Tehnica la Cupa Romaniei

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Tehnica la Cupa Romaniei

Mesaj de mihai florescu » 20 Aug 2004 10:48

Domnule Iliuta va felicit pt locul acupat in acest concurs.as dori sa ne spuneti si noua ce strategie,de nadire si pescuit,ati folosit precum si ce materiale ati foloisit.Ce montaje ati folosit?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 20 Aug 2004 22:38

cea mai mare parte a meritului nostru a fost mana lui radu care a extras biletul cu locul, am avut un loc super bun, un fost dig dintre 2 balti (scufundat) la o adancime de 4 metri, lat de 6m. in fata si in spatele digului aveam 7-8 m adancime, locul era plin si de agataturi, fascine, copaci, vie, stalpi etc dar acestea tineau pestele.

nu am plecat hotarati sa castigam ci sa prindem peste mare de aceea am nadit 2 zone, una cu trigga - 20 kg in total, am dat cate 5 kg pe zi- si alta cu capsuni - 20 kg, 10 de la sensas si 10 ale noastre, date la fel, cate 5 kg pe zi .
spre surprinderea noastra la trigga au intrat numai cteno si platica mica (nici macar un crap) iar la capsuni platica mare si romanesc.

de nadit am nadit numai cu cobra pe dig dar lasand cateva bile sa cada si dincolo de dig pentru atragerea crapilor care umblau mai jos de dig.
am folosit numai monturi safety rig pentru a avea o sansa in plus atunci cand intrau crapii in agataturi, conul de cauciuc il infigeam doar putin pentru a favoriza caderea plumbului la cea mai mica zbatere a pestilor.

primul peste a intrat in prima noapte la ora 1, un cteno care a rupt firul, atunci am vazut ca aveam firele zgariate de scoici pe cca 10 m deasupra inaintasului textil.
am taiat din fire aproape dupa fiecare peste.

greseli:
1. INCONSECVENTA.
a) a doua zi, daca am vazut ca pana dupaamiaza nu am avut alta trasatura am cautat capatul indepartat al digului, nu am reusit sa-l gasim si am apelat la dl victor oana, pescar vechi in locul acela, ni l-a aratat si ne-am apucat sa nadim pe acest capat indepartat la cca 130-140m de mal.
nadirea nu a fost o problema deoarece am folosit o racheta korda cu aripioare stabilizatoare si in fata si in spate si o lanseta century de 5 lbs, dupa ce am nadit a inceput vantul din fata si nu am putut sa lansam monturile pana acolo. asta si din cauza ca eu foloseam fir de 35 si 15-20m de inaintas textil de 40 lbs. (victor oana totusi a reusit!!!!, diferenta de tehnica de aruncare). totusi am insistat si am pus 4 lansete inspre capatul indepartat, acum sunt convins ca eram departe de zona buna.
b) celelalte 2 lansete erau mult in stanga zonei nadite unde gasisem un platou cu fund tare la cca 2 m adancime.

2. radu a folosit fire de 31, nu putea sa forteze pestii sub nici o forma. cand intrau sub dig dusi erau.

3. ar fi trebuit sa punem lansetele in capatul din stanga al standului, singurul crap comun pe care am reusit sa-l scot (11,4 kg) a tras la lanseta cea mai din stanga si l-am lasat sa plece mult in stanga si abia cand am fost convins ca a trecut de zona digului am inceput sa trag de el si l-am adus la mal intr-o zona fara pericole de agatare.

concluzii:
1. acum judecand la rece sunt convins ca o buna abordare a situatiei ar fi fost sa trecem imediat pe fire de 0,40 mm (le aveam in geanta!) si 15-20 m de inaintas textil + 1m de leadcore.
2. sub nici o forma nu trebuia sa parasim un loc nadit in care avusesem deja o trasatura (pana la urma s-a dovedit ca absolut toti pestii i-am scos din acel loc).
3. ar fi trebuit sa luptam mai aprig chiar daca nu ne interesa decat sa il luam pe "bubka", acel minunat crap de 36 kg.

oricum am invatat destule din acest concurs, din propriile greseli si de la vecini,
multumesc victor&toma si victor oana&cristi mitrea
Nu face ce nu-ti place!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 21 Aug 2004 11:33

Frumos! inca o data felicitari! www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:08 de către caaron, modificat 1 dată în total.

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 21 Aug 2004 12:28

Multumesc mult de informatii.Cu ce vergi ai incercat sa sai la 130m?Am inteles ca cei ce au cistigat concursul au dat doarcu porumb fermentat ca momeala,este adevarat?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 22 Aug 2004 09:22

si eu si radu avem shimano beast master si am mai incercat si cu garbolino wildie, problema nu a fost a betelor, asa cum am mai spus dl victor oana a aruncat pana unde trebuia, noi nu am avem o tehnica buna de aruncat (acum ne antrenam pe camp!!!).


este partial adevarat.
toma a pescuit pe pat de porumb cu 6-7 boabe de porumb legat in linie + un plutitor iar noaptea mai baga si cate un boilies. acest lucru nu a fost facut la intamplare, omul aflase ca la cupa rusiei, care se terminase cu cateva zile inainte, se castigase cu porumb si se nadise mult cu aceste seminte. a muncit foarte mult si intre sute de kg de platici a luat si 5-6 teni.
colegul sau, victor, a folosit numai boilies facute de el, mix de trigga, robin red, condimente de carnati, scortisoara, nucsoara, indulkcitor, sare etc. a prins foarte bine cu ele, daca a vazut ca ii intra platica (a venit cu bile de 20) s-a apucat si si-a facut pe balta boiliesuri mai9 mari, cca 24 mm si a reusit sa tina platica mai la respect.
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns