unde am gresit?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 30 Aug 2004 17:04

Am folosit si eu modelul asta de carlige acu' cativa ani, nu mai stiu exact cum se numesc, dar sigur erau de la Gamakatsu(aurii) si de la DAM (negre). Am avut cateva rateuri si eu, cu toate ca le-am flosit in montura "fir de par". De atunci le tin pentru a intregii colectia de carlige...

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 30 Aug 2004 17:08

Din ce se vede in poza acul nu este de crap. In primul rind nu este cu ochet, in al doilea rind este prea inchis. Adica virful acului prea adus spre tija. Daca au fost si boabele pe ac partea activa s-a redus mult. In situatia asta or intepatura a fost superficiala or a scuipat acul.
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
www.crapmania.ro

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 30 Aug 2004 17:11

In catalogul DAM din 1998 este prezentat ca carlig de crap.

Am prins cu modelul asta, la boilles aproximativ 22mm, o platica ceva mai mare ca palma, si o seria enervanta de carasi peste 0,5 kg. Cred ca deschiderea si forma carligului este de "vina".
Ultima oară modificat 30 Aug 2004 17:15 de către RazvanV, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 30 Aug 2004 17:15

Imagine

le pun la colectie? :-)

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 30 Aug 2004 17:28

Pentru tija acului, 3 boabe mi se pare mult. Probabil s-a intepat superficial, avand in vedere ca ai recuperat 2 boabe. Presupun ca daca acul ar fi penetrat buza, din cauza tensiunilor boabele nu ar fi rezistat pe ac in timpul drill-ului. Incearca totusi firul de par. Am pescuit si eu cu boabele pe ac pana acum 2 ani, cand numarul mare al ratarilor m-a convins sa renunt. Incearca sa folosesti modele consacrate. Cele care au ochet, asa cum spune si L.V.-ul (toate cele bune!) nu pentru ca ar fi la moda, ci pentru ca diminueaza riscul de a pierde pestele.

In ceea ce priveste trasul pe deget, teoria este cam asa: daca acul este legat corect si lungimea firului de par este corespunzatoare, in momentul in care tragi acul pe: podul palmei, dosul palmei sau in pumnul facut caus, acul trebuie sa se rasuceasca si varful sa agate pielea (se simuleaza situatia cand crapul "scuipa" momeala + carligul).

LA MULTI ANI!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 30 Aug 2004 17:45

Patabum(cu respect) a explicat f. bine, eu as mai adauga momeala pe rig. Acum daca totul este corect acul se intoarce.
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
www.crapmania.ro

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 30 Aug 2004 17:50

Cred ca este unul din cele mai sugestive exemple!

O fotografie, comentarii pertinente, pe marginea ei...

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 30 Aug 2004 17:55

cred ca acest topic poate sa fie un exemplu de derulare a discutiilor.
multumesc la toata lumea pentru urari si sfaturi

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 30 Aug 2004 17:55

Poate imi explicati si mie de ce frecventa (cea a trasaturilor) la boabe pe carlig era de 5-6 ori mai mare decat la cele pe fir de par in situatia in care nu exista nici o diferenta de marime intre pesti si toate trasaturile erau la fel (swinger-ul sus). Mi s-a intamplat acum doua saptamani in urma.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 30 Aug 2004 20:29

si eu pot spune ca trasaturile la boabe pe carlig sunt mai dese decat la cele insirate pe firul de par. poate nu chiar in raport asa de mare, dar mai multe. asta m-a facut sa mentin monturi fara fir de par. diferenta e ca acum am folosit boabe mai mari decat de obicei, altfel utilizand porumb in lapte. si nu am prins niciodata caras sau platica la porumb sau chiar crap sub 0.5 kg.

Scrie răspuns