Montura 360°

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 02 Aug 2004 16:48

Uite si o poza a monturii, ca am reusit sa ma prind cum sa o pun (asta deocamdata):

Imagine

Sper ca este suficient de explicita. Cei care o vor testa sa faca bine sa posteze si comentarii, sugestii, etc.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Aug 2004 19:22

Patabum nu pricep cum e prins boiliesul! E cumva infipt in carlig? www.xxx.ro/rapitor
Ultima oară modificat 24 Sep 2012 13:54 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 02 Aug 2004 21:29

Si care e gaselnita la montura asta ? Mie mi se pare un simplu exercitiu - nu-i vad calitatile . In ceea ce priveste alea 360 grade - cred ca sunt cam multe . Ia incearca sa rotesti carligul spre spate - ia vezi poti ?

1. pirghia care se face pe coada carligului dupa intepare - cred ca duce la multe scapari . Intre firul principal si carlig este un unghi cam mare - iar caligul lucreaza in parghie pe coada - eu zic ca la un peste mare se rupe sau scapa .
2. montura merge numai la pop - up si chiar si asa ma indoiesc ca se poate echilibra o astfel de montura astfel incit sa-i asiguri carligului o mecanica perfecta . Se observa ca montura lucreaza bine si carligul se poate roti usor in gura crapului - numai daca ochetele vartejului si ale carligului alcatuiesc un soi de balama lucrind la limita contactului . Pentru asta trebuie ca tractiunea pop-upurilor sa furnizeze forta ascensionala pentru a ridica carligul in aceasta pozitie . In orice alta pozitie a carligului -lasat prea jos sau tragind de virtej - montura are mari probleme .
3. la un peste mare - tractiunea si forta care va actiona asupra vartejului se face in plan de forfecare - si ma indoiesc ca sarma din care este confectionat ochetul va rezista unei astfel de forte ( nefiresca prin proiectarea acestui ansamblu ) Eu zic ca ochetul vartejului se rupe chiar si la un crap de 7-8 kg .
4. acelasi efect in obtii daca legi carligul cu un nod balama - bucla dubla sau tripla . Daca firul este un monofilament - efectul este si mai bun . Carligul se poate roti in orice plan vrei - si il poti folosi si pentru momeli de fund nu numai pop-up .

PS - boiliesul se fixeaza pe carlig cu banda elastica ( asta pentru Caaron )

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Aug 2004 23:28

Merci Val! Sunt bou! :D :D www.xxx.ro/rapitor
Ultima oară modificat 24 Sep 2012 13:55 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 03 Aug 2004 08:46

Montura nu este doar pentru pop-up. Functioneaza foarte bine si la om de zapada si la boilies normal, si la porumb (flotant, echilibrat sau de fund). Functioneaza perfect, martor al testului din week-end fiind Danko. Problema ei principala, dupa prima runda de teste: este prea eficienta (adica nu prea ofera selectivitate, dar aici cred ca un rol foarte important il are carligul). Rotatia aia de 360 se refera la planul in care trebuie sa se roteasca carligul in gura crapului. A rezistat cu succes la 2 x +5 kg (aproximativ, nu cantaresc niciodata pestii). Nu prea are cum sa cedeze, poti testa usor (legi un fir colo si altul dincolo si tragi strasnic, ca esti om voinic!).

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 03 Aug 2004 08:59

@caaron:

boilies-ul se leaga de ac cum te lasa inima: cu elastic, cu ata dentara, cu ata de croitorie, cu fir textil vechi, etc. etc.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 03 Aug 2004 10:13

Cred ca montura se poate roti complet (360 grade) in doua planuri perpendiculare si 180 de grade ("+" sau "-" tz grade) tocmai in cel de al treilea plan (perpendicular pe primele doua).
Tocmai in acest plan cu rotatia limitata se realizeaza alinierea pentru intepare. Tocmai in acest plan, la intepare cirligul se comporta ca si cum ar avea tija "strimba" (n-am gasit alt termen).
Sirma (din care este confectionat cirligul) nu se va rupe. Nu cred ca la cirligele cu ochet materialul din care este confectionat este atit de dur (tratat termic/termochimic) incit sa fie mai degraba casant decit maleabil.

Pentru Patabum:
Cred ca vei fi intens pomenit de cei care vor incerca montura (si nu cu respect sau multumiri). Montura este deosebita, dar alegerea componentelor ansamblului cere pe linga capacitatea de a intelege mecanica si citeva incercari/tatonari.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 03 Aug 2004 15:05

Draga Patabum - este foarte bine ca ai prins - din ce stiu eu ala de 5 kg ( pe Peris ) nu prea s-a aratat dar asta e alta problema . Tu ai propus rigul - argumenteaza un pic ce e asa special la el . Iti pot da eu vreo 10 riguri care se pot misca liber 360 grade , pesemne ca daca o sa citeasca si Vlad , Cezar sau Adriano iti mai dau si ei alte 30 monturi pe acelasi sistem . Eu tot nu inteleg unde e smecheria ?! Ca merge e Ok - dar ce-l face special ? Poate sa mearga orice pe o balta unde sunt 8 tone de crap de pina la 1.5 kg . Eu vorbesc de inovatiile acestui rig la un crap mare - si ti-am expus ceva pareri despre cum vad eu treaba . Posta cineva aici ca se rupe tija carligului - gresit - nu se rupe carligul ( daca e de calitate ) se rupe ochetul vartejului !! Parerea mea este ca montura e un pic nefireasca - si actioneaza ciudat in balta . Sunt multe alte riguri care permit rotirea libera a carligului in gura crapului - dar astea au in plus si o logica de legare si de tensionare a componentelor . Asta propusa de tine eu o vad ca un exercitiu de stil - care va putea prinde peste - dar niciodata nu vei avea siguranta unei bune functionari . Adica exista - multumim ca ai adus-o la lumina si pentru noi - dar mersi frumos - dam cu ale noastre :lol: :lol:

PS - iar asta cu e prea eficienta m-a spart definitiv ! Ce selectivitate vrei sa obtii pe o balta care are mult ciortan - si din cite stiu eu - selectivitatea se face din boilies , dragul meu , nu din montura . Am prins cu Vlad - crapi de 1 kg la carlige FOX seria 5 - nr. 4 - pe rig avind 4 bucati boilies fluture . Crapul de 1 kg are gura suficient de mare ca sa inghita , atunci cind vrea , orice carlig - important este ca boiliesul pus acolo sa-i infunde instalatia la ala mic si sa-l aduca pe ala mare . Astept comentariile viitoare pentru ca sigur nu se incheie aici .

PPS - in raspuns nu uita sa-mi precizezi - ca asta e foarte important pina la urma - ce e asa special la montura asta
Ultima oară modificat 03 Aug 2004 19:13 de către Vizitator, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 03 Aug 2004 15:42

Draga Val,

raspunsul tau m-a spart definitiv!

1. Asa cum ti-am spus, nu am fost singur si in plus, nu am nici un motiv sa ma sparg in figuri, ca nu castig absolut nimic! (nici de la tine, nici de la altcineva). N-am zis nici unde am pescuit, nici cat am platit, nici ca am dat cu boilies (ca sa ma pun bine cu unii) si nici cu porumb (ca sa ma pun bine cu altii). Am zis 5 kg aproximativ, asa cum am zis ca nu cantaresc pestii, pentru ca nu am de ce! De ce va simtiti voi datori sa pomeniti cate un nume de balta chiar daca nu are legatura cu subiectul?

2. Nu am zis ca e ceva special in montura asta! Am zis doar ca a aparut ca noutate, ca vreau sa o incerc si daca a mai folosit-o cineva sa imi spuna si mie! Ce rost are comentariul ref. crapul mare, ca nu inteleg? Ma stii pe mine maniaco-depresiv cu trofee? Sau cu sute de kg per partida? Sau cu xxx 10? Sau ti-am zis eu nu mai da (sau vinde) monturile tale?

3. Aia cu selectivitatea din boilies, te superi sau nu, e snobism. Ca si aia cu gura ciortanului la 1 kg! Cand ne-om vedea, iti fac eu cadou cateva carlige (de firma, sa le primesti :wink: ) si cu prima ocazie cand te cobori la nivelul plebeilor si mai prinzi ciortanel la 1 kg o sa te rog sa vezi daca-i incape in gura...

4. Cat despre infundatul instalatiei, ete ca Danko prinse (la o montura de-aia de-ti place tie :lol: ) un ciortanel de 1 kg la 1 boilies care nu i-a incaput in gura (adica boilies-ul isi facu datoria si infunda instalatia lu' ala micu' da al dracu carlig ajunse numai el stie cum in instalatie inaintea bolies-ului! Io's mai prost asa de felul meu, ca n-am carte multa si nici concursuri in picioare, copiez de ici de colo de pe Internet ca sa ma dau mare si n-ai nici un motiv sa ma crezi, poate il crezi pe el (sau o minti si el, ca sa se puna bine cu mine, ca-mi iau balta la anu' si vrea sa dea gratis!)

5. Si ca sa-ti precizez ce e asa special in montura asta: ea insasi (ca toate monturile)

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 03 Aug 2004 16:05

Uite ce iti spun eu acum - daca ma iei la modul de afaceri - cu vandutul monturilor mele si cu baltile - din partea mea poti sa faci impresie pe Forum cu orice montura care crezi tu ca e mai speciala si mai prinzatoare din tot Internetul ( vei avea de partea ta - toti "reactionarii" acestui forum - cu care eu ma lupt si sunt categorisit burghez , boier , mosier , groff , etc . Tu ai avut grija sa te protejezi de aceste atacuri !! - Bravo tie , pentru anticipatie !! ) . Eu vind pentru cei care nu sunt in stare sa-si faca singuri monturi simple ( si vind produsele , nu "stiinta" - daca ai observat carligele Fox si firele textile costa ceva arginti !! ) . Tu vii aici cu o inovatie pe care o prezinti ca mama - monturilor ! Sa fim seriosi !! Eu mi-am facut lectiile si nu am incredere in ceea ce prezinti tu pe acest topic . Intelegeam daca prezentai montura ca o chestie originala - dar sa spui ca e suprinzator de buna ( sau ce termen ai folosit tu ) - hai sa fim seriosi !!!!!!! Prietenia dintre noi nu ma lasa sa mai adaug altceva la acest topic . Fir Intins !!

PS - pentru cei care cititi acest forum - eu vreau sa spun doar atit - nu e musai ca orice noutate sa fie esenta sublimata a unui fenomen . Exista si experimente , exista si deziluzii , etc . Important este sa-ti pui mintea la contributie si sa vezi ce poti invata din orice inovatie :!: :!: :!:

PPS - si asta cu plebeii - nu stiu de ce o bagi pe Forum . Stii la fel de bine ca si mine ca nu faci parte din plebe . Mi se pare un mare pacat sa nu iti recunosti pozitia sociala si sa te comporti ca atare - eu numesc asta populism . Tu poate ii spui altfel ! Nu te supara ca ma refer la tine dar m-am saturat pe forumul asta sa mi se pomeneasca faptul ca am bani . Fratilor nu am asa multi cum va ginditi voi !!!!!!!!!!!!!! Am cit sa imi satisfac capriciile - atunci cind pot !! In rest si eu am familie - si eu am copii de crescut si eu am rate la masina si eu am interetinere de platit si factura la mobil ! Nu numai voi !! De multe ori imi pare rau ca iau de la gura familiei bani pentru a-mi satisface capriciile de vanatoare sau pescuit - dar asta este - sunt piscat de microb si muncesc ca un rob sa aduc bani in casa ca sa nu duca lipsa din cauza mea . De asta vind monturi si nade si momeli pe situl meu - ca sa mai pun un ban in casa - si sa ma simt util atit familiei cit si partenerilor de suferinta in materie de pescuit . Imi pare rau ca a trebuit sa ma descarc fata de tine - dar prea e multa ipocrizie pe acest site . Din punctul meu de vedere imi propun sa nu mai postez decit atunci cind voi simti nevoia - si promit sa nu mai intervin la discuti de genul - tu ai bani faci asa - eu sunt sarac fac altfel. Treaba fiecaruia pina la urma ! FIR INTINS !!!!!!!!!!!!

Scrie răspuns