Cit de eficiente sunt boillesurile ???

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 02 Sep 2004 16:59

CristiB scrie:Tin sa cred ca si mulinetele(pe care vreau sa le schimb) au partea lor de vina si aici ma refer la bait runner.
Nu am prea inteles care e vina lor, era bait runner-ul defect sau nu aveau :?:

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 02 Sep 2004 17:21

mulinetele au bait runner ba chiar era si activat....cred ca a dat rateu si ori s-a decuplat in momentul incare a inceput sa ia fir ori nu a functionat k-lumea altfel nu pot sa imi explic cu a smuls lanseta de pe suport.....faza este ca nu stiu ce s-a intamplat pt ca in momentul acela dormeam....

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 03 Sep 2004 10:25

val pangica nu compara hobaia unde e stiva de crap, cu o densitate foarte mare de crap, cu baltile normale de campie unde sunt mult mai putin crapi.
sau vrei sa spui ca tu nu tii cont de asta si nadesti cantitati industriale indiferent de cati crapi sunt in balta?

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 03 Sep 2004 10:36

Eu cred ca la Hobaia trebuie sa nadesti cu boilesuri care sa faca in primul rand selectia....pt ca virgula crap este suficient din cate am citit

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 03 Sep 2004 19:57

Draga nick - ai dreptate - in prostia mea nadesc oricind cu zeci de kg de boilies - unele de alea ieftine ( fara nimic prin ele ) altele de alea scumpe si unele facute de altii . Dau si eu orice nada in balta - si pun cite 3 boilies pe rig - cite unul din fiecare categorie - ma gindesc ca in felul asta poate - poate voi prinde si eu un peste si daca pun 3 boilies - fac selectie - si sper sa-mi intre de peste 800 grame . De fapt eu nu masor nada in kilograme - ci in milioane . Cind am bagat orice nada de 8 milioane pe zi - atunci ma opresc - pentru ca altfel satur pestele . Pe o balta saraca in peste nu merg de obicei - pentru ca nu prea am loc - mie frica sa nu ma agat in bombe si setci .

PS - asa cum pui intrebarea tot asa vei primi si raspuns de la mine ! Cit priveste stiva aia de crapi de la Hobaia - sa dea Dumnezeu sa pescuiesti si tu acolo - si sa te tina nervii , firele si echipamentul macar 24 ore .

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 04 Sep 2004 09:48

Domnilor, naditul este extrem de important la pescuitul crapului. Fiecare are un stil si o conceptie. Insa sa o poti argumenta iti trebuie multe ore petrecute pe balta. Eu sunt adeptul naditului masiv dimineata si seara, la ore fixe. In timpul zilei nadire de intretinere. Nu ma gindesc la cantitate ci la calitate si rezultate. Intradevar, costa mult, dar un pescuit ieftin cu satisfactii nu am intilnit. Pe baltile care costa putin ca taxa nu pun piciorul. Aici chiar arunci banii in apa degeaba.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 05 Sep 2004 02:51

Si naditul asta este periculos rau. Mie imi place sa dau mult ce racheta, atat de mult incat vecinul meu de pescuit de saptamana trecuta de pe Albele o luat foc la mine ca gonesc pestele din zona cu dracia aia si cu batul din care sar bilute. Acum ma distreaza cand ma gandesc, dar pe moment imi venea sa-i rup capul. A fost a doua oara cand am intalnit atata incapatanare si prostie. Meseriasul de langa mine, poreclit de catre prietenii lui "tatal lor" sau "mosu` rosu" nu s-a potolit pana nu i-am avertizat pe paznici. Apoi se plange ca ce fac eu este braconaj curat.
Data viitoare cand mai intalnesc asemenea exemplar o sa-i nades cu prastia putina nada facuta cu motorina. :D :D

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 06 Sep 2004 08:28

Din punctul meu de vedere boiles-urile sunt foarte eficiente daca le folosesti corespunzator(nadire regulata si o cantitate suficienta),la ultima partida care a durat 4 zile am prins numai la boiles si asta pe o balta unde se pescuia doar cu porumb,rime si viermusi.

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

Mesaj de HackBv » 07 Sep 2004 17:30

Val --- am tot respectul pentru tine dar totusi eu cred ca daca bag 8 mil pe zi pentru pescuit ar trebui sa ma apuc de spart banci intr-o luna de zile :)) nu de alta dar o metoda mai simpla si mai ieftina la boilies nu exista?

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 07 Sep 2004 20:12

Draga HackBv,hai sa-ti traduc eu,tata:era la misto aia cu 8 milioane!De,cind omul e mai subtil,ii sare lumea in cap.Desigur ca sunt si solutii ieftine,le poti gasi si aici pe forum,sau in reviste,problema ramine insa cit sunt ele de eficiente!

Scrie răspuns