Drill -ul ca tehnica

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor_crap
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mai 2008 12:31
Localitate: Cluj-N. & pe balta la...
Contact:

Mesaj de tudor_crap » 22 Ian 2009 01:28

sa nu va povestesc ce poate talismanul meu norocos... :lol: (primul meu bat rusesc cu care poti da la pluta+ un ciucurel atasat pe cotor+o mulineta asa cum e ea.... si driluri tata) cred ca am uns-o cu ceva cand eram mic ,ca recordurile le am cu ea prinse :oops: :lol: , pfffff aventuri cu batul eu nuam nevoie d eursuleti si alte mascote , batul e mascota mea :))))) jur cea mai mare satisfactie sa scoti pesti de 20 kg cu bat cu actiune cam ca si unu de shefield si fir de 25 si o mulineta naspa + mini lanseuri :))
field tester DudiBait
ImagineImagine

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 22 Ian 2009 10:05

Aici ai dreptate ...m-am jucat cu un cteno de 9 kg o jumatate de ora la mal cu un bat Ozana si o mulineta de bazar cu fir no name de 0.28 si a fost foarte distractiv...cand isi lua viteza era o nebunie , pana la urma a intrat singur in mincioc ..a virat prost ca sa zic asa...iar fericitul posesor al trofeului un coleg de serviciu s-a apucat de pecuit la crap si si-a cumparat echipament dupa scena asta (era batul lui si era si pentru prima data la pescuit).
Primele mele experiente in lupta cu pestele au fost cu cteno si l-a inceput ii cam scapam la mal pentru ca nu aveam timp sa reglez frana in timp real in functie de sprinturile acestui peste fantastic in drill atunci cand ajunge la mal..apoi am adoptat tactica de a lasa slabita frana pe partea finala a drilului si atunci cand vreau sa-l mai temperez pun degetul pe tambur si il franez in functie de necesitati...acum procedez la fel si la crap , nu stiu daca e bine sau rau dar mie asa imi iese cel mai bine....si rar am mai ratat vreun peste.
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 22 Ian 2009 10:23

kamsin scrie:
George Iorga scrie:Combinatia ideala ptr. drill : crap salbatic + lanseta parabolica + fir subtire +ac mic + rabdare ...si minciogul uitat acasa... !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
vorbesti din experienta?! ca asa suna :-)
Absolut ! :lol: ...cu mentiunea ca uneori inlocuiesc lanseta cu varga fixa iar cand nu uit minciogul ,din superstitie, nu-l scot din husa decat dupa ce am prins primul peste ! :D
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 22 Ian 2009 11:56

lucian76 scrie: ...apoi am adoptat tactica de a lasa slabita frana pe partea finala a drilului si atunci cand vreau sa-l mai temperez pun degetul pe tambur si il franez...
Imagine
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 22 Ian 2009 12:26

Vali Vesa scrie:
lucian76 scrie: ...apoi am adoptat tactica de a lasa slabita frana pe partea finala a drilului si atunci cand vreau sa-l mai temperez pun degetul pe tambur si il franez...
Imagine
Deloc nu vor sa detalieze, astia ''batrani" ... 8)

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 22 Ian 2009 12:34

:roll: nu mai inteleg nimic....e de bine sau e de rau ( la misto ) :D ...hai domne un raspuns ca acum sunt chiar curios ..... :D
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 22 Ian 2009 12:38

@Lucian76,

E de bine. Si eu fac asa de cand am pierdut un ten de peste 20kg din mincioc. Vezi aici http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtopic1990.html

Nu mai strang frana nici sa ma f**i. Frana slaba si contra cu degetul pe tambur.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 22 Ian 2009 12:58

am citit ce era pe link....asa ceva nu uiti toata viata dar macar ramai cu ceva experienta in plus :D
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 22 Ian 2009 13:58

George Iorga scrie:Combinatia ideala ptr. drill : crap salbatic + lanseta parabolica + fir subtire +ac mic + rabdare ...si minciogul uitat acasa... !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Cum nu se poate mai adevarat !!!
Powered by two rods

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 22 Ian 2009 21:31

Eu impart drilurile in doua categorii:
1. Pe o balta sub 10 ha,batuta de soare , apa clocita ,dar plina de peste si de pescari....drilul cu un crap de 4,5 kg se aseamana cu prinsul unui caras.(la ultima partida a mea de pe un lac vara,efectiv ii aduceam pe apa,nici nu se prea straduiau sa inoate)
2.Apa curgatoare,salbatica ,montura aruncata la 3 metrii ,in prag un ciortanas de 1,5 kg ia fir de nu face fata mulineta desfasurarii,drilul un slalom cu pestele in a evita agatzaturile , ocursa contracronometru in care trebuie sa gandesti si sa anticipezi repede,iar in momentul in care il aduci in fata ta,in zona de siguranta da o lupta extraordinara de itzi vine sa il sarutzi dupa ce ii scotzi carligul.

Acesta e unul din argumentele ce m-au convins sa nu mai pescuiesc crap decat pe apa salbatica.

Scrie răspuns