dilema?!

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

dilema?!

Mesaj de nick h. » 01 Sep 2004 12:47

de obicei pesciuesc pe balastiere si aici dau pe platouri sau pe marginile acestora.
nu imi explic de ce am prezentari doar la lansetele pozitionate pe extremitati si anume capetele platoului.
precizez ca folesc montura inline cu pb de 90 gr. cu leadcore de aprox.70cm si intotdeauna las firele slabite pentru a se aseza firul pe fund.
este oare posibil ca pestele sa simta si asa firul cu montura si din cauza asta sa nu se aventureze pe mijlocul platoului.
de asemenea foarte curios pe acesta ultima balastiera unde am facut ultimele iesiri am observat ca nu trage decat dimineata devreme si atunci am maximum una sau doua prezentari, desi vezi pestele ca misca pe zona nadita, si sunt sigur ca e crap.
nu inteleg de ce nu intra mai des.
ce ar trebui sa fac ca sa am prezentari mai dese?

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 01 Sep 2004 13:05

Am pescuit si eu pe o balastiera (nu la crap), ce avea fundul foarte neregulat, cand apa mare (6m) cand apa foarte mica (40cm). Din cate am observat pestii preferau noapte apa mica si ziua apa mai mare. Nu cred ca poate fi o regula, sunt multe variabile ce pot influenta comportamentul pestilor, chiar si pe lacuri asemanatoare.
Eu unul as incerca sa dau si la baza pragului (la adancime).

Daca ne dai mai multe detalii despre lac, poate gasim ceva asemanator printre locurile noastre de pescuit si putem sa-ti impartasim din experientele noastre (reusite sau mai putin reusite).

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 01 Sep 2004 13:15

Ce momeala folosesti? www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:28 de către caaron, modificat 1 dată în total.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 01 Sep 2004 13:24

si eu dau la baza pragurilor, de acolo scot de obicei exemplare mai rasarite, pe platou se aventureaza de obicei crapii mai mici.
la baza pragurilor se strange de obicei nada cea mai multa intrucat curentii o misca de pe platou(canepa ,porumb, grau).
referitor la apa adanca , am mai spus-o si in alte topicuri e nu prea am prins crap la apa adanca. de obicei pe balastiere la apa adanca substratul e mal intrucat se excaveaza cam pana unde se poate.
mai mult ca sigur ca pe caldura crapul sta in aceste zone adanci dar din experienta mea personala pot sa spun ca nu se hraneste in aceste zone.
singurele momente in care se hraneste e cand patruleaza in jurul platourilor.
asta se intampla vara indeosebi in primele ore ale diminetii si noaptea, ziua e perioada moarta.
problema e ca nu am numai una max. doua trasaturi la 24 h. desi vad activitate pe zona nadita.
nu stiu unde gresesc.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 01 Sep 2004 13:26

trei lansete la porumb si una la boiles.

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 01 Sep 2004 13:29

nick, problema asta am observat-o si eu (ti-am spus ca si eu tot pe balastiera pescuiesc de regula) - 2-3 prezentari dimineata pe platou, dupa care in jur de 7.30-8.00 se mutau in mal (aveam trasaturi la fixa de 7m)- cu toate ca pe locul nadit era o activitate intensa (partea proasta este ca era la suprafata).Am incercat si am aruncat 2 lansete la marginea platoului pe care nadisem (aprox 10m distanta la apa cu adancimea de 4-6m si am avut o trasatura acolo in jurul orei 11.30).Saptamana asta am de gand (daca vremea imi permite) sa ma duc sa testez numai la apa adanca (peste 6m) sa vad daca am vreun rezultat si te anunt.

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 07 Sep 2004 10:44

am fost si sambata asta la Domnesti dar nu am gasit liber locul pe care intentionam sa testez ce am spus asa ca am stat tot unde stau de obicei si am aruncat pe platou.Am nadit pe la 5 fara un sfert cu nada veche de 1 saptamana ( porumb uscat, srot si o aroma vaga de anason ).Pana la 9.30 nici macar o ciupitura.Am avut in total 5 trasaturi concretizate in: 1 cten de 4kg si unul de 3,5 kg la porumb pe rig ( ora 9.30 - respectiv 10 ) si un romanesc de 2,5 kg la porumb pe carlig la fixa de 7m (11.30).De asemenea inca 2 trasaturi ratate una la porumb si una la boilies (a fost pus ca titlu de incercare fara nadire prealabila )La boilies mi-a tras in jurul orei 12.00 , a intins foarte frumos , intepat , plecat la stanga si eliberat :shock: .Toate trasaturile le-am avut pe platou, la cele 2 lansete de la apa adanca nici macar nu a miscat.
- in concluzie datorita temperaturilor scazute din timpul noptii se pare ca s-a modificat putin si intervalul orar in care surveneau trasaturile, dar se pare ca pana la urma tot pe platou este activitatea mai intensa ...

Scrie răspuns