Cum prindem crapul chinezesc !?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Cum prindem crapul chinezesc !?

Mesaj de carpkiller » 29 Aug 2004 23:51

despre balta albele :

Azi dimineata m-am intors de la o partida de pescuit la Albele. Am prins acceptabil pt prima data la balta respectiva(2x2kg, 1x3kg, 1x4kg)-24h +2h scos masina din noroi. taxa 700mii 24/h, paznici putin obraznici, dar f coruptibili la nadit din barca, luat pestele acasa, etc... Momeala folosita: porumb si boilies.

despre novac :
Pana sa incep sa prind si eu ceva, pana si-a facut efectul nada doi "nenea" langa mine au si dat in 2 novaci frumusei (aprox. 6kg/bucata)
Oamenii dadeau cu bomba cu pufuleti si au prins in aprox. 8h 25-30kg de novac. Personal imi este destul de lene sa folosesc bomba pt. ca este destul de greu sa prinzi acele in mamaliga si sa mai stai sa pui si pufuleti.. asta chiar dureaza. oricum pufuletii aia nu raman lipiti de bomba, in mod sigur plutesc.

Voi cum prindeti novacul ? Eu nu am prins niciodata novac, desi intr-un timp am dat si cu bomba!

Ma gandeam la o montura semiculisanta cu plumb cu momitor + carlig
in care sa pun pufuleti..... sau :!: :!: niste boiliesuri flotante (din cate cred eu le place mai mult flotant), iar amestecul de baza sa contina o proportie mare de pufuleti macinati. Asta cu boiliesurile din pufuleti este mai complicat pt. ca sunt destul de scumpi (60mii -50g, parca) si dc vreua sa fac mai mult de 3kg...... :o :!: plus ca dureaza mult sa-i macin.

Multumesc anticipat pt. sfaturi !

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 30 Aug 2004 01:57

Nu am pescuit niciodata la fitofag (mi-e scarba de el, nu stiu de ce!) , dar din ce am auzit stiu ca poate fi prins la rosie, castravete,ardei sau miez de papura! Daca altii m-au mintit pe mine..intelegi tu! www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:23 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 30 Aug 2004 10:34

Eu am auzit ca s-ar prinde la bucatica de mar :!: :!: :!: in montura pentru pescuitul la suprafata. Am pus cateva desene intr-un topic despre pescuitul la suprafata.
O alta momeala ar fi niste concentrate pentru animale(furaje), ce arata ca mancarea pentru caini, dar este complet vegetala si pluteste. O iei si o lipesti cu superglue de tija carligului.
Am incercat si niste boilles-uri in care am pus o proteina vegetala folosita la alimentatia pestilor de acvariu.

Nici una dintre idei nu i-mi apartine, dar nici nu am avut succes cu ele :-(

Oricum cred ca popularea bazinelor piscicole cu astfel de specii ar trebui restransa, mergand pana la interzicere. Ce ar insemna ca cei care au concesionat ape in Delta Dunarii sa populeze (mai populeze) apele cu astfel de specii. Sunt mai ieftini, au un ritm de crestere rapit, nu manaca "nimic".... iar impactul lor asupra speciilor autohtone se vede si se va vedea mai accentuat in anii urmatori :evil:

Avatar utilizator
bursucu
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 03 Iul 2003 11:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bursucu » 30 Aug 2004 10:40

am prins numai la pufuleti in montura cu arc semiculisant si un singur carlig deasupra arcului.

Scrie răspuns