Canepa fiarta - impresii ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

Canepa fiarta - impresii ?

Mesaj de Vizitator » 05 Aug 2004 15:24

Deschid acest topic pentru a afla parerile celor care au mai folosit aceasta nada ! Rog sa nu postati impresii - cum a-ti face Dvs - ci sa postati numai cei care a-ti folosit canepa fiarta in nadirea crapului . Ma intereseaza in primul rind - daca exista si alte retete de prepare a acestei fierturi - in afara celei date de Townley in ultimul numat ALP - si cum realizati nadirea la 90-100 metri - pentru realizarea unui pat de nada corespunzator . Alte chestii interesante ar fii - influenta combinarii canepii cu porumbul ( pop - corn sau normal ) la o momeala combinata - fie 1 boilies cu 1 boaba de porumb ; fie 1-2 boabe de porumb cu 1 pelleta . Deasemenea este interesanta nadirea alternativa pe acest pat de cinepa - o facem numai cu boilies - jumatati sau intregi sau putem adauga si porumb ( de orice fel ) si asta nu va influenta trasaturile la boilies ? Multumesc anticipat celor care vor posta pertinent pe acest topic . In spiritul celor postate in alt topic nu ma simt dator sa raspund tuturor celor care posteaza la acest topic - chiar cu riscul de a nu primi nici un raspuns !

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 05 Aug 2004 15:51

1. nu am facut niciodata un pat de nada numai din canepa.

2. canepa lasata la inmuiat o noapte si fiarta pana s-au desfacut bobitele. In apa care a ramas am pus la inmuiat porumbul, am adaugat zahar. L-am lasat la inmuiat 24h, dupa care l-am fiert. Nada a constat din porumbul astfel preparat + canepa. Nu m-a impresionat.

3. canepa prajita pana s-au desfacut boabele, dupa care am fiert-o 30-40 minute, am lasat-o la racit. Porumbul l-am preparat separat. Nu am amestecat decat pe balta, cand am nadit. Trasaturile au aparut cam dupa 4-6 ore de la nadire.

4. canepa prajita preparata ca mai sus. Turnata cu apa cu tot peste porumbul crud, pus capac si lasat la fermentat 3 zile. Fara indulcitor, fara nimic. De departe cea mai eficienta combinatie pana acum.

5. cum nadesc: cu racheta pentru distanta. Pun semnitele in racheta pur si simplu. Daca dau aproape de mal, sau daca pot sa ma duc aproape de locul marcat (chiar daca e la distanta) adaug la 4 un amestec de fainuri: soia, concentrat de peste, orz, ovaz, spartura de porumb si gris. Combin totul cu 1 kg de grau preparat ca pentru coliva, amestec si fac bulgari. Daca dau (si) cu boilies, adaug in nada, inainte de a face bulgarii, boilies-uri sparte si intregi. A, era sa uit, la kg de grau pun 500 grame zahar.

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 05 Aug 2004 16:02

Am nadit cu canepa fiarta (reteta gasita intr-un numar ALP) si am folosit-o in combinatie cu porumbul lasat la inmuiat 2-3 zile,
La inceput am facut greseala sa amestec si srot de floarea soarelui in nada sau mamliga cu srot.Am observat ca atrageam foarte multi pesti subdimensionati asa ca am renuntat si am folosit doar porumb si canepa + arome ( am vazut ca am gresit ca am amestecat anason, capsuna cu canepa care are tot un miros puternic)
Pe ac nr. 4, 1 boaba porumb legat intre 4-8 boabe de canepa fierte.Efectul : pesti peste 2,5 kg cu un maxim in 8 (nici balta nu dispune de exemplare mai mari - cel putin eu n-am vazut pana acum - ca din povesti .... ).Am pescuit cu aceasta nada doar pe Domnesti.Consumam de obicei cam 4kg de porumb si 2 de canepa pentru 48h.
Nadit cu racheta sau cu barca si raspuns dupa aprox. 6-8h
Cam atat, dar astept sugestii (stiu ca greselile vor fi sigur subliniate :D )

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 05 Aug 2004 16:31

Draga Tianu , cum pui 1 boaba de porumb intre 6-8 de canepa - pe rig ? Chiar ar fi misto sa ma lamuresti - pentru ca despre efect nu are rost sa vorbim . E clar ca maninca !!

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 05 Aug 2004 20:37

Ia un multi filament cit mai subtire ,sa zicem 0,10 sau 0,12,bagal printr-un ac cit mai subtire ,trage pe ac apoi boabele in ce ordine vrei tu(ai sa vezi ca se poate),fa la cpat apoi un nod opritor,lasati apoi inca 25-30 de centimetri de fir,taiel de pe rola,introdu capatul liber al firului prin ochetul cirligului si fa un npd fara nod si din nou capatul liber leagal de un virtej. Asa o sa ai montura gata in citeva minute dezavantajul este ca dupa fiecare peste trebuie sa schimbi montura,cea ce face destul de activ pescuitul. Multifilamentul trbuie sa aiba protectie de plastic.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 05 Aug 2004 20:44

Am sa incerc - cu cinepa fiarta - altfel nu imi dau seama cum tragi acul prin boabe fara ca astea sa se sparga . Mersi de raspunsurile de pina acum si va asigur ca o sa fac proba . Trebuie sa caut un ac asa subtire - dar gasesc eu pina la urma . Am sa va zic si eu cum mi-a mers la Peris cu nadirea de cinepa fiarta ( reteta Townley ) si porumb pop - corn tinut la inmuiat 2 zile si fiert 30 minute . Am sa pescuiesc pe acest pat cu 1 lanseta cu porumb , una cu boilies + 1 boaba de porumb si 2 pe boilies . Ma gindesc sa pescuiesc asa pentru ca puncteaza crapul de peste 1 kg - si e posibil ca la porumb sa manince mai bine ala mai mic ( dar totusi punctabil ) . Sigur ca peste patul de nada am sa bag si boilies - atit sparte ( cu racheta ) cit si intregi . Am mai fiert cinepa si pina acum - dar asa frumos ca asta preparata dupa reteta Townley - nu am mai intilnit . In plus dupa 24 ore - nici urma de fermentare in recipient - mirosul este in continuare dulceag si placut .

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 05 Aug 2004 20:59

eu am folosit faina de canepa prajita in boiliesuri. si rezultatele au fost dezastruoase. Dupa ce am nadit (si am prins) cu boiliesuri facute cu faina de soia prajita, am inceput sa nadesc cu boiliesuri ce aveau aceeasi compozitie , singurul lucru diferit fiind faina de canepa in locul celei de soia, zahar in loc de sweetner si lipsa uleiului esential de piper. Din momentul ala n-am mai prins nimic. Daca ma puteti lamuri sau imi puteti sugera o alta parere decat cea precum soia in boiliesuri nu prea merge ,astept raspunsuri ...
Nadirea cu seminte ,printre care uneori si soia prajita si inmuiata (am folosit arome de ciocolata,capsuni sau scoica indulcite cu zahar, miere sau melasa-toate aromele si indulcitorii pe rand) a dat rezultate constante , dar niciodata cu rezultate spectaculoase. De aici am concluzionat ca semintele de canepa nu mi-ar aduce beneficii , dar nici nu ar atrage dupa sine efecte negative.
Nadirea am facut-o cu racheta.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 05 Aug 2004 21:15

Draga caaron - subiectul topicului nu este despre faina de cinepa cea de soia sau cum faci tu boiliesurile .

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 05 Aug 2004 21:33

Ok. Scuze. Am sa deschid alt topic cu subiectul asta.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 05 Aug 2004 23:04

Eu am invatat sa prepar canepa de la cel pe care-l consider cel mai "complet" pescar din cati am cunoscut vreodata - d-nul Visinescu. Dupa ce las canepa la inmuiat 24h o fierb 20min (pana incepe sa se desfaca - sa incolteasca) iar apoi o racesc brusc cu apa rece.
Nu am folosit-o ca momeala dar este nelipsita in nada. Singura diferenta esentiala pe care am remarcat-o este atractivitatea fata de cteno. Anul acesta nu a fost partida la care sa nu prind unul, indiferent de dimensiuni (din pacate pe cel mai mare nu l-am adus pe mal), iar cu o luna in urma, intr-o partida de doua zile la Bugeac, cred ca am prins cel putin 20 de bucati sub dimensiune in timp ce la vecinii mei nu si-a facut aparitia.
Salutari din Miami

Scrie răspuns