specia Cteno

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 18 Aug 2004 14:58

Incearca billiesuri pe baza de fructe, mai ales in perioada calduroasa. Montura trebuie facuta cu rigul f. scurt. astfel ca boiliesul sa fie lipit de ac.
Asta pt. ca amurul musca nada, spre deosebire de crap care absoarbe.

soare
new member
Mesaje: 19
Membru din: 17 Aug 2004 08:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de soare » 18 Aug 2004 15:02

@cornel rosianu

puteti sa-mi recomandati o firma, un produs anume?
rgds

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 18 Aug 2004 15:25

La porumb testoase si la pufuleti ( pe buna dreptate atacati de carasi) cteni. Diferenta cea mai mare dintre pufuleti si boabe ii faptul ca pufuletii plutesc singuri in timp ce boabele trebuiesc ajutate, cind zic asta ma gindesc la cteno, binenteles. Consider ca boabele de porumb sint mai bune la cteno decit pufuletii.

Fir Intins!!!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 18 Aug 2004 15:35

eu pescuiesc cu SBS.strawberry jam. Daca nu gasesc mix, folosesc din cele gata facute imbunatatite un pic .Le pun cu 3-4 zile la inmuiat cu o solutie ce contine aroma,atract, betaina si amino-ppc. Din cind in cind le mai amestec. Cele pe care le folosesc momeala le tin in dip. Totul este de la SBS.

soare
new member
Mesaje: 19
Membru din: 17 Aug 2004 08:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de soare » 19 Aug 2004 09:21

@daniel costache

am citit si eu ultimul nr. referitor la canepa fiarta, dvs. spuneti ca este mai performanta prajita si macinata. O fierbeti dupa aceea? O mai combinati si cu alt ceva?

Care sunt cantitatile in Kg pentru o nadire, 24 ore de pescuit, 4 lansete?

Multumesc anticipat pentru sfaturi.
rgds

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 19 Aug 2004 10:33

Cred ca m-ai inteles un pic gresit. Folosesc deopotriva canepa incoltita si cea prajita. Astfel: in paste numai canepa prajita (cu toate ca in ultima perioada am cam renuntat la folosirea acestora) 5-10% din compozitie; in nada pentru o zi (~ 4kg) pun o punga de canepa incoltita (~250g) si jumatate prajita; in amestec cu porumb si birdfood ~ 10% din cantitatea finala; pentru boilies folosesc retete "consacrate" pentru ca sunt la inceput de drum in domeniu.

Canepa incoltita: 24h in apa, fiarta 20min, racita brusc cu apa rece.
Salutari din Miami

soare
new member
Mesaje: 19
Membru din: 17 Aug 2004 08:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de soare » 19 Aug 2004 12:00

@daniel costache

porumbul crud sau uscat?trebuie fiert?

ce tip de "birdfood" folositi?
adugati indulcitor, sare sau arome?
rgds

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 19 Aug 2004 17:10

Pentru ca nu am gasit partener pentru a merge la Peris am sa merg la o balta unde mi s-a spus ca ar merge foarte bine porumbul. Asa ca am pregatit un amestec de 1kg porumb uscat, 500g porumb de floricele, 250g canepa, 250g birdfood (mancare pentru pasari cumparata de la orice magazin pentru animale de companie 40000-50000 lei/kg), 250g grau, porumbul de pe 3 stiuleti (porumb nou), 500g zahar brut nerafinat (dar mai buna este melasa sau mierea), coriandru (cat iei intr-o mana), 300ml Scopex de la Sensas. Totul pus intr-o caldare cu capac, infasurata cu o patura groasa si turnata apa clocotita pana acopera amestecul . In 24h ar trebui sa inceapa sa fermenteze.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 20 Aug 2004 08:36

Eu o sa folosesc maine o reteta asemanatoare pentru nadit. Difera aroma, eu pun Sensas Aromix Carp, si inlocuiesc porumbul uscat cu ~1kg de porum in lapte. Noroc ca prietena mea o sa scoata boabele de pe stiuleti. Porumbul in lapte nu il oparesc iar canepa o prepar separat si este in proportie mai mare, ~ egala cu porumbul. Uneori adaug si linte (cel rosu se unfla mai tare).

soare
new member
Mesaje: 19
Membru din: 17 Aug 2004 08:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de soare » 20 Aug 2004 09:07

pot pastra proportiile pentru o cantitate mai mare?

stiam de mancarea pentru pasari ( un fel de uruiala ) la magazinle de animale de companie, ei ii spun uruiala pentru pui, o fi aceeasi?

daca punsi Kitekat - peste cu legume poate sa-i faca rau sa prind pisici?
rgds

Scrie răspuns