Tehnica nadirii

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde florincj » 28 Ian 2009 08:51

Din cate am citit , exista mai multe feluri de a nadi : in triunghi , in evantai , grupat , masiv , progresiv. Care e mai eficienta intr-un cadru competitional ?
Nu ascund faptul ca ma intereseaza ca incepator si participant la Cupa debutantului - Peris . Orice sugestie sau informatie e binevenita .
florincj
senior member

Mesajde lucian76 » 28 Ian 2009 09:37

Cred ca sunt criterii diferite , de ex.: in tringhi , in evantai reprezinta un criteriu si grupat , masiv, progresiv, alt criteriu ....poti nadi in evantai masiv sau progresiv....
Nu am participat la concursuri insa cred ca sunt multi care nadesc masiv in functie de "capra vecinului" :D ...personal am avut momente mai ales la inceput cand nadeam masiv...acum cred ca o nadire progresiva cu o nada superior calitativa e mai eficienta ..nu stiu daca si intr-un concurs unde ai vrea sa tii pestele pe patul de nada si sa nu plece la vecini.
xxx doesn't think.... because xxx knows everything
lucian76
member

Mesajde mosharu » 28 Ian 2009 14:21

florincj scrie:Din cate am citit , exista mai multe feluri de a nadi : in triunghi , in evantai , grupat , masiv , progresiv. Care e mai eficienta intr-un cadru competitional ?
Nu ascund faptul ca ma intereseaza ca incepator si participant la Cupa debutantului - Peris . Orice sugestie sau informatie e binevenita .

@Florin.
La Peris in concurs nadesti grupat si putin. Ai prins un crap...5-7 bile pe loc. Ia-ti la tine fir si sac solubil.....
mosharu
maniac

Mesajde adi.oprea » 28 Ian 2009 16:21

mosharu' scrie:La Peris in concurs nadesti grupat si putin. Ai prins un crap...5-7 bile pe loc. Ia-ti la tine fir si sac solubil.....

Din cate stiu eu crapul e destul de lacom si e atras de surse "interminabile" de hrana. Conteaza nada care o folosesti, cum o folosesti, carui peste te adresezi (ca dimensiune), densitatea existenta....

@ Florin
In general pe lacurile nesupuse la presiune mananca cam orice, dar in cazul Perisului (SI CONCURSURI) situatia e cu totul altfel. De aici si afirmatia multora ca Perisul e un lac bun de testat nade ! In cazul de fata (Peris, concurs) unde presiunea asupra pestelui e mare nadele bogat nutritive le vor declasa pe termen mai indelungat pe cele construite pe mixuri slabe dar bogate in atractanti.
La concurs fi cu ochii pe stanga si pe dreapta si de aici incepi sa dezvolti nadirea. Daca ajungi la un antrenament la Peris informeazate si acolo de la pescari, aseazate intre doi fara sa-i deranjezi si incearca sa le iei pestele din fata ;-)
Incearca sa sincronizezi nadirea cu perioadele de hranire !
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi
adi.oprea
veteran

Mesajde Petre Iulian-Green Lake » 28 Ian 2009 17:21

referitor la PERIS eu pot spune ce-am facut eu in concurs-am nadit putin cred ca 5 kg in 3 zile cel mult ....70% solubile si 30% tari .. pe ac ziua bile solubile de 20 imbracate in pasta pana la 24 ...si noaptea bile tari imbracate in pasta tot pana la 24(diametrul)...nadirea o faceam cu aproximativ 10 metrii mai in mal de unde erau monturile noastre in apa . AC mic de 6 ,fortfatul cat mai lung si plumb de maxim 70 gr....Dar conteza calitatea bilelor :shock: .

ps. daca vrei sa castigi pregateste o baterie de crap care sa bata la minim 120 metrii ca ai sanse sa urci pestele unde nu multi pot pescui....tinand cont ca e vorba de debutanti..
Petre Iulian-Green Lake
junior member

Mesajde Petre Iulian-Green Lake » 28 Ian 2009 17:24

am uitat esentialul strategia a adus un loc 1 ,un loc 2 si captura in anul 2008 :D ....deci functioneaza :D
Petre Iulian-Green Lake
junior member

Mesajde cipibm » 28 Ian 2009 17:31

Iulian nu am prins smecheria:solubile ziua si fierte noaptea :?: .
cipibm
senior member

Mesajde markel » 28 Ian 2009 18:30

Regula :idea:
Unde-i Regula :?: ;-)
Deci....... probabil ........functioneaza :!: :D :D
markel
junior member

Mesajde Petre Iulian-Green Lake » 28 Ian 2009 18:52

cipibm scrie:Iulian nu am prins smecheria:solubile ziua si fierte noaptea :?: .

-------

NU e nici o smecherie eu zic doar cum am prins......pe ac asa am dat ziua solubile si noaptea tari....de nadit am nadit cam in procentul dat....Florentin la OVER 10 a pescuit numai cu tari dar cam aceas reteta care o folosim noi si e normal tinand cont ca se puncta numai de la 10 kg in sus....la solubile mai poti avea surpriza sa prinzi si de 1 kg....dar de obicei se strang acolo unde face cineva greseala sa nadeasca mult cu solubile sau cu bulgari :D ...cum au facut greseala cei cu....NADA CAMPIONILOR :D :D care au strans toata ciortanica in fata lor :D :D
Petre Iulian-Green Lake
junior member

Mesajde florincj » 28 Ian 2009 19:52

Fiecare dintre voi aveti dreptate .
Moshare , da e adevarat ca de unde ai scos , acolo si nadesti , iar saculetii solubili sunt indispensabili , Adi , da e foarte adevarat ce spui , intr-un topic despre Peris sincer nu stiu care stiu ca exista si o harta , era o afirmatie cum ca toti ce-i care au castigat au venit cu ceva nou , iar tu Petre ai pus punctul pe I in privinta calitatii si a cantitatii .
Citeam pe undeva ca odata cu schimbarea locului de iernat si crapul i-si schimba atat modul de hranire cat si hrana . Daca e adevarat toate strategiile de anul trecut cad , nu ?
florincj
senior member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare