valabilitate boiles

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
soare
new member
Mesaje: 19
Membru din: 17 Aug 2004 08:31
Localitate: bucuresti

valabilitate boiles

Mesaj de soare » 23 Aug 2004 15:42

stimati colegi,

cat pot si unde pastra o punga de boiles-uri desfacuta? nu am putut primi instructiuni de la vanzator.


ce fac cu boilesurile din dip-uri nefolosite, le arunc?

scuzati-ma daca vis se pare intrebarea stupida.
rgds

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 21:33

De regula o punga o folosesti la o partida.(cam putin)
Daca totusi mai ramin nu patesc nimic pina la urmatoarea iesire. Boilesurile gata facute contin conservant
Nici cele din dip nu patesc nimic.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 25 Aug 2004 01:33

daca nu sunt congelate, boiliesurile pot tine si cateva luni (eu unul nu ma pot pronunta ca nu fac boiliesuri dee indeajuns de mult timp ca sa pot sa spun ca de perisbile sunt) eu am boiliesuri de 2 luni care sunt excelente www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:13 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 25 Aug 2004 10:08

Intrebarea nu e deloc stupida, e normala, si-o pune orice om care cumpara boiliesuri de la magazin. Daca sunt boiliesuri de calitate (Nash, Mainline, Nutrabaits etc), poti sa le tii si un an! Iti spun din experienta, am prins crap cu boiliesuri a caror punga fusese deschisa cu un an mai devreme. Nu e ideal, dar se poate. Fireste, boiliesurile trebuie pastrate bine, ferite de lumina si umezeala, dar faptul ca ai deschis punga nu inseamna ca trebuie s-o si consumi imediat.

Boiliesurile din dip rezista si ele cateva luni. Dar poti sa le scoti, sa le lasi se usuce, prin uscare lichidul dip-ului le va adauga o crusta foarte subtire si aromata, dupa care sa le bagi din nou in dip, sa le tii o vreme, iar sa le scoti, iar sa le usuci si tot asa. E un mod de a spori atractia boiliesurilor de carlig cu straturi succesive de aroma. Sunt straturi superficiale, care se dizolva repede la contactul cu apa de lac. Incearca, in orice caz, procedeul ia timp, dar poate avea efect cand ai nevoie de momeli intens aromate.

Scrie răspuns