Tehnica nadirii

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde mirceaef » 30 Ian 2009 23:49

pt dan cotelici ca prea le zice cu naduf: :D

sss_snake00 scrie:Am pus si eu o intrebare, ca omu, daca este deja obligatoriu cu hair sau asteptam sa se definitiveze regulamentul.
Am fost transformat din cauza asta in carbidar, curentar, dinamitar, bombar, manelist, gratargiu, tarantula, si mai nou troll.
Daca tot sunteti atat de stiutori, vedeti mai bine ca eu am votat intai la poll (desi, sa moara mortu', intrebare mai misto n-am vazut nicaieri: ce ziceti, platim trei milioane lei sau sase milioane lei?; daca platiti trei milioane lei ok, daca platiti sase milioane, o sa nimereasca unu' langa deversor si o sa ia premiu'...) si dupa aia am intrebat, pot si eu sa-mi prepar acasa o mamaliga (nu va spun cum, na!)?
Criminal de razboi n-am fost, am fost promovat la trolli.
Sa fiti sanepizi!
Tot aici, a mai intrebat un om de ce se tine lumea cu dintii de hair-ul asta? Raspunsul lui Val, singurul dealtfel, (si care m-a imperecheat deja cu Tarantula, mersi) graia cam asa: protejam patronul, iar daca dai cu hair, esti mai domn si avem mai mare incredere in matale...
Da, si daca parchez si un mertan in fata...

Pe data viitoare,

Tarantrollul Snake
(cine a fost mai injurat DEGEABA, ca mine, sa ridice mana!)
mirceaef
veteran

Mesajde sergiu_q » 31 Ian 2009 07:36

vad ca tot topicul s-a facut referire la Peris :D si urmarind forumul ajung la concluzia ca vreo cativa debutanti incep sa tremure si sa incerce marea cu degetul sperand ca cineva le va da solutia miraculoasa.
TOATA LUMEA ARE DREPTATE ...dar se aplica doar in cazul lor si o sa il citez pe Vladut Mateianu
fereste-te sa tragi concluzii despre o balta dupa ce pescuiesti de 2 ori pe ea....Cat de mica este, perisul este o balta foarte schimbatoare ! eu pescuiesc acolo de vreo 5 ani si tot nu pot trage niste concluzii sigure

Lucru confirmat de multa lume care pescuieste la Peris !
Revenind la chestiile strict tehnice, totul tine de maiestria pescarului in alegerea tipului de montura, forfac , fir . Nadirea poti sa o faci sau nu , pozitiv sau negativ (unii nu vor intelege ce zic si ce fac acum dar deja imi imaginez niste persoane care vor zambi pe sub mustata ...dar vom exemplifica dupa concurs )
...si daca iti mai bate vantul printre stuful dinspre pod ..... ati pus-o
:lol: :lol: :lol: (dragi concurenti...v-am mai introdus o necunoscuta care va face sa visati noaptea tot felul de strategii ? )
ps: lucrez la reteta secreta ! :P (40kg de pure monster killa') . le voi rula la Mosharu ca sa nu ma fugareasca vecinii de bloc :D (batrane sper ca nu dai din casa )
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci
sergiu_q
senior member

Mesajde bala » 31 Ian 2009 11:30

@adi oprea
nu te mai incrancena asa de rau nashule ca nu merita...sant de acord ca termenul folosit de mircea," tampenie" vis-a-vis de parerea unui forumist este ..deplasat, dar cand afirma ca experienta personala competitionala conteaza f mult ...are dreptate.parerea mea,sper sa nu te deranjeze,am mai avut noi discutii contradictorii , dar in general iti apreciez posturile si efortul de a un sfat tuturor celor care il cer...
bala
member

Mesajde bala » 31 Ian 2009 12:04

Adrian B scrie:Daca cineva crede ca doar participantii la competitii pot da sfaturi de startegie se inseala amarnic. Intr-adevar, e bine de tinut cont de sfaturile lor, sunt cativa care au fost mai mereu pe podiumuri, iar opiniile lor pot fi citite cu interes si luate in seama.
Insa sunt destui care pescuiesc pe ape fara o densitate foarte mare de crap mare, care stiu sa pescuiasca, care adopta strategii corecte, care au rezultate si care pot da stafuri.
Apreciez pescarii de competitie, insa nu inseamna ca acestia detin adevarul absolut in ceea ce priveste o abordare sau o strategie intr-o partida de pescuit (fie si concurs) fata ce cei care de regula nu participa la concursuri.
Sunt destui autori celebrii care au articole bine argumentate si nu cred ca sunt nevoiti sa participe la toate concursurile de pe la ei de prin tara ca sa aiba drept de autor.
Aici invatam cat putem teorie, apoi fiecare isi da seama pe propria piele pe balta cum sta treaba.

pescuitul de competitie difera mult de pescuitul de ..."duminica". in concurs pescuiesti in conditii "impuse", nu poti selecta...conditiile meteo,locul,vecinii de stand,etc...in afara de asta este presiunea pescarilor asupra pestelui,precum si presiunea pescarilor asupra...pescarilor. ai cateva exemple chiar in ac topic. de multe ori in concurs ai parte de concurenta...neloiala din partea vecinilor de stand.
si iti dau un exemplu,s-a intamplat intr-un concurs oarecum amical,intre membrii clubului, de 48 de ore intr-o perioada caniculara a anului...vecinul din dreapta,culmea,echipa participanta la multe concursuri pe balta respectiva,odata inceput concursul la ora 13 s-au apucat de nadit...totul ok,numai ca nu s-au mai ...oprit pana la ...sase seara!!!.au aruncat in apa un butoi din ala mare in care se punea varza la murat,nici nu stiu cat are,cred ca vreo 60 de litri, de seminte si "mehlem",din mal in mal, folosind tot arsenulul din dotare ,de la cupa de nadire,rachete,lopata,precum si cateva kg de bile cu bastonul...a doua zi apa fierbea,in fata lor suprafata apei practic era acoperita de ...spuma.bineinteles ca nu au avut o trasatura in 48 de ore...si cand te gandesti ca era totusi un concurs fara prea mare miza,dar daca ar fi fost in joc sume de ordinul zecilor de mii de euro?
bala
member

Mesajde Dan Cotelici » 31 Ian 2009 12:05

@mircea
Esti prea subtil. :D
Daca ai incerca sa fii mai direct poate c-am intelege si noi ce vrei de fapt sa ne comunici. :lol:
Second BEST is FIRST loser
Dan Cotelici
veteran

Mesajde cornelserbu » 01 Feb 2009 01:07

in general, cei care participa la concursuri sunt oameni carora le place mult pescuitul, deci, sunt indragostiti de balta si fac multe partide de placere si pe balti salbatice si pe carpodroame...de fapt, cu asta au inceput...

pescuitul la crap intr-un concurs, este total deosebit de cel de placere, asa ca nu vad ce sfaturi ar putea da cei care n-au fost la niciun concurs, unor debutanti ???

eu personal, am fost si la ceva concursuri si la foarte multe partide asazise de placere, dar unui debutant intr-un concurs de debutanti, nu as putea sa-i dau niciun sfat aici pe forum.

personal cred ca acest concurs nu-si prea are rostul...toti sunt debutanti si n-au de la cine sa invete pe viu practica, ca de teorie suntem satui

in alta ordine de idei, mircea f. are perfecta dreptate...in primul rand trebuie sa localizezi pestele, apoi sa nadesti adegvat, sa folosesti monturile cele mai prinzatoare, etc, intr-un cuvat, srategia in lupta cu crapul, strategia in lupta cu ceilalti concurenti, adica toti de pe balta inclusiv vecinii si pe urma... e simplu, iesi pe locul 1 :lol: :lol: :lol:
cornelserbu
senior member

Mesajde bala » 01 Feb 2009 11:09

"personal cred ca acest concurs nu-si prea are rostul...toti sunt debutanti si n-au de la cine sa invete pe viu practica, ca de teorie suntem satui "

oricum cred ca fiecare va fi "consiliat" de cineva cu experienta de la care vor avea ceva de invatat,si in afara de asta au sansa de a se familiariza cu ...formalitatile si regulamentele unui concurs oficial. tinand cont de faptul ca multi au mai pescuit de placere pe balta respectiva,cu ac ocazie vor avea sansa sa faca constatari "live" asupra modului in care raspunde pestele si atunci cand e supus unei presiuni mai mari din partea pescarilor...

pe de alta parte,sant de acord si cu nea cornel...personal consider ca cel mai bun debut este ca...runner langa o echipa cu experienta...oricine care are ochi "de vazut" si urechi "de auzit" va invata intr-un singur concurs cat in toti anii de citit internetul...
bala
member

Mesajde adi.oprea » 01 Feb 2009 13:32

cornelserbu scrie:pescuitul la crap intr-un concurs, este total deosebit de cel de placere, asa ca nu vad ce sfaturi ar putea da cei care n-au fost la niciun concurs, unor debutanti ???

Nea Cornele iti aduci aminte de vreo echipa de incepatori dinastia care te-a surclasat pe tine sau pe alti chiar in primul lor concurs ?

As prefera sa eviti expresiile ca "norocul incepatorului" si sa treci direct la cele care tin de experienta competitionala.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi
adi.oprea
veteran

Mesajde adi.oprea » 01 Feb 2009 14:26

bala scrie:...am mai avut noi discutii contradictorii ...

Cred ca te referi la topicul "winter bait"
Gasesti pe carpnews o afirmatie a lui Ken Townley referitoare la ceea ce discutam noi atunci, e facuta ulterior discutiei noastre.

Ken :
"Milk proteins are an important part of many bait recipes, but they are not the prime ingredient in the majority of modern base mix recipes. Indeed, I know of only one milk-protein based mix currently on the market, and that is Nutrabaits Hi-Nu-Val. Try not to get too side-tracked by the protein issue. Milks are good but they are not always so easy to digest, especially in the summer months when the water temperatures are high. I think you would be better to consider a blend of xxx, meat and milk proteins rather that going down the either/or route."

Vezi apoi reteta care am spus eu ca ar fi destul de ok pentru testat. S-ar putea sa ai o surpriza ;-)
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi
adi.oprea
veteran

Mesajde Andrei I. » 01 Feb 2009 14:34

Am sa pun o intrebare care (poate) ma va contrazice pe mine insumi :D

Sunt deacord ca pescuitul in concurs e altfel decat cel de placere chiar si in conditiile in care balta e plina de pescari.

Mare parte dintre noi (pescari de competitie sau nu) il folosesc pe Ken Townley ca biblie .... dar Ken Townley participa la concursuri? ... eu stiu ca nu.

Adi vino la un concurs si demonstreaza-ne ca ai dreptate ... e o invitatie facuta din inima nu o provocare.
APCR - SENIOR CRAP
Andrei I.
senior member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare