aruncare peste cap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 20 Dec 2008 15:29

Parerea mea e ca trebuie sa iti adopti stilul la forta pe care o ai.Nu cred ca sint multi dispusi sa mearga la sala de forta,sa isi lucreze anumite grupe musculare special pt pescuit.

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 30 Dec 2008 10:37

Nu sunt un superaruncator.....lipsa de antrenament (plantez in 90% din cazuri), insa un 130-140m am aruncat si eu.
Ce concluzii am tras pana acum:
1. o lanseta mai putin rapida te ajuta mai mult atunci cand nu ai o tehnica buna (ai timp sa incarci mai bine, controlezi mai bine miscarea)---in consecinta pt. incepatori sunt mai bune lansetele cu actiune medie, parabolice care nu necesita o actiune exploziva ci mai degraba o miscare controlata cu o accelerare progresiva spre finalul aruncarii (oricum aici depinde si de stilul fiecaruia si de felul in care fiecare executa aceasta miscare);
2. capacitatea ta de a executa o miscare coordonata intr-un anumit regim de viteza/forta este elementul care face diferenta intre un aruncator bun si altul foarte bun ----adica mult antrenament + talent (si aici va vorbesc din postura unui fost sportiv de performanta);
3. echipamentul si mai ales obisnuinta de a lucra cu el, fiecare lanseta are caracteristica ei---se incarca intr-un anumit fel.

Avatar utilizator
boris21
member
Mesaje: 260
Membru din: 19 Iul 2008 09:33
Localitate: kirchdorf am inn Germania

Mesaj de boris21 » 14 Mar 2009 09:38

plumbul sa fie pe pamint,dar sub lanseta si iti va creste distanta de aruncare(testat cu succes)
il prinzi dar scapa

Scrie răspuns