Se poate castiga un concurs cu Ready made?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns

Se poate castiga un concurs cu Ready made?

DA
69
69%
NU
31
31%
 
Voturi totale: 100

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 31 Ian 2009 23:09

apetrea adrian scrie: ai avea curaj sa intri intr-un concurs de sa zicem 2-3 mi de euro miza cu ready stiind ca ceilalti vor veni cu home (nu incepatori).
Sondajul nu e despre ce as face eu, e despre concursurile care se pot sau nu se pot castiga cu boiliesuri ready-made. Asta a fost intrebarea si la asta am raspuns. Am dat doua exemple de concursuri castigate cu ready-made: un podium complet pe Sarulesti si un rezultat de 5 la 1 in favoarea ready-made-urilor scos de un necunoscut impotriva lui Tim Paisley, pe vaduri alaturate. Fiecare trage ce concluzii vrea.

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 31 Ian 2009 23:19

sti sigur ca a fost asa?cunosc cel putin 5 echipe care la fiecare concurs isi plimba si ceva pungi galeti cu ready asa numai pentru ochi :lol: iar ei dau cu ce au facut cu minutele lor :lol: .si lumea crede..... :D

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 31 Ian 2009 23:27

apetrea adrian scrie:sti sigur ca a fost asa?
In cazul Sarulesti, stiu precis ca echipele Popescu/Goean si Woodrow/Raduta au dat cu ready-made. Iar cu Tofan/Bobea am discutat dupa incheierea concursului, cand faceam o cronica pentru ALP. In cazul Madine, informatia vine de la Tim Paisley. Nu fac apologia ready-made-urilor, dar mai sunt si alte exemple de concursuri castigate cu ready-made.

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 01 Feb 2009 10:55

eu cred ca intrebarea de inceput a fost pusa gresit, fiindca intr-un concurs se poate intampla orice, chiar si castigarea lui cu ready made...problema este ca procentajul este foarte redus existand doar cateva exemple in comparatie cu numarul mare de concursuri care se desfasora, asa ca, discutia am impresia ca se poarta pe un taram destul de relativ.

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 01 Feb 2009 11:31

personal cred ca depinde f mult pe ce balta se pescuieste si mai ales pe ce loc de pe aceea balta...
de exemplu pe darvari a fost o perioada in care monster pursuit prindea f bine...chiar anul trecut am fost la 3 concursuri pe darvari si la toate 3 am prins pe acesta nada...dar nu as pescui exclusiv pe ready made...
alta idee ar fi...ce fel de ready made? eu zic ca e mare diferenta intre frozzen bait(mai ales cele facute la comanda,care chiar nu stiu daca mai pot fi numite rm) si ready made-urile de pe raft...

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 02 Feb 2009 10:23

Se pot cistiga concursuri cu ready made.Doar ca conteaza cantitatea pe care o ai,sa poti sustine patul de nada si intre ce concurenti si cit de bine pregatiti sint si cum ai pregatit nada si strategia.
Cit despre cele home made,ai nevoie exact de aceleasi conditii ,asa ca ...... :lol: :lol: :lol:
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 02 Feb 2009 11:29

Depinde de ready made...
Si da, cu un ready made bun se poate castiga un concurs, dar zic eu limitat la (sa spunem) max 48 ore.

PS La boiliesmania '08 am terminat cam repede nada "de acasa" si am nadit 2 zile cu ready made-uri. Am observat o pauza de vreo 10 ore, in rest am prins la fel ca inainte.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 02 Feb 2009 17:58

Vali
daca ai timp imi zice prin MP care au fost acele ready-made -uri
Multumesc anticipat
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

perchot
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 13 Mar 2006 16:52
Localitate: MONTREAL-SOUTH SHORE

Mesaj de perchot » 02 Feb 2009 18:02

"Ready made" sau "Home made" nu sunt nici branduri si nici niste formule chimice batute-n cuie. Nu cred ca se pot compara "la general" aceste doua notziuni atata timp cat pot exista o infinitate de combinatzii de componente si procente care pot da atat un RM f bun sau f prost cat si un HM f bun sau foarte prost.

Un boilies ready, de calitate recunoscuta poate fi mai eficient decat un home made cu istoric bun, in anumite conditzii. Reciproca poate fi valabila, deasemenea.

Petre Iulian-Green Lake
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 17 Noi 2008 20:30
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de Petre Iulian-Green Lake » 02 Feb 2009 18:21

EU zic ca depinde si de durata concursului


ps. personal cred ca se poate castiga dar numai in procent de 30% restul de 70% merg pe mana bilelor facute cu mana ta ...dar corect si cu cap facute......pescarul face ca nada folosita sa fie buna...(tot personal)
- -Divizia de crap GREEN LAKE

Scrie răspuns