Canepa fiarta - impresii ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 06 Aug 2004 08:17

@val - spune-mi Andrei te rog.
una din variante a fost deja descrisa (cu ac, ata etc) dar am incercat si cu adeziv sa le lipesc direct pe firul de par 3-4 bobite sub boaba de porumb si 3-4 deasupra.Functioneaza ambele.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 06 Aug 2004 09:00

@Val:

o alta solutie ar fi sa folosesti un anou:

Imagine

Nu lua imaginea ca pe ceva obligatoriu. Poti sa legi anoul si sa faci nodul fara nod, etc. Insiri de acasa (fie pe fir textil, fie pe ata de croitorie, fie pe ata dentara) boabele si cand pescuiesti doar le legi de anou. E simplu. Eu folosesc foarte des aceasta solutie.

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 06 Aug 2004 09:01

Call me stupid ... dar ce e ala un anou ?

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 06 Aug 2004 09:02

Consider ca este mult mai buna cea prajita si macinata, in diferite amestecuri/combinatii.
In ceea ce priveste canepa fiarta, zeama in care a fiert canepa este exceptionala, si-i sfatuiesc pe cei care dau la mamaliga sa-si fiarba mamaliga in apa respectiva cu tot ce ramane. Zeama respectiva trebuie folosita si la amestecurile pentru nada, indiferent de compozitie. Insa atrage bineinteles, racii.

ps. cunosc pe cineva, care dupa ce-si prepara boabele cum a spus si Patabum mai sus, le prajeste in putin ulei si le foloseste ca momeala, insa nu prinde mare decat rar.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 06 Aug 2004 09:07

@Andrei Tianu:

Andrei, scuza-ma, eu asa ii spun si iarasi am facut greseala sa cred ca si ceilalti fac la fel. Anou este inelul metalic (nu vartejul, doar inelusul). Se gaseste (cu diametre diferite, f(x) de carlig) de vanzare. Are si Iliuta pe magazinul online (Pelzer Inele de Otel la accesorii pentru monturi):

http://www.crap.ro /magazin/product_info.php?cPath=51_81&products_id=185

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 06 Aug 2004 09:36

Nadirea cu canepa in amesec cu alte seminte este eficienta pe o apa adanca si cu un curent constant?
Pana sa ajunga canepa pe fund cred ca parcurge multi metri pe directia curentului si se imprastie pe o suprafata mult prea mare.
Eu amestecam semintele cu pasta dupa care o faceam bulgari.
Incercam sa-i lanzsez cum pot (prastie in balti mai inguste, racheta, momitor feeder).
Oare cum se prezinta semintele pe fundul batii atunci cand nadesti cu racheta. Sub forma de musuroaie? Daca da, au efect movilitele astea de nada sau sperie pestii mai suspiciosi. :?:

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 06 Aug 2004 09:40

RazvanV scrie:Oare cum se prezinta semintele pe fundul batii atunci cand nadesti cu racheta. Sub forma de musuroaie?
Daca apa e mica, cel mai probabil. Daca apa e mare, oricat de slab ar fi curentul, au timp sa se disperseze. Oricum, pe fundul apei, oricat de slab ar fi, exista curent. Nu sunt asa grele ca sa ramana sub forma de musuroi, asa ca, cel mai probabil, se disperseaza.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 06 Aug 2004 11:04

eu am descoperit valoarea canepii in nada de crap accidental acu vreo 7,8 ani adaptand-o de la nada de pescuit la pluta.
initial procedam in felul urmator:puneam canepa la umflat 24h impreuna cu porumbul, dupa care le fierbeam impreuna adaugand 3,4 linguri de sare, cam o jumatate de ora.
la toata treaba asta adaugam grau fermantat prin lactoza.
faceam un pat de nada consistent.
rezultate: exceptionale, cu un maxim randament intr-o zi in care am luat asa:un crap la 9 kg, si 5 amuri( 14,700 kg, 12kg, 10 kg, si doi de 8 kg.)
ceea ce am observat inca atunci la canepa si porumb e ceea ce maestrii numesc teoria preocuparii( am citit si eu ca profanu in alp), adica tineam pestii mult mai mult timp pe vad si aveam trasaturi mult mai multe decat ceilalti.
la fel am descoperit accidental ca scortisoara, boia dulce, piperul sunt condimente care dau randament foarte bun la crap(asta inainte de a citi prin aventuri,parca val pangice facea misto de mine intr-un topic cand am zis de boia, la fel cum a facut misto de mine gica chioru in alt topic cand propavaduiam porumbul cu palinca)
intre timp m-am mai perfectionat si eu la pregatirea canepii acumuland experienta, si as afirma ca un pat numai din canepa nu da randament, aducand in zona exasperant de mult peste mic, babusca, rosioara, platicuta.

soare
new member
Mesaje: 19
Membru din: 17 Aug 2004 08:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de soare » 19 Aug 2004 09:14

@nick h.

Cu ce imbunatatiti valoarea canepii?
rgds

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Prajitul canepii

Mesaj de Sigi » 19 Aug 2004 09:48

:?: Oameni buni, cum prajiti voi canepa? Mie mi se pare ca o parte din boabe se prajeste prea tare iar celalalta prea putin. Folosesc o tigaie obisnuita din tabla :?: .

Scrie răspuns