specia Cteno

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 20 Aug 2004 09:12

Birdfood- cutie de caron cu seminte (500g-25.000 lei) se gaseste la magazinele cu hrana pentru animale de casa.
75-80% macinate in rasnita de cafea , restul le pui intregi.Omogenizeaza bine mixul.
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 20 Aug 2004 12:10

@ soare
Vezi ca birdfood nu are nici o legatura cu urluiala pentru pasari. Ca sa-ti faci o ideea du-te si cere mancare pentru papagali si vei vedea care este diferenta. Sigur poti pastra proportia pentru o cantitate mai mare dar eu cred ca pentru doua zile de pescuit este suficient cat am pregatit eu.
Din urluiala poti face turte pentru delta cu pamant galben, floarea soarelui si tarata de grau.
Mnacarea pentru pisici nu are ce cauta intr-un astfel de amestec. Rezultatul final nu este pastos si nu poate fi nadit decat cu racheta sau din barca.

@RazvanV
Cred ca ai face o treaba mult mai buna daca ai rade porumbul cu un cutit de pe stiulete.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 20 Aug 2004 15:48

Daniel Costache scrie: @RazvanV
Cred ca ai face o treaba mult mai buna daca ai rade porumbul cu un cutit de pe stiulete.
De ce?

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 20 Aug 2004 16:11

@RazvanV
Acum doua zile, pe baraj la Dridu, am vazut un pescar ce taia varful boabei de porumb in lapte, inainte de a o fixa pe carlig. Explicatia a fost ca astfel aroma laptelui difuzeaza mai usor in masa apei si atrage mai bine pestele. Poate la asta se referea Daniel.

Oricum boabele le folosea drept momeala, iar de nadit nadise din barca cu porumb uscat in amestec cu grau.
Prindea ciortan la 1.5 - 3 kg si caras , dar nici-un ten. Inainte de a ne desparti a avut la o lanseta o trasatura violenta ce aproape ca a rasturnat suportul cu lansete. A intepat dar a inregistrat doar o ruptura. Banuiesc ca acela a fost un cteno si probabil a fost unul mare.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 21 Aug 2004 11:44

Patriot eu inclin sa cred ca trasaturile f violente sunt mai degraba la ciortan(pana in 5 kg) decat la crapul mare! Din cate am vazut eu pana acum crapul peste 10 kg este mult diferit in drill si in prezentare decat cel sub 10!Parerea mea..
Mancarea de pasarele o poti cumpara si din piata- cumperi tu semintele care iti trebuiesc si le amesteci (cu toate ca cea la cutie are avantajul mineralizarii si a diferitelor arome)!Ai grija ca semintele au un timp diferit pana cand incep sa fermenteze - e posibil sa ti se acreasca compozitia pana ce semintele mai mari si mai tari (porumbul uscat?!) vor incepe sa fermenteze! www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:09 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 22 Aug 2004 13:36

A raspuns Patriot.
Salutari din Miami

Scrie răspuns