Puteti sa-mi dati un sfat ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

aZu
new member
Mesaje: 13
Membru din: 28 Aug 2004 13:36

intrebare de incepator

Mesaj de aZu » 28 Aug 2004 14:01

Stimate Domnule Ioan S., am descoperit ieri acest forum si vad ca sunteti pescar de Prut cu mare experienta. Io sunt pescar de balta si de vrun an merg numai la Prut in zona Bosia. Rezultatele se lasa ina asteptate, dar nu ma dau batut. Ma gandeam sa-mi iau un sonar portabil, as vrea sa va cer o parere, credeti ca ar fi folositor la Prut? sonarul ar fi de tipul Humminbird Smartcast.
Chiar daca s-ar parea ca dupa ploile astea la 140 mc/sec cum e azi la Ungheni s-ar putea sa dau banii aiurea.
Pe www.apeprut.ro gasiti cotele apelor din bazinul Prutului ( probabil ca stiati, spram sa va ajut cu ce mai stiu si eu )
Va multumesc

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 28 Aug 2004 18:37

@ aZu

M-ai gasit aici punind intrebari deoarece si pentru mine rezultatele s-au lasat asteptate in acest an. Daca pentru mine ar fi primul an de pescuit la Prut probabil ar fi si ultimul. Insa cum am cu ce ma consola (rezultatele anilor anteriori) nu-mi ramine decit sa perseverez si sa-mi mai perfectionez putin tehnica. Pentru ca (probabil o stii) chiar daca eu n-am prins anul acesta nici un peste peste 0,7 kg, (si nu e numai cazul meu), pe Prut in zona Bosia au fost capturi importante. La fel de adevarat este ca din 20 de pescari intr-o zi numai unul sau doi prindeau cite un crap fiecare (eu am vazut numai exemplare intre 4 si 9 kg).

Ce anume face diferenta? Tare ma tem ca (pentru 99% dintre pescarii care au prins) e ca in povestea aceea cu secretul rulmentilor suedezi...

Nu mi-am pus niciodata problema sa folosesc un sonar. Locurile in care este peste cam sunt cunoscute. Daca in ziua cind mergi tu nu observi nici o activitate ce faci? Pleci acasa? Daca pe seara sau dupa o rafala de ploaie incepe sa traga? (asta nu inseamna sa nu-ti cumperi sonar, dar eu sigur nu-mi voi lua).

Fii optimist, pina vom descoperi secretul nu vor trece 40 de ani ca in cazul rulmentilor suedezi.

Fir intins!

P.S. Daca totusi vrei sa-ti iei vezi cu google.ro sau la adresa
http://bestelectronics.home.ro/rf10.html
persoana de contact este din Iasi. Si mai vezi adresa
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... ite=srchdx
sunt pe forum mai multi care te-ar putea indruma cum sa cumperi de la Cabelas

PPS
Multumesc pentru adresa apeprut.ro
Eu foloseam www.hidro.ro , la care insa au fost destul de multe zile cind nu afisa.

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

Asa o fi

Mesaj de HackBv » 07 Sep 2004 13:51

Toate ca toate dar eu nu stiu nici o reteta de boilies de la cap la coada unde pot gasi cine imi poate da si mie o reteta

am incercat eu ceva dar nu mia iesit ceea ce am vrut mia iasit ceva ce se unfla in apa si daca dadeam pe carlig cu el nu nu reuseam sa intep nimik


am aflat si eu o reteta de la un prieten

1. o masura malai foarte fin
2. doua masura faina de grau
3. doua masuri faina de orez
4. doua masuri pezmet macinat
5. 50-100 grame ceai de anason macinat
6. un ou fiert iar doua oua crude
7. o sticluta ulei de anason
8. trei masuri floarea soarelui macinata
9. si putina maia dulce
10. o masura indulcitor concentrat
11. se facea un aluat nu foarte tare dar nici moale cat sa il poti lua sa faci bile dupa aceea se faceau bilele mai mici shi se acopereau undeva unde nu era foarte cald se lasau intre 1 si 3 ore se punea apa la fiert cu zahar si ceai de anason se bagau boabe nu foarte multe si se lasau la foc mic circa 3 minute in acest timp incingeam bine un cuptor cu o tigae iar imediat dupa ce ce scoteam de la fiert le bagam in cuptor si le lasam 2-3 min dupa aceea le scoteam si le lasam undeva la caldura sa se raceasca dupa aceea le bagam la frigider si abea dupa aceea le puneam in borcan si le inchideam etansh.

daca vrea cineva sa incerce sa imi spuna ce sa schimb in compozitzie ca sa iasa un boilie cum trebuie astept raspuns.

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

Mesaj de HackBv » 07 Sep 2004 14:01

La care credeti ca prindeam cel mai bine? Sau la care prindeam cei mai mari pesti? La bomba!!! Locul2? Patratele!!!!!! Locul 3? Boiles.

toate ca toate dar eu am prins cel mai bine intotdeauna la porumb fie conservat fie porumb in lapte .

a pe langa asta am si eu o intrebare care stie pe langa brasov un lac bun de crap ca nu am nici o idee pt ca eu deobicei dau un Braila chiar daca sunt din Brasov

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 07 Sep 2004 15:35

Mi se pare firesc sa nu poti intepa daca nu folosesti fir de par.
Salutari din Miami

dwarf
new member
Mesaje: 15
Membru din: 07 Sep 2004 14:17

Mesaj de dwarf » 07 Sep 2004 15:49

Eu am vazut si am facut cu al batrin alt fel de boilies . Ceea ce spune colegul acolo e un soi de mamliga nefiarta , congelata , refiarta , etc . Nu stiu exact cum se face , dar parca nu seamana cu nimic din ce am preparat eu la viata mea . Stiu ca pentru boilies se folosesc oua ( cam un carton de oua la 5 kg de praf de amestec ) , niste prafuri de ficat si de betaina , niste indulcitori si un lichid maro - care se cheama atract . Lamuriti-ma si pe mine cum e bine ? Adevarul este ca atunci cind oualele sunt mai vechi , se crapa bilele. Credeti ca ar trebui sa le si fierb pe citeva dintre ele?
Fir Intins

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 08 Sep 2004 07:07

dwarf scrie: Stiu ca pentru boilies se folosesc oua ( cam un carton de oua la 5 kg de praf de amestec )
Dwarf,pentru 5 kg de mix folosesti in jur de 50 de oua! Ca-s 48 sau 52 depinde de lichidele care le mai pui pe langa oua.Si eventual de marimea oului.
Second BEST is FIRST loser

aZu
new member
Mesaje: 13
Membru din: 28 Aug 2004 13:36

prut

Mesaj de aZu » 09 Sep 2004 18:32

Domnule Ioan S. va multumesc pentru raspunsul prompt.
Am vazut azi pe apeprut.ro ca a scazut f. mult debitul prutului de la 132 mc/ sec la 83 mc/sec azi, iar Duminica se pare ca va fi de vreo 80, bineinteles datorita manevrelor de la minunatul baraj din amonte. Ma intreb si io cum naiba s-o simti pestii aia cand afara ploua de rupe, presiunea e in scadere, iar nivelul apei scade. !!??
Ce credeti, se va mai prinde ceva peste anul asta pe Prut?
Daca imi permiteti sa-mi dau cu parerea, eu cred ca si mamaliga mult blamata de unii e tot un soi de buleta mai rudimentara. Din punctul meu de vedere mamaliga are un mare avantaj in fata boillesurilor: in momentul in care pestele inghite momeala nu mai simte nici un carlig si nici nu o scuipa, iar dezintegrarea cubului in gura pestelui permite inteparea. Mda, probabil ca cu aceasta tehnica n-o sa facem niciodata capturi de record mondial la crap. Da" nici englejii aia nu prea mananca mamaliga, probabil ca ar fi inventat ei ceva mai dashtept decat cuburile noastre. hehe
Eu, ca si pescar de apa statatoare prefer totusi porumbul natural, conservat, pe hair-rig, pe carlig am avut mereu rezultate mai bune decat ceilalti pescari.
Spuneati ca ati gasit un soi de golf, unde e? Eu am umblat tot malul de la pod Ungheni pana la KM 1074 Bosia si n-am vazut nici un golfulet.
Pe bratul de la Strajeni Grozesti ati fost vreo data ? mi-a recomandat un cunoscut, zicea ca ar fi ceva peste pe acolo caras platica stiuca, crap n-a vazut

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 09 Sep 2004 19:57

@aZu
Suntem pescari, ne-am intilnit pe forum, poate si pe Prut, ca pescari, eu sunt Ioan, nu e cazul de „domnule”, hai sa lasam politetea pentru cind vom fi amindoi la cravata.

Despre pescuitul cu mamaliga, daca nu ai un renume de aparat dar nici nu te asteapta copiii acasa sa le duci ceva de mincare, daca nu tii neaparat (ca pescar) sa te afirmi (fata de propria-ti persoana, fata de prieteni, fata de clienti sau concurenta), poti sa o folosesti linistit. Asta nu inseamna sa nu incerci ceva nou dar pina la a face din aceste incercari o problema vitala mai este loc si de un pescuit recreativ.
Si ca sa vezi ca nici mamaliga nu este o momeala perdanta intotdeauna citeste in Aventuri la pescuit (numarul din septembrie) ce scrie despre Cupa Romaniei la Crap, Sarulesti, 15-19 august 2004. A cistigat echipa Victor Serbu - Toma Patriciu si … ma opresc aici pentru a nu declansa noi furtuni pe forum.

Stau si ma intreb insa de unde stii ca duminica voiam sa merg la pescuit? Si voi merge chiar si in aceste conditii (mai putin favorabile), numai sa nu ploua ca atunci devine periculos (maluri alunecoase). Intr-adevar, pentru noi, pescarii de Prut, zilele in care mai putem pescui s-ar putea sa fie foarte putine in acest an. Capturi importante inca mai pot aparea (nu neaparat la crap).

Locul despre care m-ai intrebat il gasesti astfel: de borna 1078 mergi aval cam 200 de metri pe malul Prutului. Acolo unde se termina pietrele incepe acea zona in care Prutul se largeste. La acel loc m-am gindit insa nu stiu cum o fi acum (cind nivelul este destul de crescut).

La Grozesti nu am fost, am auzit ca ar fi ceva locuri de crap pe acolo, am intilnit pescar care spunea ca ar fi prins ceva somn pe acolo.
In rest, daca vrei platica si ceva caras mergi la 1079, daca ai noroc sa prinzi unul din cele doua locuri (sper ca stii care), insa nu acum – peste vreo luna.

Fir intins!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 09 Sep 2004 20:21

Ioan S. scrie:@aZu
Despre pescuitul cu mamaliga, daca nu ai un renume de aparat dar nici nu te asteapta copiii acasa sa le duci ceva de mincare, daca nu tii neaparat (ca pescar) sa te afirmi (fata de propria-ti persoana, fata de prieteni, fata de clienti sau concurenta), poti sa o folosesti linistit. Asta nu inseamna sa nu incerci ceva nou dar pina la a face din aceste incercari o problema vitala mai este loc si de un pescuit recreativ.
BRAVA DOM'PROFESOR SI STIMA ETERNA!

Tare frumos spus, m-a uns la inimioara! Ca doar asta e pescuitul! Ceva gene rascolite ce vor sa iasa la suprafata si multa, multa, placere! Ca, vorba unui amic, daca ai ajuns pe Everest, unde te duci dupa aceea?Pe Luna? Mori sufocat!!!

Eu ma bucur ca un copil cand dau la undita si prind te miri ce fatze... Dar ma simt teribil de bine! Si copii mei la fel, si sper sa-i tina toata viata! Si se bucura cand vad curcubeul si se intrec cu sotia care sa faca mai multe poze, si ne trezim toti dimineata sa vedem soarele cum rasare, si stam pana tarziu in noapte sa privim cerul instelat si asteptam stelele cazatoare, respiram sanatate si pipaim pamantul cu talpile goale sa ne aducem aminte de inceputuri! Si ne privim cu subanteles in timpul saptamanii, stiind ca in week-end vom avea iarasi parte de clipe unice... Si ne simtim mici, ca la munte cand privim eternitatea sau ca la mare cand privim nemarginirea...

Scrie răspuns