Cit de eficiente sunt boillesurile ???

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 08 Sep 2004 15:30

draga hack ,

inainte de orice vreau sa precizez ca sunt debutant in ale crapului ca si tine.am ceva mai mult pe forum doar.din acest motiv reinnoiesc invitatia care ti-a fost adresata sa citesti ce s-a scris deja.o sa fi surprins cate lupte in arena s-au purtat , de exemplu , pe tema banilor.e un sfat pe care ti-l dau pt ca am fost si eu o vreme ca tine acum.daca ai timp citeste ce s-a scris.


fir intins

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

:))

Mesaj de HackBv » 08 Sep 2004 17:22

Nu asta era problema dar am batut si eu un apropo ca am bagat si eu ceva milioane bune in pescuit si o sa mai bag dar totusi pt 2-3 zile mi sa parut cam mult :)) de aceea mam bagat dar fie cum o fi eu bag pe o partida de pescuit de doua zile in jur de 2,5 mil max mai mult nu bag pt ca nu cred ca este nevoie. asa ca mai vb :P saptamana asta de vineri pana luni merg si eu pe lac la Dumbravitza sa vad ce fac si deja am bagat un mil in nada si mai am de cumparat momeli :P :))

thx de sfaturi si sper sa mearga treaba cat mai bine de acuma

Fir intins!!!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 08 Sep 2004 17:48

2.5 mil sunt mai mult decat suficient pentru o partida normala de pescuit. Daca mergi pe o balta unde nu s-a mai pescuit cu boilies nu ai nevoie de cei mai buni atrcti sau aditivi in compozitia momelii si o reteta simpla de boilies, care te scoate sub 300000/kg, ar fi cea mai recomandata. Parerea mea este ca e foarte important sa stii sa cheltui banii si asta ti-o spun pentru ca si eu am aruncat o gramada de bani pe tot felul de prostii la inceput.
Salutari din Miami

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

:)

Mesaj de HackBv » 08 Sep 2004 17:56

E uite asta sunt eu dau bani pe tot ce vad ca scrie acolo crap sau carp si incerc totusi unde merg saptamana asta cred ca a mai auzit de boilies si cred ca voi nadi cu boilies de casa si voi da cu ceva cumparat concentrat tare sau ai alt sfat pt mine ?

La Dumbravita merg saptamana asta si acolo sunt pescari grupa asa ca nu cred ca nu a auzit de boilies

Ori cum voi da numai cu boilies si porumb deci am promis tot ce prind ii dau drumu :)

pacat ca racheta de momit imi vine abea pe saptamana viitoare :(( am improvizat si am facut o lopata pt momit ca nu am avut alta solutie in acest moment sper sa nu am surprize sa nu pot momi cum trebuie ca intru cu barca daca e vorba de alte magari :P

thx si mai vorbim

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 08 Sep 2004 18:03

Ceea ce ti-am spus relativ la calitatea momelii este o idee promovata de Adriano, in care am mare incredere, si este aplicabila numai in cazul "baltilor virgine" unde pestele nu a mirosit carnaciori de frankfurt :)
Pe de alta parte cumpara cat te tine buzunarul dar mai intreaba si pe altii inainte ca doar asa vei avea posibilitatea sa progresezi. Chiar ieri, dupa o partida la stiuca, mi-am facut un pic de ordine in cutiile cu accesorii si am constat ca s-au adunat doua cutii de pantofi pline cu tot felul de chestii de care nu cred ca voi avea nevoie prea curand. Dar asta e obrazul subtire cu cheltuiala se tine.
Salutari din Miami

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

:))

Mesaj de HackBv » 08 Sep 2004 19:12

E ce sa zic vad ca nu te dai deoparte nici tu cu cheltuitu :)) e eu nu mai bag asa mult ca si asa am o gramada de prosti care nici nu le-am atins de cand le-am luat :))

deci ce zici pot sa fac combinatia asta cu boilies de casa ca nada si de cumparat ca momeala?

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 09 Sep 2004 01:18

@hackbv
Unde este balta asta dumbravita ? Spune-mi si mie, te rog: localizarea, descriere generala (lungime, latime, adancime,vegetatie,gropi), reguli, taxa, acces auto pe timp de ploaie si dc este voie noaptea (asta ma intereseaza in mod deosebit) Sper ca nu cer prea mult de la tine !
Mersi !
Si nu uita sa ne spui cum a mers cu boiliesurile home made! Ce reteta ai folosit ?

P.S. Vezi cu racheta aia de nadit!!! Eu consum in medie 1 lanseta pt nadit cu racheta maraca Piata Obor pe an. Si lanseta zdravana 3.60, 250g, actiune de varf +inaintasi textil 0.28/10m. Fii atent!! racheta este periculoasa pt siguranta sculelor tale :D ! Cea mai buna racheta este aia care se inchide cu capac, iar pt . boiliesuri exista alt fel de rachete sau cobra!

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

:))

Mesaj de HackBv » 09 Sep 2004 01:34

La 30 km de Brasov spre Fagaras pe partea dreapta.specii:crap,caras si biban.taxa zilnica 120 000 lei,abonament anual 1.800.000 lei.


Dupa ora noua seara nu mai ai voie sa pescuiesti

este super aglomerat de pescari dar este si foarte mare lacul are de jur imprejur stuf fundul este plin de piatra si de scoici in unele locuri vegetatzie abundenta dar nu pe tot lacul
lacul este foarte mare si are adancimi un unele locuri de pana la 12 metri

o portiune a drumului este putin cam proasta dar nu tot ai sanse la ploaie sa ramai pe acolo daca nu gasesti pe cineva care sa te traga la drum :)

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 09 Sep 2004 08:44

@carpkiller
Balta de la Dumbravita era buna pana scum 5 ani. Erau destuli crapi peste 20kg(romanesc si specii asiatice).
A venit noul patron, care a luat mai toate apele din preajma Brasovului, si sub pretextul ca vrea sa scape de speciile nedorite (probabil de regina baltii) a scos apa din lac si...A polpulat cu carasei si ceva crapisori, iar dupa 3 ani povestea se repeta.
Acum balta are peste mic (crap max. 4kg) si carasei (nu carasi).
Zonele bune de langa stuf sunt interzise pescuitului , acolo sunt instalate plasele iar pestii atrasi cu 6-7 saci de furaje (asta mai ales sambata sau vinerea). Firma "noului" patron se acupa mai mult cu comercializarea pestelui, pescuitul sportiv este un fel de "ciubuc". Daca te uiti in mag. firmei vezi numai crapi in jur de 1kg in acvarii. De ce :?:
In concluzie ferestete de baltile administrate de Doripesco :evil: sunt destinate celor ce pun peste la conserva. Apropo de pescarii care le frecventeaza, sunt genul de pescari care daca prinzi o rosioara vin si dau langa tine cu 10 bete, iar daca vrei sa nadesti cu racheta mai bine gandestete inaite :lol: , doar nu vrei sa fii fugarit prin jurul baltii...
Taxa 150.000, localizarea de mai susu nu este precisa, daca chiar o vrei ti-o scriu pe privat.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 09 Sep 2004 13:51

Dc zici tu ....ca asa merge treaba... nu am chef sa fiu fugarit prin jurul baltii. :D Cu prastia sau ca cobra este voie ? :D
Nu mai vreu localizarea acestei balti.... :-( , nici macar pe privat !
Mersi de informatie !

Scrie răspuns