Aruncari la distanta

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 23 Aug 2004 17:03

multumesc la toata lumea pentru sfaturi.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 24 Aug 2004 09:17

Da-ne un semn daca ti sa inbunatatit tehnica de aruncat.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 24 Aug 2004 14:35

Parerea mea este ca factorul determinant il constituie forma plumbului. Iar din acest punct de vedere plumbul sfera este cel mai bun.
Montura are si ea rolul ei dar cred ca nu unul prioritar.
In ceea ce priveste incurcarea acesteia cred ca o montura cu plumb in-line si un rig din mono sau textil cu camasa trebuie ori sa fii antitalent ori sa vrei neaparat sa o incurci.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 29 Aug 2004 21:21

conform celor vazute la olimpiada, cel mai mult se duce sulita. serios vorbind cred ca portanta are importanta, deci: discul sau un plumb cu aripioare :-)

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 29 Aug 2004 21:48

Cu cit forma plumbului e mai aerodinamica, aruncarea e mai lunga.

Avatar utilizator
Dan Petre
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 13 Sep 2003 03:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Petre » 29 Aug 2004 22:05

Trilobatul de la Korda pe montura safety clip se comporta foarte bine.
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 30 Aug 2004 11:10

Micutule te inseli.
Cea mai aerodinamica forma geometrica neregulata de pe Pamant este forma oului. Prin urmare sfera este cu mult superioara exemplelor tale.[/quote]
Salutari din Miami

Dorin Cruceru
new member
Mesaje: 9
Membru din: 25 Aug 2004 08:32
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dorin Cruceru » 30 Aug 2004 14:23

Eu cred ca picatura are cea mai aerodinamica forma. Lichidul ia singur forma care este optima pentru alunecare prin aer. Testand modul in care se comporta plumbul la intrarea in apa, in cazul plumbilor in forma de picatura eu am observat ca zgomotul este minim iar impactul cu suprafata apei abia se percepe.
Este adevarat ca in momentul aruncarii unei monturi mai intervin si alti factori, dar si aici exercitiul si rabdarea ne arata varianta optima. Consider ca forma plumbului trebuie aleasa si in functie de consistenta startului pe care urmeaza a se aseza. Picatura coboara in forta si patrunde mai adanc in mal, pe cand o forma mai plata isi incetineste viteza mai repede dupa impactul cu suprafata apei.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

DD

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Aruncari la distanta

Mesaj de Vali » 30 Aug 2004 14:53

Si eu am SERT Freedom de 3,60 si 3 lbs. Sunt foarte multumit de cat de departe arunc cu ele. Folosesc plumb Victor de la Gipo de 3 oz si am reusit sa arunc cca 100m cu el. Pentru distanta nu arunc de deasupra capului, ci de peste umar.

Imi place ca lansetele nu sunt prea rigide si se incarca bine cu plumbii pe care ii folosesc. Problema, din punctul meu de vedere, e ca Freedom-ul de 3,60 are inelul de plecare de 30mm. Mulinetele pe care le folosesti tu sunt SERT Free Style, cu tambur mare. E posibil ca inelul sa fie prea mic pentru spirele care iti pleaca de pe tambur. Poate si asta iti fura din distanta.
Vali

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 30 Aug 2004 20:35

ce-ar fi sa facem o comparatie?
un elicopter si un avion, comparabile ca greutate, zboara la aceeasi inaltime, cu aceeasi viteza, in aceeasi directie. sa zicem ca motoarele s-ar opri simultan (scuze, e doar o chestie fictiva sau cum ar zice cineva, n-am gasit alta rima). care credeti ca ar plana mai departe?
elicopterul ar fi plumbul sub forma de picatura de apa, iar avionul plumbul cu aripioare.
si daca ar fi sa ducem teoria pana la capat, sa zicem ca ar ateriza intr-o mlastina, care credeti ca s-ar scufunda mai mult?
concluzia mea: nu stiu daca plumbul cu aripioare se duce mai departe, dar de afundat in mal sigur e mai bun decat celalalt.

Scrie răspuns