Cit de eficiente sunt boillesurile ???

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 16 Iul 2004 15:50

S-avem pardon, eu am scris comoditate :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 16 Iul 2004 16:08

"Intotdeauna lucrurile simple sunt cele mai eficace." E uite ca in privinta nadei nu e chiar acelasi lucru. Poate ca va mai aduceti aminte cum ati facut prima mamaliga chioara in care mai apoi ati adaugat si ceva indulcitor, poate chiar si o aroma si asa mai departe. Hai sa ne gandim la compozitia mamaligii si apoi la cea a boilliesurilor si vom vedea toate argumentele pro si contra. Dar cum romanul vrea sa aiba si p... in c... si sufletul in rai tot asa vrea sa prinda cu 5 bilute 25 de pesti ca doar poti sa le recuperezi intr-o anumita masura. Iar ca sa vedeti ce inseamna nadirea corespunzatoare, adica obisnuirea celui care urmeaza sa manance cu un anumit produs, eu va zic ca am avut marea surpriza ca la un "dineu" o parte dintre participanti nu se atingeau de cele mai bune mancaruri, iar altii mancau pana si ornamentele din ceara, nestiind ce sunt (mai mare circ nici ca am mai vazut si unde mai pui ca erau si baieti de oras, cu mari pretentii).
P.S. E chiar reala faza.
Salutari din Miami

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 16 Iul 2004 17:10

:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 19 Iul 2004 03:26

Poate oare o balta sa fie invatata pe un anumit tip de momeala ?
Eu nu cred ..in general este multa apa si mult peste, iar cantitate noastra de nada este nesemnificativa pt cerintele crapului.
Eu am prins crap la boilies pe barajul de la Mihailesti, iar acolo este MULTA apa. Pestele ala nu poate fi invatat pe boilies decat daca-i torni din avion cu tona(paznicul zicea ca este invatat cu pufuleti).
Exista balti (peris, tancabesti) unde pestele mananca ceva boilies, ma refer la cantitate si poate fi cat de cat invatat, dar un peste invatat 100% pe o mancare nu cred ca exista. Exemplu : crap prins de mine la Peris (balta mica) cu porumb pe fir de par - 12 boabe (ca sa nu vina asa usor ciortanica).
In concluzie, la boilies este mai ,,greu" sa prinzi pt. ca trebuie sa procedezi intr-un anumit fel!
P.S. Boiliesurile nu sunt neaparat scumpe dc. te orientezi ce cumperi, investesti intr-un atractant bun (pe care dai ceva banuti) si le faci singur, iar baltile pe care 10 pescari au pescuit cu 50 boiliesuri in total se numesc tot virgine :!:

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 19 Iul 2004 03:36

Boiliesurile sunt bune, dar nu trebuie facut asa mare caz din chestia asta. Cine vrea sa incerce...invata si incearca. Oricum articolele de genul ,,Lumea Boiliesurilor" sunt sfidatoare incepand cu titlul la adresa celor ce nu folosesc sau nu au avut rezlultate cu acest gen de momeala.
Practic sunt doua "gasti" cei care nu dau cu boilies si cei ce dau cu boilies si se privesc cu invidie respectiv desconsiderare, iar asta nu este bine pt. pescuitul din Romania. Iar fazele astea le vezi la tot pasul pe balti.

dan juverdeanu

Mesaj de dan juverdeanu » 19 Iul 2004 09:33

Domnilor,

vreau sa incep prin a multumii tuturor celor care au avut amabilitatatea sa-mi raspunda.Pentru mine concluzia generala ar fi ca pt a obtine rezultate bune in pescuit trebuie investit TIMP, BANI SI F MULTA PASIUNE.

pt a prinde crap insa trebuiesc indeplinite urmatoarele conditii(in aceasta ordine)
1 balta sa aiba crap
2. accesoriile care intra in contact cu crapul (ac .ata ,mesina etc )sa fie de cea mai buna caliatate
3. momelile adaptate baltii in primul rind (sunt balti unde crapul este obisnuit pe o anumita hrana asi spune chiar (parca este drogat)
4. nadire corespunzatoare
5.efort
6 rabdare
7.pricepere
neindeplinirea uneia din conditii=ESEC (EXCEPTIE FAC NUMAI NOROCOSII)

referitor la polemica dintre cele 2 gasti cum spunea domnul @carpkiller este adevarat ea exista, regretabil este ca in aceasta disputa se pune prea mult patos, ca se folosesc citeodata cuvinte si expresii jignitoare.Cred ca muti fani (mamaliga ) nu raspund pe forum tocmai din aceste motive.
in cea ce ma priveste eu sunt un fan crap (imi place numai pescuitul la crap si incerc sa-l prind cu orice momeala noua pe piata ,traznita citeodata sau clasica)

Inchei prin a spune (clasicilor)ca boillsurile ne se adreseaza marelui public
1 pret mare (mincarea de ciini pisici este mult mai ieftina decit cea pt crap , de altfel singurul neajuns al momelii)
2. si pt boillesisti ( o mamaliga buna nu se face usor asa cum remarca si domnul Costache ,
la lucrurile simple unii nu gasesc raspunsul niciodata

ps felicitari tuturor celor care au avut posibilitatea sa participe la calificari Portugal si fir intins in continuare Lotului National.
Multumesc Dan Juverdeanu

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 19 Iul 2004 11:09

Dane este adevarat ceea ce ai concluzionat tu numai ca esenta acestei probleme nu o constituie faptul ca nu poti prinde cu mamaliga cum poti cu boillie ci selectivitatea de care beneficiezi cand folosesti boillies. Si ca sa vezi ca am dreptate mergi si pescuieste cu boillie, in mod adecvat, si vezi de cate ori iti intra altceva decat crapul si apoi repeta acelasi lucru cu mamaliga.
Iar daca ne vom intalni pe balta ai sa vezi ca stiu cat de greu se face o mamaliga. :wink:
Salutari din Miami

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 25 Aug 2004 23:37

am adus in actualitate acest topic din dorita de a gasi o cale de mijloc.
caut o reteta de boilles care sa aduca cu porumbul, sa fie cat mai naturala si sa fie ceva mai ieftina.
daca a mers pana acum bine pe balta respectiva la porumb, crapul ar trebui doar obisnuit cu forma sferica a boilles-ului si cred ca reteta n-ar trebui sa fie prea sofisticata.
daca ar contine doar malai, oua, miere, faina, praf de germeni de porumb, cum ar fi? si ce s-ar mai putea adauga? exista un atractant cu miros de porumb?
nu cred ca ar iesi prea scump si ne-am putea permite sa nadim in cantitati mai mari.
si ce dip s-ar putea folosi?
ma gandesc :idea: ca ar putea fi o etapa intermediara si raspunsul crapului ar putea fi mai rapid.
sper sa nu rada prea multi de mine si daca o fac, sa fie un hohot constructiv :lol:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 26 Aug 2004 07:58

poti incerca linsitit un amestec de malai, faina de soia sau izolat de soia, gris, caseina + ceva "delicatese", sa faci bilutele mici 8-10 mm (daca vrei neaparat sa semene cu porumbul) si sa le tii in sensas aromix sweet corn.
sa nu pui aromix la fiert ca nu rezista, in schimb e foarte bun ca dip cand sunt boiliesurile gata.
Nu face ce nu-ti place!

Dorin Cruceru
new member
Mesaje: 9
Membru din: 25 Aug 2004 08:32
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dorin Cruceru » 26 Aug 2004 18:22

Boilles sunt in primul rand selective, dar un pescuit cu boilles nu inseamna sa te duci pe balta cu trei patru bilute cumparate din piata. In ceea ce priveste pretul daca ai rabdare si citesti ce s-a scris pe forum poti sa gasesti reteta ideala si adaptata fiecarui buzunar. Aditivi si atractantii sunt ceva mai prohibitivi dar avand in vedere cantitatile folosite in general la un kg de produs se pot folosii.

Am avut de curand o experienta legata de importanta atractantilor si a aditivilor. Am plecat intr-o seara cu doi prieteni si copii la "pescuit". Nu eram pregatit , dar doream sa reactivez microbul copiilor si sa incerc doua lansete nou achizitionate. Am aruncat in apa (cu mana) urmatoarea nada: porumb, canepa, seminte de in, seminte pentru pasari, totul legat cu o nada instant dar in care am adaugat faina de peste si aminoacizi pentru pasari de curte (tot ce am putut gasi pentru a incropii ceva in doua ore). Dar am adaugat si cantitatea necesara de atractant. Ideea este ca pe locul unde am madit activitatea era foarte intensa iar copii s-u distrat la undita. In final, dupa circa doua ore surpriza, una din undite a plecat de pe suport. Cu fir de 0.10 si carlig pentru oblete nu am reusit decat sa il aduc la mal si sa il vad pe domnul ciortan (aproximativ 1kg). Si am ramas convins ca numai nada mai deosebita si atractantul l-au adus la carlig.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

DD

Scrie răspuns