Montura cu cocean

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Montura cu cocean

Mesaj de carpkiller » 15 Iul 2004 04:01

Pt. a inventa ceva nou si ptr. a reduce putin cantitatea de nada ma gandeam la o montura la care sa folosesc un 1/2 cocean de porumb in lapte, astfe:
Introduc cumva plumbul in coceanul gaurit in prealabil, apoi de plumb(culisant), cu un vartej (nu m-am hotarat exact cum) leg carligul sau carligele(maxim 2), iar pe firul de par bag boabe in lapte +ceva flotant.
M-am inspirat la dracia asta :P de la bomba :D :D :D :D !
Ma gandesc ca vine crapul....vede coceanul...vrea sa manance dar nu poate ptr. ca boabele sunt fixate si in cele din urma da de boabele de pe firul de par :wink:
Sunt tare curios ce parere aveti ?

P.S. Pot sa folosesc coceanul si pe un fir solubil,dc vreau sa nadesc cu asa ceva (desi n-am mai auzit), dar asta inseamna sa vin cu sacul de porumb pe balta :D

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 15 Iul 2004 08:21

Mai bine incearca un stiulete intreg, nu umbla cu jumatati de masura.
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 15 Iul 2004 09:46

Mai bine incearca un stiulete intreg, nu umbla cu jumatati de masura

El tocmai asta vrea, sa reduca cantitatea de nada :D

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 15 Iul 2004 09:52

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 15 Iul 2004 10:02

Crapul, pentru a nu mai fi suspicios si a a lua montura noastra cu curaj, trebuie sa manace in prealabil o anumita cantitate de nada. La primele imbucaturi e foarte timid, le tot studiaza si le ia greu in gura. Apoi, pe masura ce se hraneste, prinde curaj. Asa ca trebuie sa-i dai nada pe care sa o poata manca. Nu merge sa-l ademensti doar cu mirosul.

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 15 Iul 2004 11:07

La primele imbucaturi e foarte timid, le tot studiaza si le ia greu in gura

Si poate sa ramana si coceanul intepenit in gatul pestelui :D :D (ca anumite obiecte mai mai pe furtunul aspiratorului :cry: ).

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 15 Iul 2004 11:29

Ok! am inteles mistoul. Si eu m-as strica de ras sa vad pe unul cu un cocean in varful lansetei, .... :D dar merita experimentat asa ca am cerut o parere ! :P :P :P

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 15 Iul 2004 11:33

Eu stau si ma gandesc altfel.Oare crapul de la mama natura n-a mancat porumb cazut in apa fara sa fie aruncat de om deja portionat (sub forma de boabe) niciodata ?Si atunci cand cadea stiuletele in apa , cu frunze, panusi si tot tacamul stateau si se uitau la el si cautau boabele pe fir de par anexate :lol: ?
Tu incearca si spune-ne si noua rezultatul.Si eu tot cu porumb in lapte ma duc pregatit sambata dar fiind fraged o sa incerc cu el si direct pe carlig si ca nada o sa curat vreo 10 stiuleti (razui boabele cu cutitul ) amestecati cu niste srot de floarea soarelui si ceva mamaliga pe montura cu arc si vad eu ce se va intampla.

dan juverdeanu

Mesaj de dan juverdeanu » 15 Iul 2004 14:31

Dupa parerea mea este o ideie care merita incercata nu pare rea mai ales ca se poate recupera jumatetea de porumb dupa fiecare aruncare se pot sfarima sau intepa la fiecare aruncare si 20, 30 de boabe cu conditia ca ele sa fie in lapte . Cit despre bascalia de pe balta nu ar trebui sa te deranjeze . Succes cit de curind o sa incerc si eu.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 15 Iul 2004 16:21

Pescarii spun lucruri trasnite... :lol: :lol: :lol:
Salutari din Miami

Scrie răspuns