Pescuit cu seringa

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 24 Iul 2004 10:34

caaron nu cred ca ar avea acelasi efect.pentru ca prin injectare creste si volumul.deci rama e mai sexy :wink:

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 24 Iul 2004 12:20

Nenea Toma necredinciosul ( Marian ) ia de te uita la linkul asta si dupa aia posteaza te rog ce ai vazut . Astept replica .

http://www.basspro.com/servlet/catalog. ... get=browse

Iar treaba cu cursul apei - sa stii ca te ajuta sa tii momeala un pic departe de fund. In principiu iti spun eu cum faci - daca tot nu ai inteles . Mulinezi pina la capat , pina simti carligul cum este linga plumb . Slabesti frina , sau pui bairrunnerul , si dai drumul la fir cit vrei tu - 10-15 -20 cm . Momeala tinde sa se ridice la suprafata si tine firul destul de tensionat - oricum nu face burta . In apa curgatoare momeala se va prezenta fata de plumb la un unghi oarecare - fiind actionata de 2 forte - una ascensionala si una de curgere a apei . Dar de zici intram in fizica ! Continuam discutia dupa ce vizitezi linkul indicat drept bibliografie .

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 24 Iul 2004 12:28

@ Gica - ti-ar place Gica sa fie adevarat :lol: :lol: :lol: :lol:

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

Pescuit cu seringa

Mesaj de Marian » 26 Iul 2004 08:35

Bine Val, am vazut-o; e o poza facuta intr-un acvariu nicidecum in apa curgatoare, aka Chilia; plumbul poate ca are max 20g - in curent, momeala la gabaritul acela ar zbura cu plumb cu tot , dar asta e alta chestie, tu folosesti plumbi grei , cum bine ziceai. Oricum, nu-mi imaginam altceva; eu am vrut sa stiu cum fixezi acei 10-15 cm pur si simplu, banuind o smecherie mai desteapta ; ca dai drumul tu cat vrei la fir ... asta e relativ. In concluzie, renunt sa mai comentez, este stilul tau si iti doresc somotei mai mari de cat ai zis tu ca prinzi in gropile tale.
Pentru "penibil" iti raman dator :-)

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Iul 2004 15:04

Mariane draga nu te supara pentru penibil - dar cu comentariile tale incipiente mai ca imi vine sa imi bag .......... si sa nu mai postez niciodata . Aici spunem cum facem si daca tu crezi ca eu am vreun interes sa "prostesc" lumea - spune direct pe Forum . Insinuarile nu fac bine nimanui . Iar dupa mintea mea , sa imi dea Domnul numai somotel la 3-4 kg ca e asa de fraged si de bun . Si lui fiimea de 7 ani ii place mult de tot :lol:

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 26 Iul 2004 15:23

Aici e o problema de f(x), cum ar spune un coleg (de forum).
Iar varibila x tine de viteza de curgere a apei, de adincime si de grosimea firului pe de o parte, iar pe de alta parte de marimea buchetului de rime si de volumul de aer injectat. Nu trebuie omisa nici importanta constantei Pb (care daca nu are suficiente grame te trezesti cu ea pe mal).

Pina cei interesati vor rezolva ecuatiile de mai sus, dati-mi voie sa procedez empiric si sa experimentez metoda. Asta nu inseamna ca nu am deja ceva obiectii, si ca nu-mi place sa-mi sustin explicatiile cu desene.

Fir intins !

Scrie răspuns