Varnisul de pe carlig

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Varnisul de pe carlig

Mesaj de dan-h » 25 Feb 2009 21:29

Unii pescari spun ca varnisul de pe carlig e foarte important , unii nu-l folosesc deloc iar altii il folosesc doar la carligele long shank . Pozitionarea lui e foarte discutata aliniat cu varful carligului , mai sus sau mai jos .....O mica bucata de cauciuc care da multe batai de cap multor pescari . As dori sa aflam parerea voastra si preferintele voastre poate deslusim impreuna mai bine avantajele si dezavantajele varnisului .
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior member
Mesaje: 382
Membru din: 22 Ian 2008 00:26
Localitate: Otelu Rosu

Mesaj de mario_kempes10 » 25 Feb 2009 21:36

Dane , sa inteleg ca ai inceput sa-ti pregatesti monturile ? :lol:
Eu le-am facut deja si sa stii ca pe majoritatea am pus varnisul , cu care incerc sa pozitionez cat mai bine pozitia boiliesului , pentru o intepare cat mai eficace. :mrgreen:
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 25 Feb 2009 22:57

Marius
Am totul pregatit , acum fac ultimele retusuri si incerc sa fac sa fie mai bun anul asta decat cel care a trecut . Cu varnisul mai experimentam pe balta , ce sa facem pescarii sunt mai secretosi decat restul lumii , sau nu sunt nici ei hotarati cum e mai bine sau nu au o parere clara cum ar fi mai eficient .
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Avatar utilizator
cristian_m
member
Mesaje: 118
Membru din: 02 Sep 2008 16:41
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cristian_m » 25 Feb 2009 23:35

Varnisul de pe carlig se pare ca a fost folosit pentru prima data de Kevin Nash ca o varianta la montura blow-out cu inel. Ideea de baza la aceasta montura este ca, atunci cand crapul vrea sa scuipe boiliesul absorbit, tubul de silicon trebuie sa culiseze pe carlig pana aproape de ochet astfel incat crapul va scuipa doar bila nu si carligul.

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 26 Feb 2009 11:08

in afara de asta care zice-ti mai este si cel care acopera ochetul si sa zic asa protejeza si nodul...din care se face acea curbura indreptata spre varful carligului pentru o mai buna intepare :-) (indicat sa fie dintr-un tub termocontractil)...incerc sa pun poza...dar sigur stiti la ce ma refer

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Varnisul de pe carlig

Mesaj de Vali Vesa » 26 Feb 2009 11:50

dan-h scrie: ...Pozitionarea lui e foarte discutata aliniat cu varful carligului , mai sus sau mai jos...
In mod normal, aliniat cu varful carligului. Daca vrei sa tii bila mai aproape de curbura carligului (poate pentru ten) il muti mai sus.

Parerea mea e ca este obligatoriu daca legi carligul cu textil moale. Lasand firul de par lung si liber ai 99% sanse sa se invarta in aruncare pe dupa tija carligului. Sau faci nodul fara nod matisand pana in dreptul varfului carligului si nu mai pui varnis. Chestie de inspiratie.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
cristian_m
member
Mesaje: 118
Membru din: 02 Sep 2008 16:41
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cristian_m » 26 Feb 2009 11:57

Sau se pate folosi spuma solubila.

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 26 Feb 2009 13:45

cristian_m scrie:Sau se pate folosi spuma solubila.
asa e,doar ca e 'putin' mai costisitor.si s-ar putea sa dauneze mecanicii monturii.Datorita faptului ca folosesc fir textil in 99% din cazuri,folosesc si varnis.singura problema pe care am avut-o este ca poate fi spintecat destul de usor(cel putin cel de la Korda cu diam mare),dar ce-om face pe balta cind nu trage.........Cit despre pozitionare,a zis Vali mai sus cam tot.
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
cristian_m
member
Mesaje: 118
Membru din: 02 Sep 2008 16:41
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cristian_m » 26 Feb 2009 14:32

Cu 20 de lei am cumparat anul trecut, in primavara, de la Gardner Tackle, o ditamai punga. Am tot folosit de atunci si nici nu se vede. Unde mai pui ca la firma asta mai primesti si o cutie de plastic ermetica pentru a lua pe balta doar cat ai nevoie. Cum poate sa dauneze mecanicii monturii spuma solubila? Se topeste in maxim 30 de secunde.

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 26 Feb 2009 16:16

folosesti spuma ca sa inlocuiesti varnisul sau un cirlig supermatisat,deci inseamna ca dupa topirea 'foam'-ului,firul de par se 'desprinde' de cirlig lasind o libertate de miscare prea mare boilesului fata de cirlig.Excluzind cazul pop up-ului simplu(unde e evident ca e musai varnis),posibil ca aceasta libertate sa fie sursa rateurilor.
Si apoi,spuma te face sa pierzi distanta si la aruncare......
it's nice to be important,but is more important to be nice

Scrie răspuns