Drill -ul ca tehnica

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 24 Ian 2009 14:10

Exlica-le la oameni ca tu de fapt cand ii dai fir mulinezi in sens invers daca se poate spune asa.....asa ca o curiozitate personala ..ai incercat vreodata sa folosesti frana?....poate e mai usor....in plus e posibil sa avariezi mulineta cu stilul tau ..fortezi angrenajul la "coarba"
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 24 Ian 2009 14:13

krockodiluL scrie:@ andrei
daca dai piedica la manivela poti sa-i dai fir cat vrei

Am priceput acum...scuze, probabil ca tine de cum te-ai obisnuit, mie mi se pare mai complicat cum faci tu si mi-as face tamburul numai bucle si noduri.
APCR - SENIOR CRAP

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 24 Ian 2009 15:07

Drilul din coarba sau din minerul mulinetei il folosesc cred f. multi pescari de crap, uitati-va la filmele de la Korda la D. Fairbrass. Personal imi plac ambele stiluri dar mi se pare mai sigur sa mulinez in sens invers si sa ii dau crapului fir decit sa lucreze numai frina mulinetei, poate si din obisnuinta. In schimb frina nu este strinsa la maxim, pt. orice eventualitate.

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 24 Ian 2009 18:02

Ti-a plecat vreodata vreun amur din mal si tu sa fi cu "coarba" in mana? :D

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 24 Ian 2009 20:20

De minciog cine tine ? alt "corbaci" ? :lol:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 24 Ian 2009 23:08

Ti-a plecat vreodata vreun amur din mal si tu sa fi cu "coarba" in mana? Poate o sirena :D

Avatar utilizator
tudor_crap
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mai 2008 12:31
Localitate: Cluj-N. & pe balta la...
Contact:

Mesaj de tudor_crap » 25 Ian 2009 04:54

mai fratilor.... buna intrebarea lui cipri :)) daca iti pleaca un amur din coarba sa dus... fir rupt incalcit , ciuciu :)). am aincercat si eu dar e mai ciudat, intrun fel e bine . cel mai mare avantaj e ca nu se rasuceste firul oricat fir al lua crapul ;) ;-)
deci la inrebarea lu ` cipri e clar , daca iti pleaca un amur din coarba ai belit-o :shock: :lol: :P :mrgreen:
field tester DudiBait
ImagineImagine

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 25 Ian 2009 11:45

1. frina putin slabita.
2. tamburul mulinetei este mare, elibereaza fir mai repede.
3. lanseta amortizeaza socul.
4. in caz de urgenta tot mai este timp de eliberat frina, dar foarte rar se intimpla.
5. eventual daca este peste puternic inainte de mincioc pun degetul pe tambur, eliberez frina mai tare si dupa asta execut manevra, asta ca precautie.
Imi plac ambele stiluri dar acesta mi se pare mai sigur. Nu este neaparat sa am dreptate este doar o parere.

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 25 Ian 2009 11:45

Am avut multe experiente cu amurii ...iti zic eu ca ramai cu mana pe "coarba" :D daca nu folosesti frana ......raman la parerea mea si zic ca frana este singura care trebuie folosita in drill ...dar ma rog fiecare poate sa se lupte cu pestele cum vrea ..chiar si din "coarba" daca ii face placere ;-)
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 25 Ian 2009 12:15

colac peste pupaza, "corbaciu" sa faca drillul si din barca :lol: :D
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Scrie răspuns