Tehnica nadirii

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde adi.oprea » 01 Feb 2009 14:45

zakunin scrie:Am sa pun o intrebare care (poate) ma va contrazice pe mine insumi :D
Mare parte dintre noi (pescari de competitie sau nu) il folosesc pe Ken Townley ca biblie .... dar Ken Townley participa la concursuri? ... eu stiu ca nu.

Cu draga inima las pe altcineva sa-ti raspunda ca sa nu spui ca e ceva personal. :D

Ai sa vezi minunea :lol:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi
adi.oprea
veteran

Mesajde cornelserbu » 01 Feb 2009 14:53

adi.oprea scrie:Nea Cornele iti aduci aminte de vreo echipa de incepatori dinastia care te-a surclasat pe tine sau pe alti chiar in primul lor concurs ?

As prefera sa eviti expresiile ca "norocul incepatorului" si sa treci direct la cele care tin de experienta competitionala.

mi-e greu sa-ti raspund, fiindca de cate ori iti raspund la obiect tu spui ca doar atat am inteles...

m-am cam si saturat de compatimirea asta a ta care se vrea superioara, dar fara rost...in consecinta, ultimul raspuns pe care ti-l dau este ca nu-mi aduc aminte sa ma fi surclasat vre-o echipa de debutanti, decat poate la hobaia unde m-au omorat cu tenul...dar totusi, pana la surclasare mai e mult.

degeaba te amagesti cu teorie si partide de pescuit in care te intreci singur...vorba lui andrei, vino la un concurs si ai sa vezi exact care-i diferenta.

poti s-o iei ca pe o provocare, iar eu iti garantez ca dupa asta ai sa-ti micsorezi considerabil marimea postarilor si ai sa vorbesti mult mai la obiect
cornelserbu
senior member

Mesajde ReMuS L » 01 Feb 2009 16:51

cornelserbu scrie:
adi.oprea scrie:Nea Cornele iti aduci aminte de vreo echipa de incepatori dinastia care te-a surclasat pe tine sau pe alti chiar in primul lor concurs ?

As prefera sa eviti expresiile ca "norocul incepatorului" si sa treci direct la cele care tin de experienta competitionala.

mi-e greu sa-ti raspund, fiindca de cate ori iti raspund la obiect tu spui ca doar atat am inteles...

m-am cam si saturat de compatimirea asta a ta care se vrea superioara, dar fara rost...in consecinta, ultimul raspuns pe care ti-l dau este ca nu-mi aduc aminte sa ma fi surclasat vre-o echipa de debutanti, decat poate la hobaia unde m-au omorat cu tenul...dar totusi, pana la surclasare mai e mult.

degeaba te amagesti cu teorie si partide de pescuit in care te intreci singur...vorba lui andrei, vino la un concurs si ai sa vezi exact care-i diferenta.

poti s-o iei ca pe o provocare, iar eu iti garantez ca dupa asta ai sa-ti micsorezi considerabil marimea postarilor si ai sa vorbesti mult mai la obiect

Toata stima, domnul Cornel. Este o vorba la romani: " Teoria ca teoria, da practica ne-omoara...'' ;-)
;-)
ReMuS L
junior member

Mesajde florincj » 02 Feb 2009 09:02

@ sergiu_q
Daca te referi la mine cu ,, tremuratul'' te inseli amarnic . Voi fi cel mai relaxat concurent din concurs . La vechimea mea de 3 ani ca si pescar , pot sa-ti scriu pagini de scuze daca ma clasez pe ultimul loc ( i-ti garantez ca nu va fi asa ). Pt. altii mai avansati si mai stiutori...va fi mai greu :cry: .
Daca nu te refereai la mine , atunci scuze.
Cat despre concluzii , ma consider suficient de matur si echilibrat pt. a le trage singur. Daca intrebi la modul teoretic pt. a cunoaste mai multe pareri , nu e nici un bai , depinde ce intelege fiecare din ceea ce citeste ;-) .
Cine rade la urma..., nu ? :lol:
florincj
senior member

Mesajde Cezar Bibu » 02 Feb 2009 15:21

La Peris nu-ti trebuie multa nada.
-Foloseste un mix si aroma de peste/carne , cu popup eventual de fructe, sau in orice caz, schimbi aroma. Fa-ti bile de 20-24 , ca sa poti nadi si departe cu ele, dar...pune la cirlig chiar 16-18, si/sau popup de 14-16, plus o bila-doua de 24 pe fir solubil. Sacul te va incurca la aruncare, asta daca nu cumva esti vreun Mark Hutchinson ! :-) , ceea ce ma indoiesc...
-Daca pici pe lateralele mari ale lacului, fire 0,23-0,25, ca sa poti iesi mai departe, si montura cu pb pierdut, sau elicopter, cu opritorul de sus fixat la 30-40 cm deasupra, ca sa nu intre in mil. Forfac mai lung, si rigid(chiar si Amnezia), ca sa nu se incurce la aruncare.
-Daca pici pe cele doua locuri de linga deversor-si iti doresc asta-ai sanse mari sa cistigi concursul. Poti pune fire mai groase ,0,28-0,35, ca ai sanse la "dulapi", dar pozitionarea monturii trb sa fie f aproape de cei doi calugari, chiar si la 50 cm de mal !!!

Alte trucuri, altatdata ...! :-)
Cezar Bibu
member

Mesajde florincj » 02 Feb 2009 16:08

Mersi Cezar . Mixul e stabilit , cu diametrele mai pus insa un pic pe ganduri.
Saculetii si fire diferite de rezerva sunt intotdeauna in , dotare' , daca vor trebui.Avand in vedere inghesuiala de 17 echipe , locul va fi cred eu unul din factorii cei mai importanti.
Nu am deschis acest topic numai pt. Peris , ci pt. a afla moduri de nadire diverse , care sa-ti fie de folos in situatii diverse , dar se pare ca trebuie sa facem iarna sa treaca mai repede intr-un fel sau altul ;-) .
Astept acel ,, altadata'' cu alte trucuri :lol: !
florincj
senior member

Mesajde Petre Iulian-Green Lake » 02 Feb 2009 17:04

matei1971 scrie:Iuliane, nu te potolesti ? Nu sunt eu mare pescar dar cel cu care am facut echipă nu cred ca poti spune ca nu stie ( vezi cam cat a prins la Hobaia!). Nada am folosit-o in cu totul alt scop si a fost folosita doar in prima zi. Iar la acel concurs nu inteleg cum de ai avut voie sa stai 48 ore pe balta in conditiile in care nu concurai, noaptea nu aveai ce cauta pe balta darmite sa te mai si fatai de la un stand la altul!

-----------------------

:D ....Strategie frate.....au castigat locul 1 ,2,3 si captura CARP ZONE si am fost coordonator.... ma fataiam cu folos :D :D numai cine nu era intr-o echipa se putea fatai fara nici o interdictie...si NOAPTE SI ZIUA :shock:

. referitor la....citez ..... la acel concurs nu inteleg cum de ai avut voie sa stai 48 ore pe balta in conditiile in care nu concurai, noaptea nu aveai ce cauta pe balta darmite sa te mai si fatai de la un stand la altul!

Eu zic sa faci contestatie :D :D dar mai inainte sa pui in REGULAMENT acest punct ....MAI BINE MAI CITESTE INCA O DATA REGULAMENTUL de desfasurare si pe urma o sa intelegi cum am putut :D :D ...
Petre Iulian-Green Lake
junior member

Mesajde adi.oprea » 05 Feb 2009 17:20

adi.oprea scrie:Cc draga inima las pe altcineva sa-ti raspunda ca sa nu spui ca e ceva personal. :D

...... :?: :roll:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi
adi.oprea
veteran

Mesajde Andrei I. » 05 Feb 2009 19:50

adi.oprea scrie:
adi.oprea scrie:Cc draga inima las pe altcineva sa-ti raspunda ca sa nu spui ca e ceva personal. :D

...... :?: :roll:

Hai fie...raspunde-mi tu ca nu o iau personal :D
APCR - SENIOR CRAP
Andrei I.
senior member

Mesajde alex_mures » 05 Feb 2009 19:58

florincj scrie:Mersi Cezar . Mixul e stabilit , cu diametrele mai pus insa un pic pe ganduri.
Saculetii si fire diferite de rezerva sunt intotdeauna in , dotare' , daca vor trebui.Avand in vedere inghesuiala de 17 echipe , locul va fi cred eu unul din factorii cei mai importanti.
Nu am deschis acest topic numai pt. Peris , ci pt. a afla moduri de nadire diverse , care sa-ti fie de folos in situatii diverse , dar se pare ca trebuie sa facem iarna sa treaca mai repede intr-un fel sau altul ;-) .
Astept acel ,, altadata'' cu alte trucuri :lol: !

Mixul.... :?: :?: :?: :?:
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team
alex_mures
veteran

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare