unde am gresit?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 29 Aug 2004 23:30

Nici nu mi-am imaginat ca boabele erau pe ac. Pur si simplu nu stiu ce sa zic. Tot la marimea acului trebuie sa fi atent cred.
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
www.crapmania.ro

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 29 Aug 2004 23:36

multumesc.
a plecat in sens invers, dar l-am adus repede, pentru ca dupa intepare a venit el spre mal, cumva in lateral.
frana era relativ slaba, chiar a patinat cativa metri. s-ar putea sa ai dreptate, l-am fortat putin. e figura aceea paguboasa: sa nu intre in lansetele vecinului, dar a scapat putin mai incolo, cand il intorsesem din drum.
mulineta era cu bait-runner, iar lanseta sert freedom (3.60m, 3lbs)
asta e ... data viitoare

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 30 Aug 2004 01:50

La multi ani fericiti! acum revenind la problema ta.. nu stiu si nu ma pot da foarte obiectiv cu parerea pt ca lucrurile sunt aproape intotdeauna altfel in realitate decat ne inchipuim noi! Tot ce pot presupune e ca: ori a fost carligul prea mare- o proasta corelare a marimii momelii cu cea a carligului (eu folosesc de regula carlige a caror deschidere poate sa acopere nr boabelor pe care le pun pe firul de par in D), ori a fost un model nepotrivit (eu folosesc seria 3 de la fox - imi place ca e un carlig de incredere in material, deschidere destul de mare, inteapa f bine, cioc de papagal, varful nu este aliniat cu tija lucru care ma face sa cred ca il face mult mai greu de scuipat in cazul in care folosesc boabe de porumb pe fir de par), ori faptul ca boabele direct pe carlig nu au oferit cea mai buna intepare (sincer sa fiu nu cred ca ,carligul lucreaza prea bine cand are boabe de porumb puse pe el - ii strica mecanica - sti faza cu trasul carigului pe deget ca sa vezi daca lucreaza? sunt sigur ca daca o incerci cu boabele de porumb puse pe carlig se schimba ceva, si ma indoiesc ca o face in bine!), ori ..pot fi si alte zeci de chestii, realizarea monturii, calitatea carligului etc,sau de ce nu si o nesansa a ta! Sper ca ratarea asta sa te indarjeasca si sa reusesti sa prinzi pestele ala pana la urma! URA! www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:24 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
frolic
Site Admin
Mesaje: 23
Membru din: 09 Ian 2004 11:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de frolic » 30 Aug 2004 10:18

micutu scrie:grazie ...
CUM SE PUNE POZA?????????????
Trimite poza la webmaster@crap.ro si specifica unde sa fie postata. Sau, daca poza exista deja pe web, scrie adresa ei, inclusiv http:// intre tagurile [img]si[/img], in corpul mesajului.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 30 Aug 2004 15:09

Mie mi se pare cel mai probabil ca a fost agatat doar de buza, superficial, si buza nu i-a rezistat drilului si s-a rupt. Ghinion! De-asta e preferabila montura pe fir de par, unde crapul inghite mai cu incredere momeala si se inteapa mai bine.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 30 Aug 2004 16:26

Foarte posibil sa-l fi intepat superficial . Spun asta pentru ca ai avut boabele pe ac si nu pe rig . Este posibil ca inteparea sa se produs pe secventa de scuipare a carligului de catre peste si sa-l fii prins de buza superficial , in tesuturile mai moi . O chestie de asta am patit si eu cu un crap la Hobaia . Eram in apa cu minciogul , crapul la 10-12 metri de mal , Adi in drill si cind a scapat carligul din gura crapului mi-a pocnit un plumb in cap , mi-au zdranganit creierii toata ziua . Intepare superficiala - poti sa o eviti numai cu fir de par . La noi se intepase superficial deoarece nu era corecta lasata lungimea rigului raportata la boilies - dar efectul a fost acelasi - scapa si nu stii de ce .

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 30 Aug 2004 16:46

Tare asta cu plumbul in cap! Cum ar suna: cazut la datorie pe malul baltii, lovit in cap de un plumb scuipat de peste! Val nu am spus-o cu rautate! Ma amuzat asa ca idee!
:D :D :D :D www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:25 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 30 Aug 2004 16:46

asta e poza a forfacului cu pricina. am reusit sa o postez dupa multe incercari

Imagine

se pare ca distanta intre forfac si carlig a fost prea mica. data viitoare o sa o pun mai mare, macar 15 cm.

@ caaron
multumesc pentru urare. faza cu trasul carligului pe deget nu o stiu. daca cineva poate sa o explice in cuvinte, daca nu, o sa intreb pescarii pe balta cum functioneaza.
si mai e ceva: cum e cu firul de par in D?
fii sigur ca la prima partida, voi fi pe aceeasi balta si in acelasi loc ... poate imi iau revansa
Ultima oară modificat 30 Aug 2004 17:20 de către micutu, modificat 1 dată în total.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 30 Aug 2004 16:47

Multi am patit la Hobaia rateuri dintrastea. Eu am schimbat acele, rigul, Monofilamentul cu fir textil si tot am ratat. Cred ca era o particulitate a baltii. La vigoarea pe care o aveau pestii cine stie....
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
www.crapmania.ro

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 30 Aug 2004 16:57

Carligele alea le-am folosit si eu (ashima parca sunt , nu?)! Si nu prea m-au multumit.. nu stiu de ce, dar nu prea prindeau! Probabil pt ca distanta dintre varf si inel sau paleta e destul de mic pt un carlig de genul asta (varful aliniat cu paleta)! faza cu trasul pe deget e urmatoarea: dupa ce ai legat carligul pe firul de par , tragi forfacul usor peste deget (acul trebuie sa fie la capatul opus al forfacului de care tragi tu). Daca acul se agata de deget in cel putin 90 la suta din cazuri atunci e ok.Asta e valabila pt monturile cu fir textil! Nu e valabila pt monturi cu fire ultra rigide! Incearca sa lasi cel putin 12-13 cm forfacul de lung! Plumbul pe care il folosesti tu poate sa iti aduca inconveniente datorita culorii pe un fund tare, care il lasa descoperit ! Incearca sa folosesti un plumb colorat in raport cu, culoare substratului! Si daca se poate ecologic! :D :D www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:25 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns