unde am gresit?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

unde am gresit?

Mesaj de micutu » 29 Aug 2004 21:13

azi as fi putut sa-mi fac cadou de ziua mea un crap (... cred) mare. am prins mai demult si de 9 kg, asa ca pot sa zic ca era peste 6kg ... poate de 10kg :-?. atat pot sa spun, pentru ca n-am vazut decat valuri si i-am simtit forta.
treaba e ca l-am scapat dupa ce il adusesem catre mal cam 30 de metri si mai aveam inca 30 sa-l aduc.
ce e mai rau, e ca nu stiu unde am gresit. linia (monofilament de 0.30) a fost mereu intinsa, nu s-a rupt nimic, forfacul era la prima utilizare... carligul care mi-a scapat cadoul este un Owner (normal ... la prima utilizare) marimea 2/0 (cod 50116). pe acesta erau trei boabe de porumb cu miere, plumbul de 90 de grame (culisant).
si a fost si singura trasatura a zilei.
sunt convins ca se intampla si la case mai mari, iar aceste case se lauda cu textul: "mi-a rupt dom'le". eram mai multumit sa-mi rupa si mie :-)
cum pot sa a adaug o poza la un mesaj?[/img]

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 29 Aug 2004 21:28

In primul rind LA MULTI ANI :lol:
In al doilea rind s-ar putea sa fi fost prea mare acul pt. numai 3 boabe de porumb. La 2/0 folosesti si o momeala pe masura. O alta cauza ar purea fii neinteparea corecta.

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 29 Aug 2004 22:04

@ cornel ... multumesc pentru urare
nu cred ca era prea mare. boabele erau din conserva (Cukk) si au incaput cam greu pe tija. ciudat e, ca dupa cele cateva zeci de secunde de drill, inca mai aveam doua boabe pe carlig.
asa ca s-ar putea sa fie a doua varianta.
intrebare: cum s-ar fi putut evita? sau e aleator?

Avatar utilizator
Dan Petre
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 13 Sep 2003 03:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Petre » 29 Aug 2004 22:11

La multi ani!
Greseala a fost chiar porumbul pus pe ac (daca inteleg eu bine din ce ai scris).Un fir de par si un ac ceva mai mic sigur va duce la scaderea nr. capturilor pierdute.La fel si o montura semiculisanta.
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 29 Aug 2004 22:29

carligul asta s-ar incadra intr-un dreptunghi de 20x15mm, 15mm fiind deschiderea. mie nu mi se pare prea mare.
sunt in faza de incercari. am avut si lansete cu boabele puse pe firul de par, dar la alea nu a tras.

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 29 Aug 2004 22:47

Imagine
sunt curios daca merge

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 29 Aug 2004 23:15

la multi ani!!!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 29 Aug 2004 23:16

ps. baga o posa cu carlig si boabe cu tot: trebuie vasut. numai bine

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 29 Aug 2004 23:17

grazie ...
CUM SE PUNE POZA?????????????

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 29 Aug 2004 23:27

La multi ani si multi crapi.
Nu cumva ai reglat frana tamburului necorespunzator ? zici ca ai adus un crap mare 30 m in mai putin de un minut. Eu cred ca l-ai adus cam repede. Poate nu era nici bine intepat si atunci i-ai rupt buza, sau ceva de genul asta. Cel mai mare peste pe care l-am prins eu avea 15kg si cand l-am simptit cat este de greu l-am lasat aprox. 10 min (zic aprox pt. ca timpul trece f greu de cand am pestele in lanseta pana ajunge la mal) sa oboseasca in larg apoi am inceput sa mai strang tamburul.
Tot asa, eu cred ca este bine sa mai slabesti putin cand ajunge la mal, pt. ca atunci chiar este f posibil sa scape, chiar dc poate sa mai incerce sa plece spre larg eu zic ca este mai sigur sa-l lasi, eu asa fac!

Scrie răspuns