieteni cu care am mers la pescuit: SA luat crapul cu boiles unde toti ceilalti pescari care foloseau metode traditionali (bune si ele de altfel in anumite situati) statao zile in sir sa se uita la bambine nemiscate. Mie mi se pare ca daca folosite cum trebuie (acest inseamna si cercetat locul de pescuit inainte de arunca lantete in apa) boilesuri SUNT EFICACI nu neaparat pentru selectia (apropos iliuta am citit povestea ta de la peris, sa stii ca nu doar marime face selectia dar mixul potrivit in primul rand, eu si prieteni mei am luat ciortan la 500 de gr. la boiles de 22/24/26 si om de zapada asa ca daca nu folosesti boiles de cel putin 30 mm. teorie acesta pica.)dar pentru a obisnui crapul la un fel de momeala la care numai noi care le facem a casa detinem secrete si pentru a prinde in continuare si cand porumbul sau alte momeli tradizionali nu dau resultate.
ATUNCI trebuie pescuit si cu boiles pentru a creste performantele si conostintele noastre dar nu trebuie vazut pescuitul la crap de in spate la o bila de fainuri. Am ajuns la sfarsitul discursul zicand ca pescarul de crap este cine scoate peste cu orice metoda sportiva nu neaparat cu boiles si cine stia (prin experienta)sa se adaptese la orice situatie de pescuit.numai bine si testati boilesuri in continuare: nu o sa fiti desamagiti!! numai bine

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 27 Aug 2004 07:42

Nu am mare experienta in pescuitul crapului, dar cei mai multi i-am prins cu porumb insa cel mai mare cu boiles de 24 (8.600kg). Cu porumb (chiar si cu sir de 8 boabe) nu am depasit limita de 6kg. Poate nici baltile din Gorj dar mai ales Dolj unde pescuiesc de obicei nu au potential, dar asta este situatia exacta in cifre.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 28 Aug 2004 17:38

Nu pot sa spun f bine cat de eficiente sunt boiliesurile, pt ca nu pescuiesc de f mult timp cu ele! DAR..Cat am pescuit pana acum , mi-am dat seama de un lucru: boiliesurile nu prind bine numai pt ca se numesc boiliesuri! Cel mai mult conteaza reteta dupa care le faci si aceasta sa fie bine corelata cu conditiile in care pescuiesti(loc, timp, etc). Si mai ales ca balta sa aiba peste! Concluzia: un boilies bine facut prinde peste acolo unde acesta se afla!

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 02 Sep 2004 11:48

Eu nu am folosit in mod deosebit boilesuri pt ca in locurile unde merg la pescuit nu se da la boiles insa am avut recent(ieri m-am intors) o partida mai speciala.Am stat 4 zile la pescuit in care ca nada am folosit aprox 40-45 kg porumb fiert cu diferite arome+canepa+ovaz si grau,tot ca nada am mai dat in 4 zile aprox 30 kg boilesuri home made(facute de partenerul meu).Ca momeala am folosit cam toate felurile de porumb + 2 3 modele de boilesuri.In prima zi rezultatele au fost zero barat.Tin sa mentionez ca acea balta era "virgina"(nu a mai dat nimeni cu bolies,ba chiar si administratorul a cam ras de noi).In toate cele 4 zile singurile trasaturi adevarate au fost la boiles,2 trasaturi au facut ca lanseta sa imi sara de pe suport........Am avut rateuri peste rateuri,pesti scapati la mal (intepati tot la boiles) insa partenerul meu a scos pe mal un crap romanesc de 7,5 kg,o oglinda de 5.200 kg si cten de 4,800 kg.....ba chiar am scos si un caras care tot la boiles a sarit :lol:

deci este eficient boilesul?(tineti va rog cont ca in acea balta nu a mai fost folosit,si ca la porumb nu am obtinut nici un rezultat)

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 02 Sep 2004 12:02

Raspunsul l-ai primit. :lol:

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 02 Sep 2004 12:09

:wink:

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 02 Sep 2004 13:07

70 kg de nada pentru 4 zile mi se pare totusi un pic exagerat.asta vine cam 17,5 kg pe zi. asta inseamna ca daca dai 2 doze pe zi inseamna aproape 9 kile de nada per doza.
pentru asa o nadire grea ai nevoie de o balta burdusita cu peste.
daca as da eu atata nada in baltile unde pescuiesc as satura toata semintia de crap si n-as vedea trageri decat din an in pasti.
unde mai pui ca daca nada nu e consumata de peste se degradeaza si modifica ph-ul apei asa incat pestele ocoleste zona respectiva.
dar poate ma insel...
totusi daca ati prins peste inseamna ca a functionat.cred ca daca ati fi nadit mai putin ati fi prins mai mult :wink:
si daca ati vazut ca a inceput sa intre pe boiles ar fi trebuit sa naditi numai cu boiles si concentrat in jurul carligului.cred ca asa ati fi avut rezultate iarasi mai bune :wink:
totusi de ce ati ratat asa mult? ce monturi ai folosit de sarea batul de pe cracan si nu se intepa?sau poate au fost carligele de vina :lol:

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 02 Sep 2004 14:39

Gogu & Leo au nadit la Hobaia cu 35 kg de proumb si cu vreo 10 kg de boilies ( per mansa ) . Asta in conditii de competitie - si nu pe o balta virgina . Rezultatul - locul 1 - la calificari . Poate or fi nadit prea mult ?? Oare ??

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Cit de eficiente sunt boillesurile ???

Mesaj de Vali » 02 Sep 2004 15:22

Cat de eficiente sunt boilies-urile? Anul acesta in Delta am avut captura la boilies home made inca din prima zi (dupa o nadire preliminara cu o seara inainte). Am pescuit cu boilies si porumb in lapte. La lanseta de porumb am fost “lucrat” tot timpul de rosioare, in vreme ce la boilies momeala “s-a pastrat” pentru crap (boilies-uri mai mari şi mai tari).

Eu zic ca au fost eficiente. Nu cred insa ca simplul fapt ca folosesti boilies iti poate garanta succesul.
Vali

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 02 Sep 2004 15:38

Noua nu ni se pare a fi mult,insa cel mai fericit a fost administratorul care nu a mai fost nevoit sa dea de mancare :D
Montura cu rateuri a fost helicopter....carligul owner (nu mai stiu ce model).Tin sa cred ca si mulinetele(pe care vreau sa le schimb) au partea lor de vina si aici ma refer la bait runner.Pesti au fost prinsi toti la montura inline cu plumbi intre 80-100 si parca si unu de 110 ....

Scrie răspuns