Pescuit cu seringa

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 22 Iul 2004 15:54

Gica - dar sa-ti zic una mai tare . Eu imi cumpar de la americanii mei - niste momeli speciale pentru catfish ( somnul lor american ) . Sunt unele care se comercializeaza sub forma de cotlete micute - flotante - si care sunt facute dintr-un amestec de carne de pasare , peste , ficat , singe si o gramada de hoituri de astea . Miros de te rup - se deschide borcanul numai pe balta - dar in schimb e veselie in somotei cind vine prietenul lor de la Bucuresti cu trufandale de astea :lol: :lol: . Ca montura e simplu - de firul principal legi O- ring metalic ( ca alea de la stiuca de la struna ) . Cirligul mare - tija lunga . Pe O - ring atasezi carligul de ochet si pe linia principala - normal un plumb culisant de 150 grame plat . Cind lansezi plumbul merge pina in coada carligului si nu se incurca niciodata . Flotabilitatea cotletelor ridica momeala la vreo 10-15 cm deasupra fundului apei . Acelasi lucru e valabil si pentru buchetul de rime umflate .

PS - ma bucur ca macar tu ai inteles ce e cu rimele astea umflate
PPS - am uitat sa-ti spun ca nu pescuiesc asa decit pe Chilia - acolo unde am eu gropile mele :lol:

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

Pescuit cu seringa

Mesaj de Marian » 23 Iul 2004 08:45

Nu ca sunt carcotas sau ca nu pot sa-mi imaginez cum vine treaba, dar ... chiar 10-15 cm deasupra fundului ? De unde stii ? Mai e vreun amanunt pe care l-ai omis ?

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Iul 2004 09:19

Sa stii draga Mariane ca legea lui Arhimede e valabila si in cada mea de acasa si in balta . Daca acasa sta la 10-15 cm deasupra fundului cazii - pe balta cred ca va sta la 12,(785) cm . Esti penibil !

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 23 Iul 2004 09:42

Mariane, ia o rama, orice rama, baga-i niste aer si pune-o intr-un borcan. te vei convinge singur. Apoi gandeste-te la efectul asupra unei rame dure, de pamant.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 23 Iul 2004 09:43

Val, ti-am mai invidiat odata momelile respective.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 23 Iul 2004 10:57

Val ,nu inteleg de ce te mai complici cu circotasi. Eu personal am renuntat de mult , intreb cind am ce si nu mai raspund la circoteli.
Toate cele bune , ne vedem la Peris.
iulian staicu

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

Pescuit cu seringa

Mesaj de Marian » 23 Iul 2004 14:18

Val, vrei sa spui ca in cada ta apa curge ca pe Chilia ?
Chiar si asa, eu ma refeream si la tensiunea din fir; plumbul e culisant si te ajuta la lansare, nu se incurca....in momentul in care atinge apa , carligul cu momeala se departeaza de plumb daca nu tii campul tensionat .... daca il tii tensionat carligul este linga plumb ... deci de unde acei 10-15 cm ? Sa fie doar din lungimea ramei ( lui Gica ) plus lungimea carligului ?
Ma gandeam ca ai vreun opritor si ai uitat sa spui .
Penibil ! De ce ? Ce te-a deranjat ? Intrebarea a fost clara; daca stii, poti sa raspunzi.
Fara suparare.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 23 Iul 2004 14:44

Probabil scoate dopul ca sa simuleze curentii de pe Chilia :D . Da de rime in saramura a-ti auzit? Cica se inteapa sau cresteaza putintel rimele, se pun pe ac si se tavalesc prin sare grunjoasa. Cica se zbat al naibii in apa, atrage pestele mult mai repede la masa.Eu nu am incercat asa ca de rezultate concrete nu va pot spune.

Fir Intins!!!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Iul 2004 22:00

fratilor da daca am pune un material flotant n-ar fi mai simplu si cu acelasi efect?
eu folosesc spuma flotanta prinsa in zgarciuri dalea siliconice pt boilies. le pun primele pe ac dupa care pun ramele sau coropisnita.
Ps: Azi m-am intors de la tancabesti, am fost special dupa somn. Am luat intr-o zi si o noapte 5 somni intre 5 si 8 kg. N-au tras decat o ora dimineata dupa care liniste. A..am mai prins unu pe la 2 dupa amiaza, era o caldura de innebuneai! Ciudat...Noaptea nimic. www.xxx.ro/rapitor
Ultima oară modificat 24 Sep 2012 13:49 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit cu seringa

Mesaj de Gica Chioru » 24 Iul 2004 09:41

Marian scrie:de unde acei 10-15 cm ? Sa fie doar din lungimea ramei ( lui Gica )
:D :D :D
:wink:

Scrie răspuns