Pescuit cu seringa

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Pescuit cu seringa

Mesaj de Gica Chioru » 19 Iul 2004 15:39

Frati romani! Si pescari pe deasupra! Stiti voi cum se pescuieste cu seringa la somn?

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 19 Iul 2004 16:52

Era ceva prin ALP - rame flotante. La asta te referi?

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 19 Iul 2004 22:13

Gica eu umflu rimele cu aer de anul trecut . Nu cu seringa ci cu un dispozitiv special ( un ac hipodermic prevazut cu o mica pompita cu aer - am luat-o de la Bass Pro si m-a costat fix 1 USD :lol: ) . Sa stii ca merge treaba - rimele isi dubleaza volumul si plutesc . Nu le afecteaza prea mult - si mor destul de greu . Ca sa nu piarda aer pe la locul unde intra pe carlig ( :lol: :lol: :lol: ) eu folosesc carlige speciale cu 2 brate de ancora si un soi de tija care se inchide sus la ochet . Pe tija asta care este subtire intep rimele si le fac buchet . Am dus chiar experienta mai departe si am pus cite 4 rime negre pe tija - ca am cirlige destul de mari 2/0 - si pe 2 le-am umflat cu er si pe 2 le-am injectat cu Blood Bait ( un soi de singe - dar nu intreba cum e conservat si de la ce animal vine - ca nu stiu :lol: ) Merge treaba la somn - adica ai trasaturi mai multe - dar tot la 2-3 kg somotelul am ramas :lol: Am uitat sa-ti zic - sau poate e inutil - ca treaba asta merge la rima neagra serpeasca de Delta . Cu astea rosii de Obor nu am incercat ca se sparg repede si nu se vulcanizeaza :lol: :lol:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 19 Iul 2004 22:25

Nu stim! Lumineaza-ne! :D :D :D Chiar sunt curios... www.xxx.ro/rapitor
Ultima oară modificat 24 Sep 2012 13:49 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 20 Iul 2004 08:47

Dupa cum a spus si Tankard exista un articol in numarul din Iulie sau Iunie (nu mai stiu exact) exact pe tema asta.Cred ca mai multe raspunsuri la intrebarile tale le ve gasi acolo.

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

Pescuit cu seringa

Mesaj de Marian » 20 Iul 2004 09:09

Interesant :)

Putem umfla si somoteii cu ceva , ca sa fie mai grei de 2-3 kg ? :) :)

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 20 Iul 2004 10:50

Cu ce sa umfli somoteii? Cu bile de rulment, nisip, borhot... Intreaba baraconierii ialomiteni care-si deschid bratele generosi cand treci pe langa portile lor...

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 20 Iul 2004 15:06

Bai fratilor asta e chiar o chestie serioasa - pe care unii mai destepti ca noi o practica de ceva vreme ( ma refer la americani ) . Uite asa ajunge omul sa nu mai posteze sau numai sa arunce intrebarea ca Gica - ca dupa aia sa aiba cine face misto de el . M-ai facut Gica !! :lol: :lol: - daca mai vrei detalii despre ce si cum si poate 1-2 trucuri nespecificate pe aici - imi dai numai pe privat - ca de misto sunt satul

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 20 Iul 2004 20:52

Val eu chiar te rog sa postezi niste trukuri despre acest stil,eu unul chiar am fost incantat cand am citit in Aventuri despre acest mod de a umfla ramele.

Cine are urechi sa auda o sa auda.
De misto toti sunt buni

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 22 Iul 2004 09:43

Salut fratilor!
Am plecat pe neasteptate la Dunare (marti si miercuri) si raspund de-abia acum.
Este o chestie serioasa, cum v-a spus si Val, umflarea cu aer a ramelor dubleaza numarul trasaturilor. Eu umflu ramele cu aer de vreo 10 ani, dar numai unde este mal pe fundul apei; de ex la Cornetu daca dau pe cursul apei, nu le umflu. Le umflu la ambele capete, pentru ca le intep doar o data in mijloc. Val, multi dintre noi sunt ceva mai tineri si au petrecut mai putin timp pe balta, este normal pana la un punct, sa fie ceva mai sceptici.

ps. Val, eu pun cate 10 rame pe ac. Uneori chiar mai multe, le ingramadesc chiar si deasupra acului. Folosesc cum am mai spus numai rame de pamant, aspre, lungi pana la 20 de cm, foarte tari.

Scrie răspuns