Aruncari la distanta

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Aruncari la distanta

Mesaj de micutu » 22 Aug 2004 20:38

se tot discuta despre necesitatea de a putea arunca momeala la cat mai mare distanta ...
am o lanseta Sert Freedom de 3.60m si 3lbs. acum catva timp, intr-o revista, am citit ca utilizand aceasta lanseta s-ar putea atinge distante de peste 100 metri. eu nu reusesc mai mult de 60. nu sunt chiar asa "micut", am aproape 1.90 si peste 90kg. cu alte lansete (telescopice, 2.70m si actiune 80-150g ... Gipo), de calitate net inferioara, reusesc aruncari mai lungi.
am senzatia ca lanseta e foarte moale si se incarca peste puterea ei. ultima oara am incercat cu plumb de 60g si un boilles pe linie avand monofilament Climax de 0.30, mulineta e tot Sert, cu baitrunner, numele modelului imi scapa, dar tamburul e foarte mare. e prea mult? in revista aceea aruncau 100m cu plumb de 85g (sau pe aproape)
sunt convins ca e greu de explicat in scris, dar poate ma puteti ajuta ...

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 22 Aug 2004 21:29

Pai de aia nu arunci mai departe . Incarca lanseta ca lumea cu plumb de 100-110 grame si ai incredere in ea la lansare . Asa se va incarca si ea ca lumea si va putea fi utilizata la parametrii de proiectare.

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 22 Aug 2004 21:49

mai poti incerca ceva(util pt mine din proprie experienta):ia o camera si un trepied si filmeaza-ti aruncarea.Osa fi surprins cat si cum se incarca lanseta in aruncare;incearca cu plumbi de diferite greutati in ordine crescatoare si o sa fi surprins de rezultatele ce se vad pe camera fata de ce simti tu in aruncare.
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

aruncari

Mesaj de Cezar Bibu » 22 Aug 2004 22:04

Micutule,
Eu am 1,79 si ,la fel ca tine,peste 90 kg,si posed aceleasi scule.Te asigur ca numai timpul pierdut cu diverse aruncari iti va imbunatati performantele.Foloseste un inaintas si incarca lanseta mai mult,vei vedea diferenta.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 10:16

Freedomul, din punct de vedere pret calitate, e cea mai buna lanseta.
In primul rind, pentru inaltimea ta, ti se potrivea un 3,90
In al doilea rind, pt. distanta foloseste un fir de 0,30, plumb 100g.
In al treilea rind fa o miscare corecta. Adica: Duci lanseta pe spate, cu inelele orientate sus, desupra capului(pentru o aruncare cit mai precisa),
sau deasupra umarului. Incepi o miscare accelerata spre inainte. In timp ce mina dreapta impinge lanseta, mina stinga trage cotorul lansetei pina sub cot. astfel ca lanseta sa aiba o pozitie paralela cu luciul apei.
Daca respecti aceste citeva reguli, cu putin antrenament sigur vei arunca f. bine. Sratura te avantajeaza enorm.
FIR INTINS cit mai departe :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de RazvanV » 23 Aug 2004 10:54

micutu scrie: am o lanseta Sert Freedom de 3.60m si 3lbs.
...
ultima oara am incercat cu plumb de 60g si un boilles pe linie avand monofilament Climax de 0.30, mulineta e tot Sert, cu baitrunner, numele modelului imi scapa, dar tamburul e foarte mare. e prea mult?
Ne poti spune ce montura folosesti.
Eu unul cred ca si acest aspect este deosebit de important. Monturile tip elicopter mi se par mai bune la aruncari lungi. Vezi un site dedicat pescuitului oceanic (pescuit de pe mal cu aruncari f. lungi) si vei vedea asemanarea dintre monturile elicopter folosite la pescuitul crapului si cele pentru pescuit oceanic. Se pare ca pescarii de crap au imprumutat ideea de la colegii "de pe ocean".

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 12:50

Sa facem o precizare: montura nu ajuta la cistigarea in distanta. Montura elicopter, intradevar se foloseste la aruncari lungi. Rolul ei este de a nu permite incurcarea forfacului.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 23 Aug 2004 13:18

Impresia mea este ca si montura are influenta ei in ceea ce priveste lungimea aruncarii. Personal obtin lansari mai lungi cu montura elicopter. Cred ca evolutia forfacului in aer la montura elicopter este diferita fata de celelalte monturi. Mai conteaza lungimea forfacului, marimea boilessului, forma plumbului...

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 14:45

Corect. Forma plumbului are o mare importanta.
Iarasi corect, o aruncare fara momeala pe rig, este mai lunga decit una cu momeala pe rig.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Aug 2004 15:18

A postat deja LV-ul si e corect . Lansarea lunga implica un mare risc - incurcarea monturii . Este cunoscut ca montura elicopter are marele avantaj ca gradul de reusita ( adica aruncari fara montura incurcata ) este cel mai ridicat . De aceea este recomandata pentru lanseuri lungi . In schimb aceasta montura are si marele dezavantaj ca este una din cele mai slabe monturi la agatarea pestelui - are o sensibilitate mica si ridica probleme la intepare - de aceea se si inregistreaza multi pesti scapati .
Se pot folosi pentru lanseuri lungi si altfel de monturi - care se pot confectiona din fire rigide , sau combinatii de fir rigid cu fir moale - etc si care sa aiba aproape acelasi grad de reusita ca montura elicopter , la lansare . In schimb aceste alternative de monturi sunt mult mai eficace la intepare .

Scrie răspuns