Cum se prinde struna pe carlig, pentru rapitor ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Închis
turbo20010
new member
Mesaje: 3
Membru din: 22 Iul 2004 23:34

Cum se prinde struna pe carlig, pentru rapitor ?

Mesaj de turbo20010 » 02 Aug 2004 14:18

Hello...
Am probleme mari de tot... :-(
Nu stiu cum sa pun struna pe carlig. Am cumparat o struna si intr-o parte are o pafta (vartej, agrafa etc.) care banuiesc ca se prinde de firul principal. In celalalt capat, unde banuiesc ca se pune carligul, nu are decat un ochi (belciug) din metal. Asa ca am urmatoarele intrebari :
1. Cum se prinde carligul (daca este pana sau cu gaura) ?
2. Cum trebuie pastrate lipitorile, astfel incat sa te tina circa 1 saptamana, in conditiile in care le cumperi de la Bucuresti si vrei sa pescuiesti cu ele in Delta ?
Multumesc anticipat,
Turbo.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Aug 2004 19:26

De regula struna e pt linguri! Si agrafa se prinde de carlig iar firul principal il prinzi pritr-un nod blood sau printr-o alta agrafa! Oricum asta e un forum de crap asa ca s-ar putea sa primesti ceva mustrari!

turbo20010
new member
Mesaje: 3
Membru din: 22 Iul 2004 23:34

Ok

Mesaj de turbo20010 » 02 Aug 2004 20:12

Thanks, si nu mai spun la nimeni in legatura cu faptul ca am pus o intrebare care nu prea are legatura cu crapul. :wink:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 04 Aug 2004 08:53

poti pune intrebarea pe forumul de la http://www.rapitori.ro, acolo sigur vei primi si raspunsuri.
Nu face ce nu-ti place!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 06 Aug 2004 09:10

Foloseste o ancora cu doua sau trei ace, ceva mai mica. Poti pune si un ac cu ochi, insa nu da rezultate prea bune nu stiu exact de ce, poate prezentarea lasa de dorit dar e mai bine cu ancora.

Am uitat sa-ti spun ce faci cu lipitorile.Iata cum procedez eu:
Le pun intr-un borcan/bidon daca-s multe, pe jumate plin cu apa, cu dop cu gaurele in care bag niste iarba si ceva inchis la culoare, o bucatica de plastic negru eventual. Este bine sa le schimbi apa.
Nu taia lipitoarea bag-o asa cum este in ac, daca dai la somn inteapa-le o singura data.

Închis