Montura de suprafata

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Montura de suprafata

Mesaj de Andrei Tianu » 30 Iul 2004 09:48

Imi puteti da va rog cateva idei de monturi de suprafata, deoarece am observat in ultimele iesiri ca la suprafata era o activitate intensa dupa ora 12 si doream sa incerc si aceasta varianta.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 30 Iul 2004 10:03

Buna intrebare si binevenita!

Scrie lumea buna pe la carti si pe la forumuri ca vara crapul se hraneste mult mai intens la suprafata. Pe cale de consecinta, rezolvarea este simpla, investitia minima:

o pluta mai trainica (poti pune si buldo), un opritor, carlig fara plumb. Ca momeala poti sa pui fie paine, fie pop-up, fie pufulete, ce te lasa inima si stii ca pluteste. Intre pluta si carlig distanta sa fie cam de 50 cm (+/- se regleaza usor) si obligatoriu firul sa nu se scufunde (o solutie simpla este sa-l ungi cu ulei, daca nu vrei sa folosesti fire plutitoare). Metoda e de mare impact, deoarece este la vedere, deci spectaculoasa.

Mai sunt si alte monturi, daca vrei sa incepi sa te complici, in care firul culiseaza prin ochetul plumbului pana la suprafata. Sunt si plumbi speciali (Mahin) cu o gaura care permite aceeasi culisare a firului dar cred ca incepem sa ne complicam.

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 30 Iul 2004 12:19

am avut partide extrem de reusite pescuind crapul la suprafata dar in foarteputine lacuri. In general in lacurile mai linistite si mai putin pescuite crapul se hraneste la suprafata. Oricum eu am descoperit intamplator alternativa pescuitului la suprafata, la o partida de pescuit pe un lac cu apa destul de adanca inca de la mal. Atunci pur si simplu m-am speriat cand la circa 1,5 m de mal am vazut cum un crap de vreo 8-9 kg s-a ridicat si foarte linistit a absorbit zgomotos coaja de paine care plutea! Am incremenit! Bineanteles ca am incropit repede o scula pentru pescuit la suprafata la care am pus doar un carlig nr 2 in care am infipt o coaja de paine. Cred ca am scapat vreo 5 sau 6 bucati pentru ca se ridicau doar intr-un ochi in stuf si cum simteau teapa plecau direct in hatis. Am reusit sa prind doar 2 de 5-6 kg insa spectacolul a fost fantastic. Senzatiile sunt extraordinare atunci cand vezi botul portocaliu care se ridica si absoarbe momeala iar firul dispare incet in adancuri....


Gabi Astefanoaei

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 30 Iul 2004 14:16

Ce parere aveti de tehnica asta:

How to use the Carpwizard carp fishing float;

1) Thread the line through from the back of the float.
2) Put the line-stop on the line and tie on the hook
3) Adjust stop to allow bait to just touch the surface
4) Grease line to ensure it floats We recommend a high breaking strain line be used (remember that the xxx can no longer see the line) of at least 15 LB BS (8 kg).


Imagine

The easiest method of using the carpwizard is to xxx downwind and is absolutely ideal for those ponds where the carp will take in open water. Use bread, mixer or whatever your favourite surface feed encourager may be and xxx with the Carpwizard in the mix as it is blown across the water.

Sursa:
http://www.flotec-uk.com/carpwizard/hints.shtml

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 30 Iul 2004 16:20

Imagine
Imagine
Imagine

Pentru aceasta tehnica exista ( in UK ) plute ce imita niste bete cazute in apa ( izbitor de asemanatoare ).
In Marea Britanie pescuitul la suprafata ( surface carp fishing ) este destul de folosit, exista scule specializate, nade speciale.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 31 Iul 2004 01:03

Frumos Gabi! Te invidiez! www.xxx.ro/rapitor

Scrie răspuns