Varnisul de pe carlig

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 26 Feb 2009 20:13

Radu cum masori libertatea de miscare.La ce te raportezi cu :"prea mare"?.eu nu folosesc varnis,consider ca libertatea de miscare a bilei nu e "prea mare",am trasaturi si nu prea ratez. :lol:

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 26 Feb 2009 21:05

Exact ce spuneam eu .........pescarii de crap de la Cluj si Baia Mare , Cipi si Nelu si multi altii- pescari foarte buni nu prea folosesc varnisul si repet cu rezultate foarte bune .Alti pescari in schimb nu pot concepe montura fara varnis , sincer sa fiu si eu o prefer cu varnis dar cat mai sus pe tija in asa fel incat sa aiba cat mai multa libertate bila pt. a se putea separa de carlig atunci cand crapul vrea sa o scuipe afara din gura . Varnisul il cobor cel mult pana la nivelul varfului carligului , dar am vazut ca sunt multi pescari buni care coboara cu el si mai jos ........
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 26 Feb 2009 21:34

Cipi,de aceea ne invecinam......Ok,la un cirlig no.4,plecind cu firul direct din nod,as avea 2-2,5 cm pina in boiles,ceea ce e prea mult.de ce? pt ca miscarea apei(pe fundul baltii)se face INTOTDEAUNA sub forma de virtej,fapt ce poate duce(din pct meu de vedere) la trecerea firului peste virful cirligului,si automat am stricat mecanica monturii.Asta e explicatia mea si tine cont de faptul ca folosesc fire moi.Pt cele rigide,cele de mai sus nu mi s-au confirmat,la proba din acvariu! :D
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
cristian_m
member
Mesaje: 118
Membru din: 02 Sep 2008 16:41
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cristian_m » 26 Feb 2009 23:01

@radu35
In foarte multe cazuri libertatea mare de miscare a boiliesului "bottom" este chiar cautata. Stiu 2 monturi folosite de 2 mari pescari (Ardie Veltkamp si Ken Townley) in care carligul si bila au miscari total diferite, ba chiar nu folosesc "fir de par". Gandeste-te ca acei curenti turbionari de sub apa pot agita mai degraba bila(ce are o greutate de 4-5 gr) decat carligul(ce are o masa specifica neglijabila). Nu ma intelege gresit: intotdeauna cand folosesc fir textil pun varvis pe carlig dar, eu cred ca se poate si fara, cel putin la carligele wide gape cu tija scurta, cu aceleasi rezultate.

Avatar utilizator
Brie
senior member
Mesaje: 476
Membru din: 15 Feb 2009 14:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Brie » 28 Feb 2009 10:37

eu folosesc varnisul pe carlig si il asez umpic mai sus pe tija astfel incat boiliesu sa aiba libertate de miscare pe firul de par....astfel incat cand il suge crapul sansele fiind mai mari de agatare....cel putin asa cred eu...oricum sunt incepator asa ca astept sa fiu contrazis...chiar sper:D

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 03 Mar 2009 13:28

cristian_m scrie:@radu35
Gandeste-te ca acei curenti turbionari de sub apa pot agita mai degraba bila(ce are o greutate de 4-5 gr) decat carligul(ce are o masa specifica neglijabila). .
partial corect... ;-) Apa antreneaza mai degraba bilele pentru ca astea au densitatea ( "masa specifica") de 6-7 ori mai mica decat a otelului din carlige... :D Deci in nici un caz carligele nu au "masa specifica" neglijabila, ba din contra! Pana la coada, e fizica elementara, dar nu de asta suntem aici! :D Presupun ca totusi, e bine ca o bila sa-si pastreze distanta prestabilita fata de carlig, pentru a-si pastra toata montura mecanica asa cum a fost gandita. Dar nu uitati ca intr-o vreme ( acu' 25-30 de ani...) se folosea "fir de par" de 10-15 cm!!!! Si se prindea peste, ca si cu porumbul pus direct pe carlig!!!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
cristian_m
member
Mesaje: 118
Membru din: 02 Sep 2008 16:41
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cristian_m » 03 Mar 2009 13:53

teacher64 scrie:
cristian_m scrie:@radu35
Gandeste-te ca acei curenti turbionari de sub apa pot agita mai degraba bila(ce are o greutate de 4-5 gr) decat carligul(ce are o masa specifica neglijabila). .
partial corect... ;-) Apa antreneaza mai degraba bilele pentru ca astea au densitatea ( "masa specifica") de 6-7 ori mai mica decat a otelului din carlige... :D Deci in nici un caz carligele nu au "masa specifica" neglijabila, ba din contra! Pana la coada, e fizica elementara, dar nu de asta suntem aici! :D Presupun ca totusi, e bine ca o bila sa-si pastreze distanta prestabilita fata de carlig, pentru a-si pastra toata montura mecanica asa cum a fost gandita. Dar nu uitati ca intr-o vreme ( acu' 25-30 de ani...) se folosea "fir de par" de 10-15 cm!!!! Si se prindea peste, ca si cu porumbul pus direct pe carlig!!!
Corect!

remi
member
Mesaje: 141
Membru din: 29 Iun 2007 21:12
Localitate: bucuresti

Mesaj de remi » 06 Mar 2009 11:23

Dar, varnisul care il punem pe tija trebuie sa culiseze liber relativ usor sau e bine sa stea un pic mai strins?
Ex: punem momeala pe fir, boabe, bile, ma rog, apoi daca intoarcem cirligul cu ochetul in jos, momela deplaseaza varnisul spre ochet sau e bine ca acesta ( varnisul ) sa ramina fix acolo unde l-am fixat initial, dar, sa culiseze doar cind trece prin buza pestelui?
Cum e mai bine?

Avatar utilizator
cristian_m
member
Mesaje: 118
Membru din: 02 Sep 2008 16:41
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cristian_m » 06 Mar 2009 11:39

Principiul de functionare spune ca varnisul trebuie sa culiseze pe tija atunci cand pestele vrea sa scuipe momeala, astfel incat sa poata scuipa doar bila nu si carligul. Deci, ca o concluzie, ar trebui sa culiseze relativ usor. Varnisul ce il folosesc eu culiseaza pe jumatate daca intorc carligul invers, cu o bila de 20 mm.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
member
Mesaje: 296
Membru din: 03 Feb 2008 08:49
Localitate: bucuresti

Mesaj de Madalin Dirla » 06 Mar 2009 22:40

eu folosesc varnisul doar la acele cu tija lunga ,la cele cu tija scurta nu folosesc varnis deoarece matisajul ajunge paralel cu inceputul varfului de ac si atunci am ajuns la concluzia ca montura lucreaza corect.

Scrie răspuns