Se poate castiga un concurs cu Ready made?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns

Se poate castiga un concurs cu Ready made?

DA
69
69%
NU
31
31%
 
Voturi totale: 100

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 31 Ian 2009 16:56

Sunt intru totul de acord cu Marian.

Cunosc 3 castigatori anul trecut care au mizat pe ready made si au iesit invingatori.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 31 Ian 2009 18:26

Puteti detalia...
Ce concursuri s-au castigat, cu ce bile?

Multumesc!
<*))))))><{

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 31 Ian 2009 20:39

@florioro
Nu au avut "contracandidati" :lol:

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 31 Ian 2009 21:50

eu nu particip la concursuri....insa am avut partide bestiale cu ready made....depinde de bile, de balta, de loc...etc

Avatar utilizator
Robert Nicolae
junior member
Mesaje: 66
Membru din: 14 Noi 2008 20:58
Localitate: AVP
Contact:

Mesaj de Robert Nicolae » 31 Ian 2009 22:09

@zenhor


Majoritatea concursurilor au fost câştigate la home-made-uri!

De ce sunt tot mai puţine concursuri câştigate la ready-made-uri? cred că ar fi o întrebare mai potrivită.

Una dinte explicaţii este relativ simplă. Aproape toţi concurenţii pescuiesc cu home-made-uri (ca sa nu spun toţi).
Câtă relevanţă ar avea rezultatul unui concurs câştigat la home-made-uri, în situaţia în care 80% dintre pescari au pescuit cu bile făcute acasă şi doar 20% dinte ei au pescuit cu ready-made-uri?

OK! Dar de ce mai toata lumea pescuieşte cu home-made-uri?

Pentru că încrederea în nadă are un cuvânt greu de spus atunci când alegem să participam la o competiţie de gen.
Este evident că un boilies home-made, prezintă mai multă încredere pentru că procesul tehnologic sa desfăşurat "sub nasul nostru".
Pe de altă parte, nu mai este de mult un secret, că pana nu demult, o partidă pe Dârvari, fără anumite ready-made-uri (nu mai vreau sa fiu acuzat de reclamă), se termina cu rezultate îmbucurător de slabe.

Cred că majoritatea concursurilor se pot câştiga cu ready-made-uri. La fel de bine şi cu porumb sau, nu în ultimul rând, cu home-made-uri.
Cu o strategie adecvata, o nadă potrivită lacului, a perioadei de desfăşurare a concursului şi cu multe alte variabile care trebuiesc luate în calcul, poţi obţine rezultate surprinzătoare în compania ready-made-urilor.
Aventuri la Pescuit
DE LA PESCARI PENTRU PESCARI

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 31 Ian 2009 22:15

Se poate castiga fara probleme si s-a si castigat.
zenhor scrie: Ce concursuri s-au castigat, cu ce bile?
Un exemplu: Cupa Mondiala din 2004 de la Sarulesti. Locul 1: echipa Tofan/Bobea. Aveau in stand galeti de boiliesuri ready-made. Cu astea ati dat, i-am intrebat? Da. Locul 2: echipa Popescu/Goean. Boiliesuri ready-made. Locul 3: echipa Woodrow/Raduta. Boiliesuri ready-made.
cipibm scrie: Nu au avut "contracandidati"
Alt exemplu: primul concurs pe Madine, prin 1997. Castigat de Graham Chapman cu cea mai ieftina punga de boiliesuri ready-made gasita intr-un magazin inaintea concursului. De cinci ori mai multi crapi decat Tim Paisley care dadea cu boiliesuri proaspete, de mare calitate etc. Si nu oriunde, ci chiar pe vadul alaturat!

Si mai sunt...

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 31 Ian 2009 22:28

cipibm scrie:@florioro
Nu au avut "contracandidati" :lol:
Au avut si contracanditdati, dar la data respectiva au fost la momentul potrivit la locul potrivit. ;-)
zenhor scrie:Puteti detalia...
Ce concursuri s-au castigat, cu ce bile?
Sunt 3 concursuri care s-au desfasurat pe Livada, Peris si Lates. Mai multe nu pot spune ca voi fi acuzat de reclama. ;-)
robert.n scrie:Cred că majoritatea concursurilor se pot câştiga cu ready-made-uri. La fel de bine şi cu porumb sau, nu în ultimul rând, cu home-made-uri.
Cu o strategie adecvata, o nadă potrivită lacului, a perioadei de desfăşurare a concursului şi cu multe alte variabile care trebuiesc luate în calcul, poţi obţine rezultate surprinzătoare în compania ready-made-urilor.
Sunt intru totul de acord cu postarea ta. Nu poti sa clasifici bilele dupa modul lor de preparare.

Oare mai crede cineva ca in ziua de astazi mai poti vinde o nada daca nu prinde pesti?

Oare firmele renumite de nada isi permit sa scoata pe piata "purtatoare de aroma"?

Oare firmele de nade platesc doar de amorul artei consultanti pentru a gasi retete pentru bile prinzatoare?

Cati din cei care isi fac singuri bilele au in spate timpul, ingredientele si logistica celor care creeeaza ready made-urile de calitate?
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 31 Ian 2009 22:42

parerea mea este ca in momentul de fata este foarte greu, mai ales ca acum marii pescari de crap, comanda la fabricantii de boilies consacrati, nada facuta dupa recomandarile lor, care numai ready made nu mai este.

despre concursul de pe madine citat de vlad mai sus si castigat de graham chapman, eu cred ca e exceptia care-ntareste regula

am participat la foarte multe concursuri, iar rezultate nu am avut pana ce n-am inceput sa-mi fac singur bilele...asa ca...insfarsit, e doar o parere...

@ andrei i.

daca tu poti compara ready-made-urile normale care se gasesc pe piata cu 1016, atunci nu-mi ramane decat sa te rog sa mai reflectezi...costa cel putin dublu fata de toate celelalte, asa ca astea nu se pun... :lol:
Ultima oară modificat 31 Ian 2009 22:52 de către cornelserbu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 31 Ian 2009 22:43

Vlad Pavlovici scrie:Se poate castiga fara probleme si s-a si castigat.
zenhor scrie: Ce concursuri s-au castigat, cu ce bile?
Un exemplu: Cupa Mondiala din 2004 de la Sarulesti. Locul 1: echipa Tofan/Bobea. Aveau in stand galeti de boiliesuri ready-made. Cu astea ati dat, i-am intrebat? Da. Locul 2: echipa Popescu/Goean. Boiliesuri ready-made. Locul 3: echipa Woodrow/Raduta. Boiliesuri ready-made.
cipibm scrie: Nu au avut "contracandidati"
Alt exemplu: primul concurs pe Madine, prin 1997. Castigat de Graham Chapman cu cea mai ieftina punga de boiliesuri ready-made gasita intr-un magazin inaintea concursului. De cinci ori mai multi crapi decat Tim Paisley care dadea cu boiliesuri proaspete, de mare calitate etc. Si nu oriunde, ci chiar pe vadul alaturat!

Si mai sunt...
ai avea curaj sa intri intr-un concurs de sa zicem 2-3 mi de euro miza cu ready stiind ca ceilalti vor veni cu home (nu incepatori).sincer 8)

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 31 Ian 2009 22:55

apetrea adrian scrie:ai avea curaj sa intri intr-un concurs de sa zicem 2-3 mi de euro miza cu ready stiind ca ceilalti vor veni cu home (nu incepatori).sincer 8)
:lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns