am si eu 2 intrebari

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

Mesaj de lucianfiat » 03 Sep 2004 12:32

melesa poate avea rol de atractant?

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 03 Sep 2004 13:50

Atractantii sunt de regula substante sub forma lichida cu un inalt continut de aminoacizi, cei mai multi (sau cel putin cei de la Nutrabaits -nutramino,multimino) fiind derivati din medicamente folosite de oameni in cazul problemelor digestive. Ofera crapului elemente predigerate, extrase din ficat, splina, mucoasa gastrica, etc. Nu cred ca melasa ar putea indeplini rolul de atractant decat prin aportul de calorii pe care il aduce boiliesurilor, lucru care se traduce printr-o sursa de energie pentru crap. In cazul asta ai putea spune intradevar ca ,boiliesurile care sunt indulcite cu melasa ar putea fi mai atragatoare decat unele care nu sunt indulcite deloc, dar nu cred ca poti baga melasa in categoria atractantilor. www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:24 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 03 Sep 2004 16:19

salut lucian, mam intors acuma de la o partida cu mantovani si am discutat chiar cu el de problema boilesuri scumpe sau ieftine si el imi a raspuns exact cum gandeam eu: (acest pot sal stia numai o persoana care a focut boiles a casa, ieftine si scumpe, si ca le a testat cel putin 3 ani de zile in baltile unde sa deja obsnuit peste cu boilesuri pline de atractanti,foarte putine, si baltile unde nu sa pescuit niciodata cu boilesuri:foarte multe in tara!).
Nu uitam ca englesi ne au invatat sa folosim produsele aceste, DAR nu uitam ca in anglia, in majoritatea baltilor au ca hrana de baza BOILESURI de cea mai buna calitate (sau credeti ca primele boilesuri pe care le faceau englesi aveau deja atractanti inauntru?) Englesi au fost nevoiti sa foloseasca atractanti pentru a stimula peste la rhanirea. Mai mult treceau ani mai mult englesi inventau orice pentru al prinde cu stimolarea fortata introducand in boilesuri mai multi actactanti de calitatea. Faptul acest nu poate fi comparat cu majoritatea baltilor de la noi unde peste se uita la boilesuri ca la "masini straine". Acest vil sfatuieste o persoana care 3 ani anoarma arunca impreuna cu cesar bibu boilesuri de fainuri ieftine (pe baza de canapa) in peris cu resultate bune, cand acolo nu pescuiea nimeni cu boilesuri. Acuma ca pestele sa obisnuit cu boilesuri, calitatea boilesuri a trebuit sa creasca pentru a prinde in continuare. 'In baltile unde nu sa pescuit niciodata la boilesuri sau sa pescuit superficial, boilesuri mai bune sunt acele simple (daca se prinde bine cu cuburi de mamaliga, un amestec de fainuri de pe piata cu dosajul bun, dolcificant si un pic de aroma mi se pare destul de competitiv langa mamaliga traditionala. De ce atunci sa aruncam bani in atractanti daca pescuim intro balta virgina de boilesuri de "calitate"?
Fiecare trebuie sa adaptasa reteta in baza la balta in care merge la pescuit. Eu stiind acest am propus niste retete mai ieftine care poate sa dau satisfactii in baltile virgine si care poate fi focute de orcine indipendent de salariu (la nimeni place sa arunca bani!!) si am esplicat acest pentru a fie clar un lucru: daca merg eu personal la o balta virgina nu o sa arunc sute de euro pregtind boilesuri de calitate dar pregatesc niste boilesuri (daca tot vreau sa fac selectii) mai mult aproape de ce este obisnuit sa mananca peste pe majorita baltilor de pe la noi: MAMALIGA.Numai bine
INTREBAREA: dece in delta cu boilesuri de cea mai buna calitate nu se prinde nimic? Cunosc sute de prieteni ca acolo au dat cu superboilesuri si sau intors a casa numai cu portafel mai usurat! salut, si ganditiva cu capul vostru, nu folositi atractanti numai pentru ca asa " se zice".

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 03 Sep 2004 16:21

lucian: scopex R.H. prinde crapi de mai bine de 25 de ani!! esti in mainile bune. ciao

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 03 Sep 2004 19:48

Adriano - cind ai pescuit ultima data cu boilies fara atract si facute numai din mix + oua ?

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 03 Sep 2004 21:12

salut valpi, culme vrea ca maine plec cu mantovani pentru o septmana la o balta "virgina" si culme culmelor este ca (am inca minile ca pute a somon) am termint 5 kg. de boiles foarte simple: mix birdfish cu melassa si unicu aroma ulei de somon. foarte simple pentru o balta unde peste nu stia de boiles (cred ca 25 ml. de ulei pe kg, este deja mult dar vedem acolo cum merge.) Intradevar mixul are gustul propriu si (cezar stie) am bagat inauntru 25 % de fishmeal: cum se zice...experimentam si pe asta.
Imi sa parut pentru o balta virgina mai convenabil (la pret inainte de toate) sa nu folosesc aroma pe care crapu nu stie nimic. oricum ultima oara a fost 2 ani anoarma cand cu boiles aromatizate cu crocete de pisici de peste pe balta 2 la tancabesti scuoteam un ciortan dup altu. ps. nu prea se gaseau aromele de calitate in tara si am trebuit sa ma adaptes, imaginam daca se gaseau atractanti, pentru acest trebuie sa multumim si alp care a inceput sa vorbeasca de asa ceva, cereri au crescut si magazinele au inceput sa aduca de toate! numai bine si ganditiva unde mergeti la pescuit si adaptati momeala voastra fie boiles, fie porumb,fie mamaliga!numai bine

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

Mesaj de lucianfiat » 03 Sep 2004 22:08

in legatura cu ce a spus Adriano ca in delta nu sa prins nimic la boiles ,am un prieten care a fost in germania si a vazut boiles cu aroma de cirese de 20mm si a luat si aroma de cirese .Sa dus in delta auzind ca este mult crap ,sa incerce si el la boiles .a ajuns acolo in mila23 si a gasit o gazda unde sa stee a intrebat persoana respectiva unde ar fii indicat sa pescuie la crap acesta zicandui ca pe cursul apei sunt niste pomi scufundati de sateni care servesc la adaposturi pt pestii mari ,fiecare familie de pescari avea o buturuga unde baga plasa.dupa niste cautari cu barca si cu un fir legat de un fier a reusit sa gaseasca o buturuga pe fund .in ziua acceea sa dus acasa la gazda si a facut un ceaun de mamaliga la care a adaugat esenta de cirese si pesmet , afacut bulgari cat oul si a momit seara .dimineata lafel plus o galetusa de boabe si a inceput sa pescuie la boiles cu cireasa ,dupa 4 ore unu romanesc de 5 kg si pana seara mai 7 bucati cel mai mare 17 kg ,in timpul drilului a crezut ca are un peste de peste 40 de kg .si a mai prins toata saptamana in fiecare zii bucati intre 2si 10 kg.pestii au fost pozati toti si unele momente de dril are un album plin intro singura saptamana .deci in concluzie parerea mea este cum au zis multi ca in unele cazuri ne complicam foarte mult cand totul poate fii asa simplu.imaginatia si rabdarea dupa parerea me fac foarte mult

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

Mesaj de lucianfiat » 03 Sep 2004 22:11

am uitat sa precizez ca nu a momit deloc cu boiles avand doar un kg .si mai are si acum cam jumate de kg

Scrie răspuns