Apa mica - Namol Mare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Apa mica - Namol Mare

Mesaj de Cristi Bolfos » 17 Iul 2004 09:52

Ce fel de montura credeti ca este cea mai buna pt a pescui intr-o balta unde adancimea apei nu depaseste 1,5 m iar pe fund este numai namol.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 17 Iul 2004 11:04

monturi: helicopter (cu forfacul de cel putin 20 cm.)
Bolt rig (plumb la pierdere) (forfacul de cel pitin 25 cm.)
Presentare neutra sau pop up.
Numai bine.

Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de Verdete Daniel » 19 Iul 2004 09:35

Salutare CristiB,

Gasesti un articol interesant care trateaza aceasta problema in numarul din luna mai a revistei "Aventuri la Pescuit", scris de un englez (nu mai retin numele lui). Ai acolo prezentata si o astfel de montura. Sper sa poti face rost de revista respectiva.

Numai bine si FIRE INTINSE!
Daniel Verdete

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 19 Iul 2004 09:59

Mersi Adriano si Daniel

Daniel am sa caut in colectie numarul din mai , mersi mult!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 19 Iul 2004 16:00

Cristi, articolul din "Aventuri" ii apartine lui Chris Woodrow si cred ca vei gasi in el ce te intereseaza. Ca unul care a pescuit frecvent in ultimii ani pe o astfel de apa, foarte putin adanca (maximum 1,20m, dar deseori in jur de 0,7m) si cu un strat de namol pana dincolo de genunchi, iti sugerez sa nu te sperii de asemenea conditii neprietenoase. Desi malul pare capabil sa inghita orice montura, densitatea lui nu e constanta. Cu cat se adanceste, cu atat devine mai tare, asa ca montura nu va intra prea adanc, daca e facuta corect. Una e sa-ti intre tie piciorul pana la genunchi si cu totul alta e sa aterizeze un plumb trilob, cu un forfac lung si, eventual, o momeala flotanta (recomandarile lui Adriano de mai sus sunt foarte bune). Momelile flotante nu sunt insa obligatorii, pestele ia foarte bine si momeli de fund, chiar usor ingropate, fiindca este oricum invatat sa-si caute mancarea in straturile superioare ale malului.

Chris Woodrow face o observatie interesanta in articol, aceea ca trebuie sa rezisti tentatiei de a scoate plumbul din mal si de a "aranja" forfacul, imediat dupa aruncare. E o greseala. La aruncarile ample, unii plumbi (mai ales plumbii torpila) coboara cu mare viteza, taie fulgerator pelicula apei si se infig in mal. Cand vad asta, multi pescari intind la maximum firul si scot plumbul din mal, temandu-se ca blocarea plumbului fie n-o sa le permita sa inregistreze trasatura (la monturi semifixe), fie o sa-i faca sa-si rupa firul, daca inteapa (la monturi culisante). Intamplarea face ca, atunci cand trag plumbul afara din mal, isi incurca forfacul. Nu era incurcat la aterizare, s-a incurcat cand au aranjat linia. Ca sa eviti ingroparea plumbului, e suficient sa pui un plumb trilob. Daca totusi trilobul tau s-a infipt (si ai o montura semifixa), lasa-l, isi va face treaba, rezistenta malului accentuand efectul de auto-intepare a pestelui.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 19 Iul 2004 16:40

Iti multumesc Vlad,voi citi cu atentie articolul.

Sa sti ca si eu am facut greseala de a scoate plumbul din namol.Daca voi mai avea ocazia sa pescuiesc pe acel lac (si sper sa o am) voi apli sfaturile voastre.

Fir intins la toti!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 28 Iul 2004 16:19

Vlad Pavlovici scrie:Cand vad asta, multi pescari intind la maximum firul si scot plumbul din mal, temandu-se ca blocarea plumbului fie n-o sa le permita sa inregistreze trasatura (la monturi semifixe), fie o sa-i faca sa-si rupa firul, daca inteapa (la monturi culisante). Intamplarea face ca, atunci cand trag plumbul afara din mal, isi incurca forfacul. Nu era incurcat la aterizare, s-a incurcat cand au aranjat linia. Ca sa eviti ingroparea plumbului, e suficient sa pui un plumb trilob. Daca totusi trilobul tau s-a infipt (si ai o montura semifixa), lasa-l, isi va face treaba, rezistenta malului accentuand efectul de auto-intepare a pestelui.
Subscriu. Conditiile pe Greaca sunt similare celor prezentate de CristiB. Initial foloseam plumb trilob si il scoteam din mal. Trasaturile erau foarte rare. Intrigat, am intrat in apa si m-am uitat (nu o data) la felul in care arata sub apa monturile. 3 din 4 erau incurcate. Le-am scos si relansat, fara sa mai scot plumbul din mal. Firul forfacului era ok, iar plumbul era scufundat in mal cat lungimea degetelor mele (cand am bagat mana in mal dupa el, nu mi-a intrat toata, ci numai degetele). Forfacul era din textil Spiderwire. Acum folosesc Sufix HeavySkin pentru forfac si pot sa scot plumbul linistit din namol, ca nu se mai incurca firul forfacului. Poti sa folosesti si un plumb plat, eventual in-line.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 29 Iul 2004 15:46

Sau incearca pentru legarea carligului un fir monofilament - fie fluorcarbon Stiff Rig fie monofilament Amnesia . Sunt monofilamente foarte rigide - iar carligele legate cu aceste fire nu se vor incurca niciodata . In plus exista mari sanse ca si daca crapul numai atinge momeala - sau o misca pe fundul apei - sa fie intepat - de urechi , nas , etc - deoarece firele se comporta ca niste adevarate coarde de vioara prin apa . Stiu ca e ciudat sa revii la monofilament ( la guta :lol: ) pentru legarea carligelor - dar iti spun din experienta ca cel putin aceste fire dau rezultate superioare pe o balta cu fund malos . Atentie insa la noduri - trebuiesc facute cu simt de raspundere - pentru ca ai mari sanse la un nod slab si la un crap de 4-5 kg , ca acesta sa se desfaca .

Scrie răspuns