specia Cteno

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

soare
new member
Mesaje: 19
Membru din: 17 Aug 2004 08:31
Localitate: bucuresti

specia Cteno

Mesaj de soare » 17 Aug 2004 14:09

Cunosc o balta care are mult crap dar din specia cteno. Dupa cateva partide de pescuit am descoperit ca manca numai pufuleti galbeni insa si acestia foarte rar cand nu ii gusta caraselul.
Intrebarea mea este daca boilesul este momeala si pentru aceasta specie, sa trec la investitii? Iar ca nada as putea incerca acelasi tip?
La porumb boaba cruda am prins 4 broaste testoase ff mari 2 KG.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.

silviu
rgds

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 17 Aug 2004 16:05

Unde stiu ca exista cteno intotdeauna folosesc canepa (mai ales prajita si macinata) in compozitia nadei iar rezultatele sunt asigurate. De asemenea am remarcat o apetenta deosebita pentru porumbul in palinca.
Salutari din Miami

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 17 Aug 2004 20:20

Din cate am auzit eu,pe baltile care ma duc eu,cel mai bine se prinde cteno la boiles cu aroma de scoica...eu pana acum n-am incercat deoarece se prinde f bine si la boaba(in trecut am mai incercat momeli care par putin ciudate cum ar fi castravetele,dar nu dau nici un rezultat)

soare
new member
Mesaje: 19
Membru din: 17 Aug 2004 08:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de soare » 18 Aug 2004 08:04

am incercat cu porum crud dar am prins testoase iar balta salbatica asa ca nu stiu daca sa-l invat ( sa ma initiez ) la boiles.

canepa de unde se poate procura?

multumesc
rgds

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 18 Aug 2004 11:19

Canepa poti sa iei de la orice magazin de specialitate.
Cat despre boiles vezi ca este o reteta in Aventuri la Pescuit,ultimul numar pag 43.Reteta este a lui Adriano Mussaro si este speciala pt amur,asta nu inseamna ca nu o sa intre si altceva......

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 18 Aug 2004 11:58

Aroma de scoica la mine a dat rezultate (nu boilies, ci boabe de porumb puse la inmuiat cu putin zahar si aroma de scoica de la xxx Secret- cred ca de fapt e dip, dar merge si ca aroma) ! Cea de usturoi este recomandata de un maestru in viata.. deci o poti incerca!
PS: Spune-ne si noua unde se afla balta despre care vb! Asta daca nu e secret normal... :D :D www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:09 de către caaron, modificat 1 dată în total.

soare
new member
Mesaje: 19
Membru din: 17 Aug 2004 08:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de soare » 18 Aug 2004 12:55

@caaron

nu este secret, balta se afla in localitatea Frumusani, Calarasi


boabele de porum ce trebuiesc inmuiate sunt crude sau uscate?

silviu
rgds

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 18 Aug 2004 13:18

Ce poti sa faci este sa iei boabe uscate peste care sa pui apa fiarta + aroma de scoica + canepa data prin masina si sa le lasi la inmuiat cam 2 zile,poti sa si nadesti cu ea.
Eu am mai prin amur (cteno) si la boaba de porumb verde,cred ca erau de la Chukk,dar nu am avut rezultate deosebite.
Totusi iti recomand sa incerci reteta din aventuri despre care ti-am zis mai sus,daca nu ai ultimul numar uite aici reteta:

20% malai
25% gris
20% bird food (mancare pt pasari)
10% faina soia
10% crochete pt pisici - adriano recomanda ktekatt cu aroma de legume si macinate fin
5% faina de orez
5% nuca de cocos si asta macinata fin
5% usturoi granulat macinat fin

la acest amestec adaugi miere de albine,si dupa ce il framanti adaugi 20 ml ulei de masline.Timp fierbere 90 sec.

Asta este reteta lui Adriano Musaro,oricum iti recomand sa iti iei ultimul numar pt ca o sa gasesti mai multe informatii acolo

soare
new member
Mesaje: 19
Membru din: 17 Aug 2004 08:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de soare » 18 Aug 2004 13:51

am cumparat revsita si inca o data multumesc pentru sfat.

de unde as putea cumpara astfel de boilesuri gate preparate?
rgds

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 18 Aug 2004 14:01

Canepa poti lua de la magazine care au tot felul de seminte(de ardei,de rosii,arpagic...de unde se iau seminte pentru a se planta)....Si ca sa ai rezultate si mai bune poti sa prajesti canepa sa iasa uleiurile din ea...

Scrie răspuns