Drill -ul ca tehnica

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Drill -ul ca tehnica

Mesaj de florincj » 21 Ian 2009 09:23

Cu totii stim ce e un drill. La modul teoretic e lupta cu pestele din momentul inteparii pana la introducerea in minciog. Momentul de varf al pescarului , in care nu conteaza cine esti , de unde vii , ce ganduri ai.
La modul practic insa e mai complex un pic. Categoric sunt factori diferiti : ansamblul bat-mulineta-fir , greutatea pestelui , vigoarea lui , noapte-zi , distanta , specie etc.
Exista totusi elemente de baza intr-un drill care conteaza si pe care ar trebui sa le stie orice pescar , sau e vorba de instinct si experienta ?

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Drill -ul ca tehnica

Mesaj de mosharu » 21 Ian 2009 13:38

florincj scrie:Cu totii stim ce e un drill. La modul teoretic e lupta cu pestele din momentul inteparii pana la introducerea in minciog. Momentul de varf al pescarului , in care nu conteaza cine esti , de unde vii , ce ganduri ai.
La modul practic insa e mai complex un pic. Categoric sunt factori diferiti : ansamblul bat-mulineta-fir , greutatea pestelui , vigoarea lui , noapte-zi , distanta , specie etc.
Exista totusi elemente de baza intr-un drill care conteaza si pe care ar trebui sa le stie orice pescar , sau e vorba de instinct si experienta ?
de experienta Florine. Si asta numai pe balta se invata.
in principiu NU trebuie sa-l fortezi sa-l aduci mai repede la mal. Ma refer la crapii de peste 7 kg.
Sa ai odata ocazia sa-l vezi pe Vali Bonto in drill, cu cata grija trage de ei...o sa zici ca are timp de asta toata viata lui. :-? :mrgreen: :shock:

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Re: Drill -ul ca tehnica

Mesaj de Dan Cristian » 21 Ian 2009 14:35

mosharu' scrie: ... in principiu NU trebuie sa-l fortezi sa-l aduci mai repede la mal. Ma refer la crapii de peste 7 kg.
Sa ai odata ocazia sa-l vezi pe Vali Bonto in drill, cu cata grija trage de ei...o sa zici ca are timp de asta toata viata lui. :-? :mrgreen: :shock:
Eu unul am urmatoarea temere, ca daca-l las prea mult (mult insemnand peste 6-8 min, acum depinde de peste) exista posibilitatea sa-si largeasca gaura si sa pierd pestele. Ce credeti ?

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Re: Drill -ul ca tehnica

Mesaj de Andrei I. » 21 Ian 2009 15:02

Dan Cristian scrie:
mosharu' scrie: ... in principiu NU trebuie sa-l fortezi sa-l aduci mai repede la mal. Ma refer la crapii de peste 7 kg.
Sa ai odata ocazia sa-l vezi pe Vali Bonto in drill, cu cata grija trage de ei...o sa zici ca are timp de asta toata viata lui. :-? :mrgreen: :shock:
Eu unul am urmatoarea temere, ca daca-l las prea mult (mult insemnand peste 6-8 min, acum depinde de peste) exista posibilitatea sa-si largeasca gaura si sa pierd pestele. Ce credeti ?
In principiu cel mai mare soc ce poate duce la largirea zonei unde pestele a fost intepat este chiar momentul inteparii. In timpul dril-ului sansa de a se largi gaura este mai mica, in cazul smuciturilor pestelui intervine in sprijinul nostru elasticitatea firului, a batului si cel mai important element .... reglarea franei. Aceasta din urma este practic esentiala si numai experienta practica iti da indicii despre cat de slaba trebuie sa fie in functie de smucituri si greutatea pestelui. FRANA se regleaza de mai multe ori in timpul unui drill!! Sunt momente in care nu trebuie sa lasi deloc frana slaba, de exemplu atunci cand dai langa un plaur...inteparea trebuie facuta instantaneu cu frana stansa si sa incepi sa mulinezi cat poti de repede eventual sa fugi si cu lanseta inapoi chiar daca exista riscul sa-i rupi buza. Altfel cu siguranta il pierzi fiindca intra sub plaur in agatatura si nu mai ai nici o sansa sa il scoti de acolo.

Chiar si daca zona unde a fost intepat s-a largit pestele nu poate scapa daca firul este tot timpul in tensiune, deci atentie la coborarea lansetei catre apa ....nu o lasati jos fara sa mulinati suficient de repede pentru a tine firul in tensiune.

Sunt multe chestii de teorie dar experienta practica este cea mai buna.

Trucuri sunt iarasi cateva, in special pentru agatatura, dar nu sunt eu cel mai in masura sa vorbesc despre ele.
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 21 Ian 2009 18:32

In opinia mea,un crap cu cat este mai mare,cu atat mai repede trebuie indepartat de locul unde s-a intepat !Cand simte ca este intepat, va deranja toti crapii adunati pe patul de nada,prin incercarile lui de evadare !
Tocmai de aceea eu te sfatuiesc sa incerci sa-l scoti din zona nadita cat poti de repede,dupa care ai tot timpul sa il obosesti si sa te bucuri de placerile pe care ti le ofera drill-ul
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
tudor_crap
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mai 2008 12:31
Localitate: Cluj-N. & pe balta la...
Contact:

Mesaj de tudor_crap » 21 Ian 2009 19:17

si aicea este un semn de intrebare... am un prieten care scoate pestii cu frana aproape la maxim desfacuta, aproape ca nu vezi batul ca se indoaie si inca la pesti de 10-15-20 kg, si ca prin miracol are drilluri foarte scurte fata de mine si dudi. Nu-mi explic doar ca-l prosteste pe peste sa vina usor dupa fir pana in minciog , dar in schimb se zbat tare pe mal.
Eu am avut dril spectaculos si spre o ora cu crap si trageam destul de bine de el, si drilluri ce se lasau cu febra musculara , dar , robi, ii cam fenteaza , si adevarul e ca se cam duc stanga dreapta f mult... dar ideea e ca are drill scurt cu firul foarte slabit.
... ca un rasp pt florin, trebuie in primul rand sa fii calm sa judeci in situatie , linistit, sa nu te impacientezi sau sa te agiti, si sa ai experienta cumulata.
CALM SI RELAXAT ..... :mrgreen: :roll:
field tester DudiBait
ImagineImagine

zoli1964
senior member
Mesaje: 315
Membru din: 08 Aug 2007 12:13
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de zoli1964 » 21 Ian 2009 19:19

In opinia mea,un crap cu cat este mai mare,cu atat mai repede trebuie indepartat de locul unde s-a intepat !Cand simte ca este intepat, va deranja toti crapii adunati pe patul de nada,prin incercarile lui de evadare !
pai nai vazut pe filme ca in momentul in care se inteapa fug ei de acolo ca si intepati, acelasi indiciu iti da si sunetul senzorului......... :D :mrgreen:

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 21 Ian 2009 22:00

Combinatia ideala ptr. drill : crap salbatic + lanseta parabolica + fir subtire +ac mic + rabdare ...si minciogul uitat acasa... !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 21 Ian 2009 22:18

George Iorga scrie:Combinatia ideala ptr. drill : crap salbatic + lanseta parabolica + fir subtire +ac mic + rabdare ...si minciogul uitat acasa... !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
asta parca ie' "una pe zi de matty" :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Avatar utilizator
kamsin
new member
Mesaje: 3
Membru din: 02 Ian 2009 12:34
Localitate: Carei
Contact:

Mesaj de kamsin » 22 Ian 2009 01:15

George Iorga scrie:Combinatia ideala ptr. drill : crap salbatic + lanseta parabolica + fir subtire +ac mic + rabdare ...si minciogul uitat acasa... !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
vorbesti din experienta?! ca asa suna :-)

Scrie răspuns