Se poate castiga un concurs cu Ready made?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns

Se poate castiga un concurs cu Ready made?

DA
69
69%
NU
31
31%
 
Voturi totale: 100

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Se poate castiga un concurs cu Ready made?

Mesaj de zenhor » 30 Ian 2009 23:38

Sunt curios de parerile celor care chiar participa la concursuri.
Daca puteti, chiar va rog sa detaliati daca macar se poate ajunge pe podium cu Ready Made?

Cu toate ca sunt inscris la Cupa Debutantului, intrebarea asta nu vizeaza acel concurs. Daca vreti sa aflati ceva despre aceasta balta exista topic-uri vase iar cei care pescuiesc acolo sunt foarte relaxati in ceea ce priveste impartasirea secretelor.

Trebuie totusi sa-mi scot palaria in fara unor pescari precum Dan Mitranescu si Maty care au reusit sa castige concursuri cu mamaliga, porumb si bile, in combinatii, proportii, conditii numai de ei stiute.
Dl. Mateescu stiu ca a castigat si la Peris si la MV2 pescuind singur, lucru si mai greu.

Vizavi de mix-urile Home Made, nu le contesc rezultatele pe diverse balti sau chiar pe balti consacrate dar intr-o partida fara miza. Cu toate astea, cam toti pescarii folosesc pentru concursuri diverse combinatii de mix-uri Ready Made cu retete imbunatatite.
<*))))))><{

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 30 Ian 2009 23:45

in anumite conditii se poate iesi pe podium cel mult,personal nu cunosc pe cineva care sa fi castigat in istoria recenta a concursurilor un loc 1 .
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 30 Ian 2009 23:48

1016 e ready-made?
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 31 Ian 2009 07:47

Sunt curios de parerile celor care chiar participa la concursuri.
Daca puteti, chiar va rog sa detaliati daca macar se poate ajunge pe podium cu Ready Made?
neva' eva' :-)
poate doar la cupa debutantului daca lumea nu vine si cu altceva :D
dar ai putea sa incerci un monster pursuit invelit in mamaliga ca sa faci o combinatie beton ;-) (unii chiar au castigat asa ;) )
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 31 Ian 2009 09:05

Eu cred ca nu se poate castiga, insa cu siguranta poti incepe un concurs pe ready-made.

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 31 Ian 2009 12:50

Eu am votat NU! :P

Cu toate asta 13 au votat da, si doar Andrei si-a argumentat raspunsul(sau cel putin asa am inteles eu), ca s-ar fi castigat un concurs cu 1016.

Am votat nu, in ideea ca ceilalti participanti ar veni cu boilies-uri de buna calitate home-made.

Totusi, hai sa luam un exemplu concret.
Concursul din toamna de la Sarulesti, unde echipa Senzor a picat pe un loc foarte prost, iar italienii pe un loc foarte bun.
Daca italienii ar fi dat cu BFM Ready made si echipa Senzor cu bilele lor care fac ravagii...s-ar fi inversat situatia?

Ca sa reformulez: daca pici pe un loc prost, te ajuta daca ai cele mai bune bile pentru acea balta?
Dar daca esti pe cel mai tare loc de pe balta: poti sa-l castigi cu un ready made de calitate, sau ai nevoie de mai mult de-atat?

Eu sunt de parere ca pescarul si experienta lui au un mare aport in castigarea unui concurs. Localizarea pestelui, monturile, nada, toate conteaza...dar cum le folosesti pe moment, cum te adaptezi la conditiile date, conteaza si mai mult.
<*))))))><{

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 31 Ian 2009 12:56

Am votat NU desi nu sunt 100% convins.
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 31 Ian 2009 13:23

Am votat DA .Un mare pescar zicea ca nu bila prinde pestele ci pescarul.Cum zicea cineva mai devreme,daca pici pe un loc prost,nici Dumnezeu nu te poate ajuta sa prinzi podiumul,dar sa-l castigi.
Intradevar,pe doua locuri sensibil egale,sanse mai mari,daca sunt pescari la fel de buni, are cel cu homemade.

P.S Eu am inteles intrebarea cu bila ready sau home made.Daca e vorba de mixuri,cred ca peste 90% folosesc mixuri ready made sau combinatii intre acestea.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 31 Ian 2009 13:28

Am votat NU. No comment.....

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 31 Ian 2009 15:31

Da.
S-au castigat concursuri cu ready-made si s-au pierdut concursuri la mustata de catre pescari care au pescuit cu ready-made. Cand analizati rezultatele avute cu boiliesuri home-made vs. ready-made trebuie sa tineti seama si de raportul dintre numarul pescarilor care merg la un concurs cu boiliesuri din prima categorie fata de cei care merg cu ready-made-uri. Nu ma intelegeti gresit, nu m-as duce la un concurs decat cu nada cea mai buna si cea mai proaspata, dar asta nu inseamna ca nu ai sansa ta daca pescuiesti cu ready-made-uri.

Este un concept total gresit ca in concursuri ies pe primul loc numai cei care pescuiesc cu boiliesuri proaspete. Rezultatele in concursuri sunt un cumul de factori printre cei mai importanti fiind experienta, intuitia, nada, echipamentul si, nu in ultimul rand, norocul.

In definitiv, cate concursuri nu s-au castigat la porumb, mamaliga sau ready-made?!

Scrie răspuns