am si eu 2 intrebari

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

am si eu 2 intrebari

Mesaj de lucianfiat » 30 Aug 2004 21:13

prima ar fii daca este vreo reteta de dip cu ingrediente usor de procurat ,care sa mearga la orice fel de boiles acum in toamna si alta ar fi :cam cate kg de boiles sunt necesare pt o partida de 3 zile pe o balta unde nu sa pescuit cu boiles si desigur ce aroma este preferata in perioada asta la inceput de toamna multumesc si astept raspunsurile voastre :shock:

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

Mesaj de lucianfiat » 30 Aug 2004 21:14

si am uitat sa inreb care este strategia de nadire adica la ce intervale si ce cantitati

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 30 Aug 2004 21:36

greu frate pescar, pare o cartela de la loto care trebuie compilat intrebarile tale :D :D
am mai dat pe forum o reteta baza de dip numai cu procentele si pentru ca fiecare putea sal adaptese la produsele pe care le gasea in tara.
Intro balta unde nu sa pescuit niciodata la boiles eu personal afi mers cateva septmane inainte sa ma momesc un loc si numai dupa ar fi pescuit acolo. pentru 3 zile oricum cel putin 5 kg de boiles (sa stam leger :lol: )
Strategia de nadire trebuie sal valutezi tu acolo pe balta: De ex. cantitatea de peste acolo? cu ce ritm trage? adancimea apei? pestele este stationar sau se plimba (il vezi daca trasaturile sunt costante si in un loc exact)etc.
numai bine
ps. Lucian inca in tara esti? pa!!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 31 Aug 2004 19:35

Un dip universal nu exista. Dip-ul se prepara in functie de baza boilesului.
In toamna cind apele incep sa se raceasca hrana preferata este cea pe carne. Pt. 3 zile pline de pescuit(cu rezultate)8 Kg. de boiles.(cel putin)
In fiecara zi dimineata si seara (la aceleasi ora) se face nadirea grea. Cel putin 1Kg dimineata si 1Kg. seara. In timpul zilei se face o madire de intretinere. (citeva zrci de bile din ora in ora).
Inainte de toate acestea se alege locul, se sondeaza apa, Se cauta gropile
si se marcheaza platoul, locul unde se stie ca vin crapii sa se hraneasca.
Aici se pune un marcar si se incepe nadirea.
FIR INTINS

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

Mesaj de lucianfiat » 31 Aug 2004 20:00

multumesc pt raspuns ,dar mai vreau sa stiu daca mai trebuie nadit cu ceva pe langa boiles

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 31 Aug 2004 20:44

Da, la nadirea grea mai poti da citeva rechete cu pelete din aceasi baza cu boilesul. Rolul peletelor, este hotaritor, pentru ca in citeva ore se dizolva si formeaza un nor, care atrage pestele.
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 02 Sep 2004 12:21

Am mai scris la alta intrebare ,pt o partida de 4 zile intr-o balta in care nu a fost dat cu boiles am dat aprox 30 kg de boiles.de remarcat a fost faptul ca am avut capturi doar la boilesuri de dimensiuni mici,cate 2 buc pe fir + spuma flotanta

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 02 Sep 2004 12:36

Am uitat sa iti spun ca noi am facut un pat de nada destul de mare eu zic totusi ca cel mai bine ar fi sa nadesti greu in prima zi adica cam 5-8 kg iar apoi in fiecare zi sa dai cam 3-4 kg .....

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 02 Sep 2004 12:56

CristiB scrie:Am uitat sa iti spun ca noi am facut un pat de nada destul de mare eu zic totusi ca cel mai bine ar fi sa nadesti greu in prima zi adica cam 5-8 kg iar apoi in fiecare zi sa dai cam 3-4 kg .....
Da numai ca multora o sa li se para costisitor.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 02 Sep 2004 15:46

daca le face acasa nu cred ca este chiar asa de mult....adriano chiar a prezentat o reteta la care ingredientele nu sunt foarte scumpe si se gasesc usor.....dar daca da cu boilesuri consacrate ....nu vreau sa ma gandesc la buzunarul lui :lol:

Scrie răspuns