Drill -ul ca tehnica

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 25 Ian 2009 20:09

Levi scrie: mai ales ca zakunin s-a rastit acuma la mine :lol: poate l-am jignit cu ceva :roll:
Nu m-ai jignit cu nimic dar nu imi place cand lumea citeste pe sarite un topic si apoi isi da cu parerea legandu-se de unul sau altul ... ia citeste in pagina 5 postarea mea ... si spune-mi daca comentariul tau mai avea rost.
APCR - SENIOR CRAP

krockodiluL
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Noi 2006 12:11
Contact:

Mesaj de krockodiluL » 25 Ian 2009 21:15

@lucian76


Asaaaa....tii galetul cu degetul aratator..cu degetul mare tii ''coarba" ...lanseta in cealalta mana...minciocul il tii cu laba piciorului ....cu mana stanga..aaa..m-am incurcat ...da-o dracu de "coarba" si de frana si de tot ca ma las de pescuit e prea comlicat SHOCKKK Mr. Green Mr. Green

I-mi pare rau ca am reusit sa te bulversez atat de tare,dar nu asta a fost
intentia.E mai rau ca in politica vad :lol:
O mai spun inca odata:
E mult mai eficienta metoda de scoatere a pestelui cu acest sistem si nu aveti cum sa ma convingeti ca nu e asa. :-)

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 25 Ian 2009 21:39

zakunin scrie: Si inca ceva... cam cat de grav consideri faptul ca se rasuceste firul in dril? Da ..se rasuceste si? Nu mai e la moda? Ii piere stralucirea?


Eu unul asa am observat, si l-am testat cu un prieten, tragand firul de pe tamburul unei mulinete cu ajutorul franei si dupa aia cu ajutorul manivelei, dupa aia recuperand, si acesti pasi de mai multe ori...firul si mulinetele erau aceleasi....nahh, dupa aia am scos cam 20 m de fir de pe ambele tamburi, si cel dat din frana era putin mai rasucit, se spirala mai usor ca sa spun asa, decat celalt...nu era asa de grav, insa suficient ca sa arunci bucle...se poate ca e minutiozitate, se poate ca gresesc pe undeva, dar eu unul ii acord importanta....ca tu nu, treaba ta ;-)
zakunin scrie:firul rasucit pe tambur isi revine la prima lansare :!:
Chiar revine? ;-) fara satzi dau explicatii ia gandeste-te de ce sunt pe piata asa zis plumbi antirasucitori in arsenalul de accesorii ptr pescuitul crapului...
Ultima oară modificat 25 Ian 2009 22:39 de către Levi, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 25 Ian 2009 21:55

@ Levi

Nu inteleg care e problema ta...se pare ca esti un super cunoscator care nu s-a obosit insa sa raspunda in acest topic tehnic decat atunci cand ai considerat ca e rost de hartza.

Hai sa facem o scurta recapitulare ...

kcokodilu a zis: "personal nu folosesc niciodata frana la mulineta.
prefer sa-l lucrez din coarba.simti mai bine pestele si-i dai mai putin timp de manevre."


au am intrebat: "Poate nu inteleg eu....tu spui ca pentru a scoate un crap de 17 kg la mal...nu folosesti frana??? il aduci numai din manivela cu frana stransa? si il aduci si repede ca sa nu isi dea seama ce i se intampla? Acum imi mai vine automat o intrebre...cam ce fir folosesti si ge grosime?

Ori esti "za best" ori faci antrenament pentru 1 Aprilie cu noi pe forum.
"

Krocodilul a zis: "daca dai piedica la manivela poti sa-i dai fir cat vrei"
Tu, sau altcineva intelege pana la ultima lui replica ca el dadea totusi fir la peste? Eu am inteles ca are frana stransa si mulinaza "coarba" sa-l aduca repede la mal.

Dupa ce a zis ca ii da fir mulinand invers .... am spus: "Am priceput acum...scuze, probabil ca tine de cum te-ai obisnuit, mie mi se pare mai complicat cum faci tu si mi-as face tamburul numai bucle si noduri."

In final eu tot nu inteleg care este motivul pentru care ai tinut sa-mi explici tu ce se intampla cand folosesc eu frana .... :?:

P.S. Sincer te admir pentru rabdarea ta si a prietenului tau de a desira si infasura de mai multe ori firul pe tambur in mai multe "pozitii" pentru a vedea prin ce traume trece un monofilament supus rasucirii prin folosirea franei :roll:

P.S. 2 Plumbii atirasucire sunt niste inventii ...si nu inovatii .. este cam acelasi lucru cu husa din neopren pentru hartia igienica ... o inventie pentru a cheltui banii "minutiosilor"

Rog un moderator sa curete tampeniile astea din topicul tehnic si sa le arunce la cosul cafenelei...

Sanatate Levi...
APCR - SENIOR CRAP

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 26 Ian 2009 08:15

Nu-mi stricati topicul ! :-( :lol:
La modul serios acum , cei care au imbunatatit mulinetele banuiesc ca au studiat problema si au facut teste inainte , nu s-au apucat din senin sa mai puna un baitruner doar pt. a mari pretul , fara ca acesta sa nu ne fie de folos. Cred ca e vorba de obisnuinta , de cum ai invatat si de la cine.
Personal folosesc frana astfel reglata incat sa-l pot aduce , dar si cand forteaza sa-si poata lua fir . Aproape de mal prefer sa las elasticitatea batului sa-si spuna cuvantul , nu prea-i dau fir numai daca e ,, obraznic ''. Nu stiu daca e mai bine , dupa cum spuneam e chestie de obisnuinta.
Pontul lui Adi cu baitruner-ul in dril nu l-am stiut ;-) .

Avatar utilizator
andrei vladeanu
member
Mesaje: 124
Membru din: 13 Iul 2004 01:22

Mesaj de andrei vladeanu » 26 Ian 2009 09:32

tehnica aceasta de dirill este imprumutata din pescuitul la sheffield.
are doua mari avantaje.
1. in cazul firelor foarte subtiri (0,16 sa spunem), chiar si cu frana lasata foarte slaba, deoarece pestele smuceste (nu trage lin si constant) exista niste socuri in fir care pot conduce la ruptura. repet, in cazul firelor subtiri.
2. (si cel mai important) la mal, in momentul in care pestele vrea sa plece, si prin actionarea inversa a manivelei ati lasat firul moale, el se va opri imediat. poate, pentru cei care nu au incercat niciodata, in mod miraculos. acest stil de drill exclude plecarile de zeci de metri (cateodata) ale crapului. astfel, poate ajunge mult mai usor, mai sigur si chiar mai repede in minciog.

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 26 Ian 2009 09:43

Nici faza de la pct. 2 nu am siut-o :-? . Mersi Andrei . Nu exista totusi riscul de a se elibera daca lasi firul liber cateva momente ?

Avatar utilizator
andrei vladeanu
member
Mesaje: 124
Membru din: 13 Iul 2004 01:22

Mesaj de andrei vladeanu » 26 Ian 2009 10:29

ba da. avantaje si dezavantaje.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 26 Ian 2009 16:16

Eu am fost convins ca se foloseste tehnica asta,exclusiv, ptr. a limita rasucirea firului (in cazul unor pesti nervosi si sprinturi repetate) .Sa-nteleg ca timpul de reactie la manivela in momentul unui sprint e mai mic decat timpul de reactie al franei de lupta ?
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Petre Iulian-Green Lake
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 17 Noi 2008 20:30
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de Petre Iulian-Green Lake » 26 Ian 2009 16:16

stilul cu frana stransa si sa-l strunesti din manivela mie unul mi sa parut cel mai tare.Eu recunosc ca nu m-am obisnuit cu acest stil dar partenerul meu George numai asa scoate pesti . Eu unul am incercat acest stil dar cand am ajuns cu un cteno la mal mi-am dat seama ca ca nu pot da asa repede invers la manivela.... :D ....inca nu stiam ca trebuie sa dau drumul la manivela si sa-l strunesc cu un singur deget pe tambur... :D :D . Acest stil il are si MITRANESCU...!

Scrie răspuns