Se poate castiga un concurs cu Ready made?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns

Se poate castiga un concurs cu Ready made?

DA
69
69%
NU
31
31%
 
Voturi totale: 100

Avatar utilizator
andrei vladeanu
member
Mesaje: 124
Membru din: 13 Iul 2004 01:22

Mesaj de andrei vladeanu » 03 Feb 2009 07:17

indiscutabil se poate castiga un concurs la ready made -uri.
numai ca:
plecand de la premiza absolut corecta, punctata de cineva mai sus, ca pe un loc prost degeaba ai nada de mare calitate, trebuie tinut cont si de revers.
si anume ce se intampla daca ai prins un loc foarte bun.
1. daca lacul are un singur loc f bun, discutia nu-si mai are rostul
2. daca locurile f bune sunt de la 2 in sus, inseamna ca trebuie sa dezvolti potentialul maxim al standului pe care ai picat. iar aici boiliesurile incep sa aiba un cuvant destul de serios de spus. (evident, alaturi de alti factori)

bref, concursurile se castiga de pe locuri bune, speculate la maximum. intr-o cariera competionala, pescarii pica bine si prost. palmares nu fac cei care castiga de pe locuri proaste.
ci echipele care nu isi bat joc de un loc bun.

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 07 Aug 2008 01:05
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Dragan » 03 Feb 2009 14:39

Si eu cred ca se poate castiga un concurs pescuind exclusiv cu boilies-uri ready made, asta bineinteles daca te ajuta si locul. Degeaba ai cele mai bune boilies-uri home-made daca pici pe un loc de cacao. Parerea mea este ca daca pici "pe peste" nu ai cum sa nu castigi, indiferent daca pescuiesti cu home-made sau ready-made. Daca pestele sta acolo, e imposibil sa nu manance.
Ca si exemple am 2 bucati (ce imi vine acum in minte dar sunt convins ca sunt multe altele):

Acum 3 ani pe Tancabesti....la Crapmania cred in toamna, picasem pe Pontonul 0. Cu toate ca pescuiam si cu home-made 3D de la Nutra, am avut un loc nadit numai cu ready-made....rezultatul: am prins mai bine pe locul nadit cu ready-made, totul culminand cu captura concursului, un comun de 20,6 kg.

Acum 2 ani cred, tot pe Tancabesti, la Open parca, am picat la Vernescu. Cu toate ca pescuiam cu boiliesuri home-made Squid & Octopus, am reusit decat un loc 3 pe sector. In acelasi concurs baietii care pescuiau la Scaldatoare (imi cer scuze dar nu mai tin minte cu ii chema) au iesit pe locul 1 pe sector pescuind cu boiliesuri ready-made de la Nutra. La acelasi concurs si castigatorul marelui premiu care pescuia pe Botul lui Gorgan a folosit ready-made-uri (am vazut cu ochii mei) dar nu stiu daca le-a folosit in combinatie cu home-made-uri (tind sa cred ca da).

Deci, in concluzie, sunt de parere ca se poate castiga un concurs cu ready-made-uri.
Bogdan Dragan

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 03 Feb 2009 23:30

Interesante puncte de vedere...cu toate astea, vorba cuiva de mai sus:
"nu prea-ti vine la un concurs cu premii de sute sau mii de euro sa te duci cu niste boilies-uri in care nu ai incredere 100%".
Probabil ca niste home-made-uri, facute de pescari in cunostinta de cauza le dau respectivilor mai multa incredere in nada.

Chiar sunt curios(si daca ar putea sa ne raspunda dl. Andrei Vladeanu sau Bogdan Dragan, le-as ramane recunoscator):
Ce v-a determinat sa pescuiti cu boilies-uri ready-made intr-un concurs, din moment ce ambii realizati boilies-uri atat de bune si mai si cunosteati balta foarte bine?

Care e logica in a amesteca boilies home-made si ready-made intr-un concurs, sau in a face 2 paturi de nada: unul cu home, altul cu ready?
Sunt sigur ca este o logica :-) , dar nu-mi dau seama care este.

Sa fie faptul ca pestele se satura de aceeasi si aceeasi nada, sau ca devine prudent la anumite boilies-uri si mai trebuie sa-i distragem atentia si cu altele?

Multumesc pentru raspunsurile de pana acum!
<*))))))><{

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 07 Aug 2008 01:05
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Dragan » 04 Feb 2009 01:20

zenhor scrie:Interesante puncte de vedere...cu toate astea, vorba cuiva de mai sus:
"nu prea-ti vine la un concurs cu premii de sute sau mii de euro sa te duci cu niste boilies-uri in care nu ai incredere 100%".
Probabil ca niste home-made-uri, facute de pescari in cunostinta de cauza le dau respectivilor mai multa incredere in nada.

Chiar sunt curios(si daca ar putea sa ne raspunda dl. Andrei Vladeanu sau Bogdan Dragan, le-as ramane recunoscator):
Ce v-a determinat sa pescuiti cu boilies-uri ready-made intr-un concurs, din moment ce ambii realizati boilies-uri atat de bune si mai si cunosteati balta foarte bine?

Care e logica in a amesteca boilies home-made si ready-made intr-un concurs, sau in a face 2 paturi de nada: unul cu home, altul cu ready?
Sunt sigur ca este o logica :-) , dar nu-mi dau seama care este.

Sa fie faptul ca pestele se satura de aceeasi si aceeasi nada, sau ca devine prudent la anumite boilies-uri si mai trebuie sa-i distragem atentia si cu altele?

Multumesc pentru raspunsurile de pana acum!
Hai sa-ti spun cum vad eu treaba (din proprie experienta):

Poti incepe linistit un concurs cu boilies-uri ready-made. Se stie ca acestea au un efect mult mai rapid decat cele home-made (aici ma refer bineinteles la raspunsul din partea crapului). Asta ar fi un motiv pentru care multi combina boiliesurile ready-made cu cele home-made. Daca nu ma insel Goguta (Bogdan Guguianu) pescuieste in felul asta (sau cel putin pescuia).
Este o tactica foarte buna de a incepe un concurs. Incepi cu ready-made pentru un raspuns rapid si treci usor pe home-made care isi face efectul un pic mai greu.
In ceea ce priveste alegerea mea de a merge cu un pat de ready-made in paralel.....pur si simplu mi-am dat seama dupa o zi ca pestele raspunde mult mai bine la un boilies de fructe decat la cele home-made pe baza de faina de peste si cum singurele boiliesuri de fructe pe care le aveam erau ready-made, le-am aruncat in lupta. S-a dovedit o miscare inteligenta.
Pot adauga ca am vazut multi pescari care au pescuit cu ready-made in concursuri pentru ca se terminase stocul de home-made-uri cu care venisera pregatiti (greseala lor) si care totusi au prins foarte bine in continuare.
Cam atat pot spune eu.
Bogdan Dragan

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 04 Feb 2009 08:46

Bogdan Dragan scrie: Este o tactica foarte buna de a incepe un concurs. Incepi cu ready-made pentru un raspuns rapid si treci usor pe home-made care isi face efectul un pic mai greu.
In ceea ce priveste alegerea mea de a merge cu un pat de ready-made in paralel.....pur si simplu mi-am dat seama dupa o zi ca pestele raspunde mult mai bine la un boilies de fructe decat la cele home-made pe baza de faina de peste si cum singurele boiliesuri de fructe pe care le aveam erau ready-made, le-am aruncat in lupta. S-a dovedit o miscare inteligenta.

Asta s-a intamplat in concursul castigat de tine in toamna pe Darvari ?

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 07 Aug 2008 01:05
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Dragan » 04 Feb 2009 14:04

danicristi_79 scrie:
Bogdan Dragan scrie: Este o tactica foarte buna de a incepe un concurs. Incepi cu ready-made pentru un raspuns rapid si treci usor pe home-made care isi face efectul un pic mai greu.
In ceea ce priveste alegerea mea de a merge cu un pat de ready-made in paralel.....pur si simplu mi-am dat seama dupa o zi ca pestele raspunde mult mai bine la un boilies de fructe decat la cele home-made pe baza de faina de peste si cum singurele boiliesuri de fructe pe care le aveam erau ready-made, le-am aruncat in lupta. S-a dovedit o miscare inteligenta.

Asta s-a intamplat in concursul castigat de tine in toamna pe Darvari ?
@danicristi_79
Nu Dani, era vorba de concursul din toamna de acum 3 ani pe Tancabesti...Crapmania din cate imi aduc aminte.
O sa incerc sa atasez si o poza cu dulapul de 20,6 kg prins la ready-made in acel concurs.
Bogdan Dragan

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 04 Feb 2009 14:10

In pescuit totul este posibil in anumite circumstante , dar nu inseamna ca se poate face din asta o regula.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 07 Aug 2008 01:05
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Dragan » 04 Feb 2009 14:14

raducu scrie:In pescuit totul este posibil in anumite circumstante , dar nu inseamna ca se poate face din asta o regula.
@raducu

Corect, insa era vorba de un sondaj in care fiecare isi da cu parerea. Eu am dat cateva exemple ca sa-mi sustin parerea....DA, sunt de parereca se poate castiga un concurs cu ready-made. ;-)
Bogdan Dragan

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 07 Aug 2008 01:05
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Dragan » 04 Feb 2009 19:22

Baieti, cum draq fac sa atasez si eu o poza :?:
Bogdan Dragan

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 04 Feb 2009 19:25

urc-o pe http://photobucket.com si de acolo copiezi doar linkul

Scrie răspuns