Drill -ul ca tehnica

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 24 Ian 2009 00:05

krockodiluL scrie:personal nu folosesc niciodata frana la mulineta.
prefer sa-l lucrez din coarba.simti mai bine pestele si-i dai mai putin timp de manevre.
Si recordul personal este de... ?
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 24 Ian 2009 00:47

zakunin scrie:
krockodiluL scrie:personal nu folosesc niciodata frana la mulineta.
prefer sa-l lucrez din coarba.simti mai bine pestele si-i dai mai putin timp de manevre.
Si recordul personal este de... ?
andrei lasa drac recordu'...da' coarba ce ie' nene? :roll:

Avatar utilizator
tudor_crap
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mai 2008 12:31
Localitate: Cluj-N. & pe balta la...
Contact:

Mesaj de tudor_crap » 24 Ian 2009 04:33

Na ca mie nu-mi plac bait runnerele :mrgreen: . sa am sa dau 500euro/ buc. pe mulinete tot nu as lua cu baitrunner, ca m-am obisnuit fara si mai mult imi place asa, mai simplista , mai usoara..... un avion 8) :roll:
nu cred ca trebefolosit bait runnerul in dril in orice condite , ca doara nu dai cu frana inchisa sa iti faca o plecare sa te rupa ... :oops: tot timpul lucrez cu frana , mai ales spre mal ;-) ...tot timpul cu frana.... :mrgreen:
field tester DudiBait
ImagineImagine

krockodiluL
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Noi 2006 12:11
Contact:

Mesaj de krockodiluL » 24 Ian 2009 08:46

@andrei
17 kg aprox
@mosharu
cauta in dictionarul de regionalisme si arhaisme :idea:

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 24 Ian 2009 12:28

Personal nu am vazut pe nimeni sa scoata pestele din "coarba" stiu la ce te referi dar e o coplicatie inutila pentru ca mulineta are frana ca s-o folosesti in drill ..ala e scopul ei ..daca era mai simplu din "coarba" nu mai atasau frana la mulineta :-) ...o alta idee ce reiese din forum e aceea ca se poate folosi baitrunnerul in drill si aici cred acelasi lucru ca nu pentru asta a fost inventat cum nici "coarba" nu are acest rol....in concluzie cred ca trebuie folosita doar frana normala in drill restul fiind complicatii inutile.
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
tudor_crap
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mai 2008 12:31
Localitate: Cluj-N. & pe balta la...
Contact:

Mesaj de tudor_crap » 24 Ian 2009 12:44

[/quote]....in concluzie cred ca trebuie folosita doar frana normala in drill restul fiind complicatii inutile
bvo :p asa da :lol:
field tester DudiBait
ImagineImagine

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 24 Ian 2009 13:09

,,personal nu folosesc niciodata frana la mulineta.
prefer sa-l lucrez din coarba.simti mai bine pestele si-i dai mai putin timp de manevre.''

Probabil se refera la crap pe apa curgatoare,eu am retinut o regula....trebuie sa dai pestele urgent afara inainte de a realiza ce ii s-a intamplat,aici nu itzi permiti sa il lasi sa ia fir,de obicei trebuie sa pescuiesti in agatzatura.
Eu totusi folosesc baitrunnerul(shimano superbaitruner aero 10.000,parca, altfel mi-ar smulge lanseta in apa de pe suport) iar frana reglata la limita de rupere a firului(shimano tehnium 0.35) si lansete foarte moi (shimano alvio3,90),stiu ca modeste dar ma impac bine cu ele,mare parte din socul drilului il preia lanseta.
Nu pot afirma cu certitudine ca e o tehnica buna,recorduri mai mari de 7,8 kg nu am.
Accept sfaturi si observatzii la tehnica mea,mare majoritate a cunostintelor teoretice le am de pe acest forum.

krockodiluL
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Noi 2006 12:11
Contact:

Mesaj de krockodiluL » 24 Ian 2009 13:39

in primul rand:coarba=manivela

Indiferent ce rol are frana la mulineta,si de ce spuneti voi,raman la parerea ca ai un mai mare control al pestelui cu aceasta varianta.

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 24 Ian 2009 13:52

krockodiluL scrie:in primul rand:coarba=manivela

Indiferent ce rol are frana la mulineta,si de ce spuneti voi,raman la parerea ca ai un mai mare control al pestelui cu aceasta varianta.

Poate nu inteleg eu....tu spui ca pentru a scoate un crap de 17 kg la mal...nu folosesti frana??? il aduci numai din manivela cu frana stransa? si il aduci si repede ca sa nu isi dea seama ce i se intampla? Acum imi mai vine automat o intrebre...cam ce fir folosesti si ge grosime?

Ori esti "za best" ori faci antrenament pentru 1 Aprilie cu noi pe forum.
APCR - SENIOR CRAP

krockodiluL
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Noi 2006 12:11
Contact:

Mesaj de krockodiluL » 24 Ian 2009 13:59

@ andrei
daca dai piedica la manivela poti sa-i dai fir cat vrei

Scrie răspuns