Cum prindem crapul chinezesc !?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Cum prindem crapul chinezesc !?

Mesaj de carpkiller » 29 Aug 2004 23:50

despre balta albele :

Azi dimineata m-am intors de la o partida de pescuit la Albele. Am prins acceptabil pt prima data la balta respectiva(2x2kg, 1x3kg, 1x4kg)-24h +2h scos masina din noroi. taxa 700mii 24/h, paznici putin obraznici, dar f coruptibili la nadit din barca, luat pestele acasa, etc... Momeala folosita: porumb si boilies.

despre novac :
Pana sa incep sa prind si eu ceva, pana si-a facut efectul nada doi "nenea" langa mine au si dat in 2 novaci frumusei (aprox. 6kg/bucata)
Oamenii dadeau cu bomba cu pufuleti si au prins in aprox. 8h 25-30kg de novac. Personal imi este destul de lene sa folosesc bomba pt. ca este destul de greu sa prinzi acele in mamaliga si sa mai stai sa pui si pufuleti.. asta chiar dureaza. oricum pufuletii aia nu raman lipiti de bomba, in mod sigur plutesc.

Voi cum prindeti novacul ? Eu nu am prins niciodata novac, desi intr-un timp am dat si cu bomba!

Ma gandeam la o montura semiculisanta cu plumb cu momitor + carlig
in care sa pun pufuleti..... sau :!: :!: niste boiliesuri flotante (din cate cred eu le place mai mult flotant), iar amestecul de baza sa contina o proportie mare de pufuleti macinati. Asta cu boiliesurile din pufuleti este mai complicat pt. ca sunt destul de scumpi (60mii -50g, parca) si dc vreua sa fac mai mult de 3kg...... :o :!: plus ca dureaza mult sa-i macin.

Multumesc anticipat pt. sfaturi !

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 30 Aug 2004 10:52

Chinezescul are un "regim alimentar" vegetarian. Deci si nada si momeala trebui sa fie in concorddanta cu apetitul lui. In ceea ce priveste momeala (teoretic, practic nu s-a materializat) cea mai buna ar fi miezul de stuf. Pentru nada iti recomand aroma de migdale care seamana mult cu mirosul stufului (chiar te invit sa incerci sa decojesti o tulpina tanara sa vezi asemanarea) pe langa un mix cu multe cereale (in special cele furajere orz, ovaz).
In privinta pufuletilor te sfatuiesc sa nu ii macini pentru ca nu vei castiga mare lucru. Flotabilitatea lor este limitata intr-un interval foarte scurt (~10min) dupa care se imbiba cu apa si nu mai plutesc.
Salutari din Miami

Scrie răspuns