folositi aceleasi boiliesuri pentru nada si pentru carlig?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

folositi aceleasi boiliesuri pentru nada si pentru carlig?

Mesaj de Iliuta Goean » 22 Aug 2004 10:31

subiectul este valabil desigur atunci cand va faceti singuri boiliesurile.

eu personal separ boiliesurile de nada de cele de momeala (carlig).

astfel:
in boiliesurile de momeala pun intotdeauna caseina de sodiu, o cantitate de aroma, atract si ulei cu 10-20% mai mult decat in cele de nada si le pudrez cu betaina amestecata cu un atract praf (diferit d ela reteta la reteta).

in boiliesurile de nada pun intotdeauna caseina de calciu, o cantitate mai mare de faina de orez si le usuc mai bine (le fac de cate ori este posibil) cu o zi inaintea celor de momeala.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 22 Aug 2004 13:05

De ce folosesti caseina de sodiu pentru momeala si caseina de calciu pentru nada?
Pentru ce mai multa faina de orez in nada?
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 22 Aug 2004 13:12

am mai spus asta si in alt subiect:
caseina de sodiu este foarte usoara si tinde sa faca boiliesurile neutre sau chiar plutitoare pe cand cea de calciu este mai grea si nu afecteaza greutatea boiliesurilor.
faina de orez intareste putin boiliesurile si le ga greutate, se arunca foarte bine cu cobra.
Nu face ce nu-ti place!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 22 Aug 2004 16:47

Iliuta draga , eu nu separ boilesurile de nada si cele de momeala . Sigur ca pe cele de carlig le tin in dip - dar si pe cele pe care le arunc de nada - le las vreo 15 minute intr-un "sos" de amino - betaina - ulei de peste .

c_vrabie
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 30 Ian 2004 17:12

Mesaj de c_vrabie » 23 Aug 2004 10:22

Ce puneti in punga PVA : boiles de nada sau de carlig ?

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 10:27

Folosesc aceleasi boilliesuri si la nadire si pe rig, cu precizarea ca cele pt. momeala le tin in dip. Daca stiu ca trebuie sa nadesc departe, pe cele pt. nada le fac de dimensiuni mai mari, cele de momeala mai mici.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 23 Aug 2004 10:29

de cele mai multe ori 2-3 d ecarlig si 7-8 de nada, de celel mai multe ori le tai in jumatate si le pun in saculet
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 23 Aug 2004 12:14

Nici ale mele nu difera prea mult. Cele pentru "carlig" le aromez ceva mai tare, uneori le colorez. De tinut in "dip" le tin pe ambele, cele pentru "carlig" intr-unul mai aromat (concentrat). Ideea pe care o urmez este ca cele pentru rig sa iasa in evidenta cu ceva (in mod pozitiv).

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 21:18

Sa sti ca nu le scoti in evidenta prin culoare. Ba mai mult colorantul este chimic.
Daca le tii pe toate in dip care mai e diferenta?. Dipurile au aceiasi concentratie. :lol: :lol: :lol: Nu exista dipuri cu concentratii diferite.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 23 Aug 2004 21:32

cred ca daca-ti faci singur dipurile poti face unele mai concentrate si aletle mai diluate (indiferent de baza pe care le faci)
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns