Combi rig vs Stiff rig

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Combi rig vs Stiff rig

Mesaj de caaron » 25 Aug 2004 12:00

Fratilor am o dilema privind astea doua feluri de riguri! La ambele am gasit avantaje si dezavantaje, dar nu ma pot lamuri pana la urma care e cel mai potrivit! O sa spuneti ca le pot folosi in fctie de situatie! Da, dar daca se intampla sa le folosesti gresit, inseamna o partida ratata! Asa ca vreau sa elimin cat mai mult din aceasta posibilitate apeland la ajutorul vostru! Deci, cam care ar fi avantajele si dezavantajele descoperite de mine la aceste riguri:
COMBI RIG avantaje: prezentare naturala a momelii datorita celor 2-3 cm de textil si a articulatie dintre textil si mono
dezavantaje: exista posibilitatea de a se incurca textilul pe mono (stiu ca nu va puteti inchipui dar mi s-a intamplat sa le scot incalcite din apa)
am impresia ca ia din distanta la aruncare
STIFF RIG avantaje: efectul de antieject si antitangle e exceptional

dezavantaje:foarte stiff ca sa zic asa, adica momeala sta prea teapana , si mi se pare ca la niste crapi putin suspiciosi ar putea avea o influenta cam proasta asupra rezultatelor

PS: eu realizez aceste monturi din fluorocarbon KORDA de 25 lb. La combi rig las monoul cam de 15 cm si textilul de 2-3 cm. Folosesc pt partea mobila care leaga textilul de mono inele duble (unul oval si unul rotund intrepatrunse- nu stiu cum sa le zic altfel :D ) de la Nash (mi se par cele mai potrivite, cu toate ca am vazut ca Tim Paisley foloseste un singur inel). La stiff rig prind boiliesul lasand firul mai lung dupa ce leg carligul. Am vazut ca se poate si in genul D-rig, cu ata dentara , dar nu am incercat. Carligele folosite sunt seria 5 la combi si seria 6 la stiff.
Multumesc pt pareri/sfaturi! www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:15 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Aug 2004 23:52

Sa stii ca pentru un combi rig reusit nu e obligatoriu sa folosesti mono + textil . E suficient un fir cu camasa ( ce marca vrei tu ) astfel incit sa poti combina rigiditatea forfacului cu moliciunea rigului .
Eu nu iti pot raspunde la intrbarea ta - decit cu generalitati - vrei o comparatie intre niste monturi clasice - cu concluzia care e mai prinzatoare !? Pentru asta trebuie scrisa o carte - si vei avea raspunsuri f(x) - bravo patabum ! - de balta , de fund , de anotimp , de boilies i de marimea lui - etc . Pina la urma asta face diferenta - adaptabilitaea fiecaruia de a interpreta semnalele baltii si ale pestelui + clima + momeala + ce mai vrei tu - in obtinerea unor rezultate bune .

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 27 Aug 2004 09:55

Caaron, intrebarea ta nu e clara. Care e cea mai potrivita montura? Cea mai potrivita pentru ce? Cum spune si Val, pana nu pui lucrurile in context (loc, structura, anotimp, momeala etc.) n-ai cum da un raspuns satisfacator. Si nici atunci nu merge cu formule definitive. Formulele definitive ("cel mai potrivit") n-au ce cauta in pescuit, pestele gaseste mereu un mod sa le contrazica.

Daca te ajuta cu ceva, afla ca montura rigida (stiff rig) a fost inventata tocmai pentru a combate suspiciunea pestilor, care invatasera sa evite monturi suple. Zici ca efectul ei antieject si antitangle este exceptional - nu-ti ajunge? Ce vrei mai mult decat o montura care nu stie sa se incurce si prinde tot ce misca?

Dincolo de asta, cred ca problematizezi prea mult niste monturi care depasesc cu mult nivelul de suspiciune al crapilor nostri. Cele mai simple monturi indeplinesc 99% dintre functiile monturilor complicate si sunt, deseori, mai bune ca ele. Una este literatura crapista, care raspunde cererii publicului pentru noutati si diversitate, si alta realitatea din teren, unde pescari dintre cei mai buni dau ani de zile cu aceeasi montura. Nu zic ca toata lumea ar trebui sa dea cu cel mai banal hair-rig, cred ca e recomandabila montura in care ai cea mai mare incredere, dar pe alta parte in Romania nu exista crapi nevrotici si hipersensibili ca in Marea Britanie, unde au fost inventate monturile astea, tocmai pentru a le combate nevroza!

Am un comentariu si la cele spuse de Val - intr-adevar, firele textile cu camasa de plastic imbina utilul (adica rigiditatea) cu placutul (adica supletea). Totusi, daca se poate obtine efectul combi cu un singur material, de ce folosesc unii doua materiale? De ce pune Tim Paisley fluorocarbon Amnesia, anou si fir textil Silkworm, in loc sa ia pur si simplu o bucata de Snakebite (care are firul interior moale si camasa foarte rigida) si sa faca montura cu ea? N-ar fi mai simplu? Raspunsul este ca, dupa parerea lui si a altora care prefera combinatia de materiale, in locul materialului cu calitati combinate, un fir cu camasa de plastic pur si simplu nu este suficient de rigid pentru a asigura rigiditatea ansamblului.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 27 Aug 2004 11:30

Dupa parerea mea montura lui Tim Paisley este o imbinare perfecta a celor doua cerinte majore. Rigiditate si suplete. As mai adauga si finete.
Rigiditatea este data de Fluorocarbon amnezia. Supletea o da anoul oval si firul textil. Iar finetea o asigura rigul legat de anoul rotund de pe tija acului. Acul fiind Fox serie 5 are tija foarte lunga astfel ca momeala de pe rig are o miscare cit mai naturala in apa. Toate astea complectate cu calitatile acului dau un forfac cu efect letal asupra pestelui. Eu folosesc aceasta montura cu o mica modificare. Legatura dinre monofilament si anoul oval nu este fixa ca la Tim Paisley ci cu o legatura cu ochet. Pri aceasta obtin o mai buna prezentare a pop- upsului. Originalul il folosesc cind vreau sa obtin mai multa rigiditate.
In concluzie e un forfac super, numai ca cere ceva indeminare la executare iar pretul de cost e mai ridicat decit la celelalte.
Dupa ce-l folositi mai vorbim de celelalte fire cu camasa sau fara.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 27 Aug 2004 12:03

Apropo de finete, Paisley nu da cu Fox seria 5, da cu Long Shank Nailers la Carp'R'Us care sunt ceva mai fin lucrate. Fara indoiala, Fox seria 5 sunt si ele foarte bune. Eu dau cu ambele si amandoua mi se par eficace.

Istoric vorbind (si poate ca asta ii va da o sugestie lui Caaron), acest "blow back rig" folosit de Paisley este o adaptare a monturii rigide si articulate promovate de Terry Hearn la jumatatea anilor 90, "hinged stiff rig" (mai precis "hinged stiff D-rig"), in care ambele fire folosite sunt rigide, de monofilament gros, iar supletea vine din articulatia constituita de anou. Anoul actioneaza ca o balama (in engleza, hinge = balama). Lui Paisley i s-a parut ca se poate obtine un efect mai bun legand carligul cu fir textil moale, decat cu monofilament, in timp ce lui Hearn, cu cativa ani mai devreme, i se paruse tocmai contrariul, ca un monofilament pe carlig ar lucra mai bine. Hearn modifica astfel o montura din anii 80 a lui Harry Haskell, numita chiar "combi rig". Cum se vede, notiunea de combi rig are vreo 20 de ani vechime, iar istoria monturilor, ca si istoria lumii, se repeta.

Sugestia lui Cornel Rosioru, de a lega monofilamentul de anou nu printr-un nod Grinner, ci printr-o bucla, pentru a da un grad de pivotare mai mare, corespunde cu montura Terry Hearn, in care ambele bucati de monofilament sunt legate de anou prin bucle.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 27 Aug 2004 14:21

Asa este Vlad, Tim Paislei foloseste ace Long Shank Nailers de la Carp'R'U
Eu am participat la ultima cupa mondiala de pe Sarulesti, nu am rezistat pina nu am trecut si prin standul lui sa spionez. La vremea acea dupa forma cirligului am crezut ca este Fox serie 5. Cele 2 ace se confunda f. usor. Nici firul textil nu am stiut ca este Silkworm, asa ca eu am folosit un
Quick Silver. Rezultatele au fost superioare, adoptind si eu stilul Paisley. In rest montajul respecta in tocmai originalul. De asta spun ca folosesc si eu montajul Tim Paisley. Acum imi este greu sa mai schimb ceva, increderea capatata........ sti cum e! :lol: Iar diferentele sunt mult prea mici. Are acelasi efect anti-eject si nu iarta nimic.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 28 Aug 2004 18:06

Multumesc inca o data pt raspunsuri! Pe langa cele pe care le-am scris mai sus privind montura combi, as mai adauga ca folosesc ca fir textil Armadilo (stiu ca e pt inaintas, dar imi place impletitura si mi se pare si destul de suplu)! Pescuiesc pe o apa cu fund destul de tare , nu cu foarte multa vegetatie , adancime1,5 -2 m! Distanta la care arunc variaza intre 20 si 50 m! www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:15 de către caaron, modificat 1 dată în total.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 28 Aug 2004 18:08

Am uitat intrebarea :D :D :D :D ! Mi se intampla destul de frecvent sa se incurce si nu imi dau seama de ce! Stiu ca nu putem generaliza, dar poate cine stie, ma puteti lamuri intr-o oarecare masura! www.xxx.ro/crap

Scrie răspuns